Ostin vähänaikaa sitten muutama vuotta vanhan ja vähän ajetun nykyaikaisen laatuauton dieselmoottorilla.
15-vuotta vanhempaa 940 farmari Volvoa en viitsinyt antaa vaihdossa, vaan jätin tämän "vara-autoksi" Olisin saanut siitä teoriassa 2-tonnia..mutta käytännössä kumminkin vain muutaman satasen... siis toimivasta juuri katsastetusta autosta ! jolla olin ongelmitta ajellut 10-vuotta muutamia satojatuhansia.
No.. mitä eroa näillä autoilla on ?
15-vuoden kehitys on tuonut nykyaikaisen suippon ilmeen nokkaan ja muikulanmallisen ulkomuodon lisäksi auton täyteen enemmän ja vähemmän tarpeellisia himmeleitä ja käyttäjää hauskuuttavia tietokoneohjelmia joiden räplääminen luo tunnelman nykyajasta.
Vanhassa volvossa on perinteinen 4-portainen automaatti japsilaatikko
joka vaihtaa tuntuvasti..kuten pitääkin. Ilmastointi..abs ja kauko- ja sähkö lukot.ikkunat ja lukkoperä takavedolla. Ja tietysti kaikki tehostimet
Volvon polttoaineen kulutus on teoreettisesti matka-ajossa 50% suurempi..se oli tietysti uuden oston pääasiallinen motiivi.
Volvo on käytännöllisen eli vanhanaikaisen näköinen ja uusi auto on kuin kilpa-auto näöltään vaikka on tilava ja leveämpikin.
Uuden auton ajotuntuma on tavattoman jämäkkä ja kova..pienikin ohjausliike heilauttaa autoa välittömästi, volvo vastaavasti reagoi hitaan rauhallisesti..vaikka on 200kg kevyempi.
Huonoilla teillä volvo hieman rämähtelee, kun on tavaraa ja löysää...mutta keinahtaa hidasteiden yli tyylikkäästi ...Uusi auto taasen jymähtää ja tuntuu hyppäävän töyssyistä..muttei rämise.
Uuden moottori on selvästi tehokkaampi ja suuriilla kierroksilla suorastaan urheilullinen..Volvoa ajetaan pintakaasulla ja se liukuu tyylikkään rauhallisesti ohituksiin.
Uusi auto käy tyhjäkäyntiä kuin Warburg..mutta ajossa ääni lähes katoaa muun melun taakse.
Se muu melu on leveiden renkaiden aiheuttama raastava kohinarähinä suomen huonoilla teillä.
Volvo sensijaan kulkee kuin aave..hiipaillen äänettömästi pinnasta tien riippumatta..moottorin ääntä ei kuule kuin ohituksissa, automaatin hakiessa kierroksia ja pienempää.
Vikoja "uudessa autossa ei vielä ole ilmennyt...muttei Volvokaan ikinä jättänyt tielle ja käynnistyi aina kovassakin pakkasessa.
Toki jarrulevyja, akkuja ja muita kuluvia osia on harvakseen vuosien vaihdettu..mutta Volvo on ollut tavattoman ongelmaton auto ja omaa yhä täysin ruosteettoman korin.
Tänä aamuna lastasin Volvoon kasan lautoja ja trukkilavan sekä muutaman betonisäkin ja lähdin mökille, katselin pölyn ja pikkuroskien koristamaa ohjaamoa kun istuin satojen tuhansien kilometrien muotoilemassa penkissä joka jostain kumman syystä tuntui mukavalta istua ..ihan oma penkki tämä.
Päätin mielessäni, etten myy tätä ikikorista tilaihmettä muutamalla satasella jollekin auton väärinkäyttäjälle raiskattavaksi.
MITÄ on tapahtunut 15-vuodessa ?
Auringonlaskun cuise
3
265
Vastaukset
- volvoville
Moi, taisit tehdä hyvän valinnan kun pidit volvosi, olen monien volvoilijoiden kanssa jutellut ja kaikki ovat samaa mieltä : ei kannata myydä, rahaa ei saa yhtään ja käyttöarvo on valtava, hyvää jatkoa!
- KULTTIAUTO kohta
Jos menee hyvään kotiin ja asiaa ymmärtävälle tarpeeseen..niin voisihan sen luovuttaa, kun vie tilaa pihasta.
- ei liikaa hilavitkut
sä olet hieno ihmine!!!!! pirä lujaa kii helmestäs jaan tuntemuksesi.ite omistan 240aut ja se on kan luotettava en luovu ko pakosta perheessämme lisäksi 700 sar farkku ja 940sedan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk141359Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.1911287Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1441166Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast4701007- 134949
Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.73913Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.66847Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan47832- 68794
Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää397776