Onko kukaan hieronut lainoja ulkomaille? Löysin täältä suomalaisen naisen joka välittää jonkun ulkomaalaisen henkilön lainoja joka asuu beninissä. Tässä kuin monessa muussakin on maksettava ensin se siirtomaksu, mutta eroa on nyt että kun olen maksanut saan koodin jonka annan tälle suomalaiselle naiselle, joka sitten kertoo koodin millä lainan antaja näkee rahat, mutta ei saa vielä nostaa ja kun hän on nähnyt tulevat rahat, minä saan nostaa laina summan ja sen jälkeen tämä suomalainen nainen kertoo loppu koodin lainaajalle ja minun maksu nostetaan. Voiko kyseessa olla huijaus? Onko kenelläkään kokemuksia..vielä en siis ole itse maksanut mitään, mutta hieman renemmän toi luottoa kun ihan selkeää Suomea saa lukea ja saa selkeät vastaukset.
Onko kukaan lainannut rahaa beninistä
17
836
Vastaukset
- Nigerialainen...
Selvä Nigerialainen huijaus. Pysy kaukana. Koko kuvio kuulostaa järjettömältä.
- ddddddddddddd
klassinen ns. nigerialaiskirje eli täysi kusetus
maksat siirtomaksun, ja vastapuolen henkilöt häviävät sen maksusi kanssa kuin tuhka tuuleen - 18+15
>Voiko kyseessa olla huijaus?
Kyllä voi olla ja onkin. Klassinen nigerialaishuijaus. Kysy itseltäsi, miksi ihmeessä sun pitäisi maksaa jotain, että saat lainan? - kyselen
lähinnä tässä vaan ihmetytti kun asiaa hoitaa suomalainen nainen. ja mies jolta laina tulisi löytyi kuitenkin facebookista. tosin voihan olla vaan keksitty profiili. mutta minun pitäisi antaa siis tiedot tälle naiselle eikä suoraan lainan maksajalle. siksi siis koko homma ihmetytti ja mietitytti. Olen kyllä kuullut noista nigerialaishuijjauksista, mutta tosiaan..tämä suomalainen nainen vain hämmensi ja hänen osallisuutensa
- 5+9
Osassa huijauksia käytetään paikallisia "muuleja", joiden tehtävänä on toimia paikallisena yhteyshenkilönä ja mahdollisesti myös siirtää rahaa oman tilinsä kautta ulkomaiselle tilille. "Muuleja" värvätään roskapostiviesteillä, jossa mukamas ulkomaalainen yritys hakee paikallista maksuagenttia.
Suurin osa muuleista tietänee olevansa mukana laittomassa busineksessä, osa saattaa olla puhdasta hyväuskoisuuttaan. - Vaistoaja
5+9 kirjoitti:
Osassa huijauksia käytetään paikallisia "muuleja", joiden tehtävänä on toimia paikallisena yhteyshenkilönä ja mahdollisesti myös siirtää rahaa oman tilinsä kautta ulkomaiselle tilille. "Muuleja" värvätään roskapostiviesteillä, jossa mukamas ulkomaalainen yritys hakee paikallista maksuagenttia.
Suurin osa muuleista tietänee olevansa mukana laittomassa busineksessä, osa saattaa olla puhdasta hyväuskoisuuttaan.Taitaa olla sama josta minäkin kyselin ja heti ensimmäinen viesti sieltä kalskahti huijaukselta. En vastannut itse mitään takaisin, mutta siitä huolimatta viestejä alkoi tulla tasaiseen tahtiin ja muistaakseni ehdottivat vielä suurempaa lainaa mitä kysyin. Rahaa ei kyllä vielä minulta kysytty, mutta syy oli varmaan se etten ollut vastannut vielä ekaankaan viestiin. Lopuksi kun niiden viestittely ei loppunut annoin huijarien maistaa omaa lääkettään ja lähetin viestin jossa kerroin olevani oikeasti vasta 14vuotias ja olevani pahoillani aiheuttamastani vaivasta heille. Kerroin myös äitini nähneen viestit ja olleen erittäin vihainen ja lupasi kertoa poliisille jos viestit ei lopu. Kirjoitin kaiken englanniksi ja loppuun keksin itselleni nimen. Johan loppui viestien tulo:) Aavistin heti huijauksen siitäkin, koska tiedän, ettei mikään pankki lähettele jatkuvasti viestejä, että lainasi odottaa ym. Taisi olla vielä kovempi rahapula toisessa päässä kuin mulla. Näistä huijarijutuista on täällä muuallakin keskusteluja. Kyllä kannattaa varoa, joku on menettänyt jo rahojaan.
- 5+4
Laita sinne viestiä että kaikki siirtomaksut ym kulut saa vähentää etukäteen lainan pääomasta, noihan se käy kätevästi.
Ei eikö käy...hmm, miksi ihmeessä ;) - kokeile ihmeessä
Kannattaa ehdottomasti kokeilla, eihän se siirtomaksu kovin iso varmaan ole?
- Huijauksenkohde
Niin no kyllähän se pyysi ensin 200 e siirtomaksuna 5000 ja sit sanoin etten pystykkään sitä maksamaan vielä vasta kuun vaihteessa niin sit pudotti 90e...et ei se kovin iso summa ole, mut silti..
- maikka2
Minä olen hyvä esimerkki tässä huijatuksi tulemisessa. Opin sen että huijarit lähtee liikkeelle ison rahan toivossa.
Jos he eivät tekisi huijausta niin että epätoivoiset (en minä) tai hyväuskoiset, niinkuin minä,sortuu sihen, mitä he siitäsiitä saisivat. Tämä on maailman laajuista, joka maassa varmaan sama porukkakin ilmoittaa näitä laina ym.ilmoituksia.
Huijari tunnistaa huijarin, ei rehellinen.
Miten ne sais rahaa jos ne ei olis niin röyhkeitä ja härskejä, käyttäis niitä sanoja joita tietävät meidän haluavan kuulla. vakuututaan että tämä ei ainakaan voi olla huijari. Taktiikkaa on vaihdettava, muuten tunnistaa helposti .
Jumalan siunausta ja kuinka voi perhe. Nukuitko hyvin, ym.ym.Ihan kuin olisivat henkilökohtaisesti kiinnostuneita kuinka vastapuoli voi.
Ollaan ystäviä jo vähän ajan päästä. luvataan maksaa takaisin maksetut alkumaksut, jos lainaa ei kuulu.
Neuvoa en voi antaa, kerroin vain rohkeasti (hävetenkin) oman tarinani tuolla jossain kohtaa. - Vastailen
En oikein usko, että Beninistä kannattaa lainaa tuolla systeemillä lainaa hakea, mutta Togosta voisit yrittää.
- Miss Cinderella
Kyllä,Maikka nimimerkki kertoi kokemuksistaan aikaisemmin ja kokeilin samaa vähän huvikseni ja aivan samat kuviot"Leena" kertoi kasvaneensa Nigeriassa suomalaisen isän ja nigerialaisen äidin lapsena.Ja Kari Hanks maksun noutajana.Sitten yksi toinen Alex Brooks, sama meno.Kerroin kokemuksista Leena Pellervosta ja sieltä tuli viesti,että kai olit poliisin yhteydessä ym.sanoin kyllä ja KRP hoitaa asiaa ja Interpolin kanssa.Sitten kirjoitin vain maagiset 419.
Tuli tauko ja vakuuttelua rehellisestä toiminnasta ja sanoin maksavani 40 egee,jotta saavat elettyä kuukauden hyvin,niin sitten vastaus,että olem mumekko sanoneet olevamme nälässä.Tämä on nyt faktaa,oli tuo myös mutta minulla aito ja rehellinen tuttu Nigeriassa,työskentelee proviisorina apteekissa ja hyvin koulutettu,hän sanonut,että ei siellä ole kun kourallinen rehellisiä ihmisiä,kaikki rikkaukksien perään hulluna ja miettikää,koulutettu proviisori ja insinööri tutkinto ja palkka kuukaudessa 27.00 euroa.Että tavallaan ei ihme toi toiminta mutta vaarallisia tyyppejä kuitenkin.
- huijattu :((
onko joku kuullut tämmöinen yksityislaina laurent hollandon???
- ei pidä haksahtaa
Ei olla mutta muutama päiväs sitten oli radiossa puhetta noista huijarifirmoista jotka lähestyvät s-postin kautta ja rahastavat loputtomiin jos haksahtaa avamaan..
- Huijareita liikkeell
Jep, minäkin kuuntelin radiosta ohjelmaa nigerialaishuijauksista. Tutkija kertoi, että ne huijarit tienaavat miljardeja vuodessa, siis miljardeja, ei miljoonia.
Ohje oli, että rahaa ei pidä lähettää kenellekään, jota et tunne ja ole tavannut henkilökohtaisesti. Siis ei kenellekään!!! - nika_7
Onko joku kullut yksityislaina Paolo Padovan?
- 3+19
Miten ihmiset voi olla noin tyhmiä? Luulevat saavansa ilmaista rahaa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244756- 883734
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313483155- 542677
- 2062641
- 522615
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322410- 1522348
- 311955
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1081559