MITÄ on tapahtunut 15-vuodessa ?

Auringonlaskun cuise

Ostin vähänaikaa sitten muutama vuotta vanhan ja vähän ajetun nykyaikaisen laatuauton dieselmoottorilla.
15-vuotta vanhempaa 940 farmari Volvoa en viitsinyt antaa vaihdossa, vaan jätin tämän "vara-autoksi" Olisin saanut siitä teoriassa 2-tonnia..mutta käytännössä kumminkin vain muutaman satasen... siis toimivasta juuri katsastetusta autosta ! jolla olin ongelmitta ajellut 10-vuotta muutamia satojatuhansia.

No.. mitä eroa näillä autoilla on ?
15-vuoden kehitys on tuonut nykyaikaisen suippon ilmeen nokkaan ja muikulanmallisen ulkomuodon lisäksi auton täyteen enemmän ja vähemmän tarpeellisia himmeleitä ja käyttäjää hauskuuttavia tietokoneohjelmia joiden räplääminen luo tunnelman nykyajasta.

Vanhassa volvossa on perinteinen 4-portainen automaatti japsilaatikko
joka vaihtaa tuntuvasti..kuten pitääkin. Ilmastointi..abs ja kauko- ja sähkö lukot.ikkunat ja lukkoperä takavedolla. Ja tietysti kaikki tehostimet

Volvon polttoaineen kulutus on teoreettisesti matka-ajossa 50% suurempi..se oli tietysti uuden oston pääasiallinen motiivi.
Volvo on käytännöllisen eli vanhanaikaisen näköinen ja uusi auto on kuin kilpa-auto näöltään vaikka on tilava ja leveämpikin.

Uuden auton ajotuntuma on tavattoman jämäkkä ja kova..pienikin ohjausliike heilauttaa autoa välittömästi, volvo vastaavasti reagoi hitaan rauhallisesti..vaikka on 200kg kevyempi.

Huonoilla teillä volvo hieman rämähtelee, kun on tavaraa ja löysää...mutta keinahtaa hidasteiden yli tyylikkäästi ...Uusi auto taasen jymähtää ja tuntuu hyppäävän töyssyistä..muttei rämise.

Uuden moottori on selvästi tehokkaampi ja suuriilla kierroksilla suorastaan urheilullinen..Volvoa ajetaan pintakaasulla ja se liukuu tyylikkään rauhallisesti ohituksiin.

Uusi auto käy tyhjäkäyntiä kuin Warburg..mutta ajossa ääni lähes katoaa muun melun taakse.
Se muu melu on leveiden renkaiden aiheuttama raastava kohinarähinä suomen huonoilla teillä.
Volvo sensijaan kulkee kuin aave..hiipaillen äänettömästi pinnasta tien riippumatta..moottorin ääntä ei kuule kuin ohituksissa, automaatin hakiessa kierroksia ja pienempää.
Vikoja "uudessa autossa ei vielä ole ilmennyt...muttei Volvokaan ikinä jättänyt tielle ja käynnistyi aina kovassakin pakkasessa.
Toki jarrulevyja, akkuja ja muita kuluvia osia on harvakseen vuosien vaihdettu..mutta Volvo on ollut tavattoman ongelmaton auto ja omaa yhä täysin ruosteettoman korin.

Tänä aamuna lastasin Volvoon kasan lautoja ja trukkilavan sekä muutaman betonisäkin ja lähdin mökille, katselin pölyn ja pikkuroskien koristamaa ohjaamoa kun istuin satojen tuhansien kilometrien muotoilemassa penkissä joka jostain kumman syystä tuntui mukavalta istua ..ihan oma penkki tämä.

Päätin mielessäni, etten myy tätä ikikorista tilaihmettä muutamalla satasella jollekin auton väärinkäyttäjälle raiskattavaksi.

3

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • volvoville

      Moi, taisit tehdä hyvän valinnan kun pidit volvosi, olen monien volvoilijoiden kanssa jutellut ja kaikki ovat samaa mieltä : ei kannata myydä, rahaa ei saa yhtään ja käyttöarvo on valtava, hyvää jatkoa!

    • KULTTIAUTO kohta

      Jos menee hyvään kotiin ja asiaa ymmärtävälle tarpeeseen..niin voisihan sen luovuttaa, kun vie tilaa pihasta.

    • ei liikaa hilavitkut

      sä olet hieno ihmine!!!!! pirä lujaa kii helmestäs jaan tuntemuksesi.ite omistan 240aut ja se on kan luotettava en luovu ko pakosta perheessämme lisäksi 700 sar farkku ja 940sedan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      227
      6457
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      38
      4532
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      91
      4378
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      6
      4185
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      37
      3677
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      117
      3608
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      67
      3588
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      22
      3489
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3263
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      53
      2415
    Aihe