Kotkan perussuomalaisia kunnallispoliitikkoja on nimetty todistamaan Kervisen vireille laittamassa rikosasiassa.
Puuttumatta asiaan muulta osin kuin enemmälti poliittisen tulevaisuuden kannalta suhteessa perussuomalaisten todistajaoikeutuksesta olla todistamatta totuusvelvoitteella jos vastaaja vetoaa kaupunginvaltuutettujen jääviyteen taikka muuhun yhteisön asemaan ja mahdolliseen kolmannelle osapuolelle olevaan hyötynäkökohtaan sillä oletuksella että Kervinen on perussuomalaisten jäsen ja siten esteellisyys muodostaisi todistelun suoritettavaksi todistelutarkoituksessa kuultuna ilman todistajanvalan velvoittamaa totuusvelvoitetta.
Mielestäni persusuomalaisten pitäisi kokoontua ja vakavasti yhdessä harkita vetäytymistä Kervisen asioista kuntavaalien substanssin ja kansanedustaja Eerolan aseman takia.
Perussuomalaisten syytä harkita todistajalausuntoja
5
85
Vastaukset
- Todistajan vala
Todistajan vala ja vakuutus
Oikeudenkäynnissä todistajana oleva joko vannoo kristillisen valan tai antaa vakuutuksen. Uskonnonvapauslain mukaan todistaja saa vapaasti valita valan tai vakuutuksen, ja tämän kanssa ristiriitaisen oikeudenkäymiskaaren mukaan uskontokuntiin kuulumaton antaa aina vakuutuksen. Lain tulkinnan mukaan uskonnonvapauslaki ajaa uudempana lakina oikeudenkäymiskaaren yli.
Vuonna 2006 Vapaa-ajattelijain liitto teki aloitteen valan korvaamisesta vakuutuksella. Aloite ei johtanut tuloksiin. - Manipulointia
Selvää asioiden manipulointia.
- frfefwd
Asiat sanotaan kuten ne menee, mikään tuollainen maaritelu ei persuihin uppoa, nehän olis takinkääntäjiä jo. ettei media-agentti ol vaan juho itse nyt? ainoa kellä on mennyt pupu housuun asiassa ja niin monessa muussakin. oppi menee perille, kun opetetaan ison talon tavoille!
- usaursaa
täs kylässä on karvisii . mitkä on saanut kenkää.Lopettakaa tää potaska,
- Nedo
Teillä virkamiehillä pitäisi tarvittavasti järkeä ja ymmärrystä hahmottaa "kervis-asian" vahingollisuus itsellenne. Väittäisin Kervisen kirjoittamien dokumenttien perusteella virkamiesten olevan ottavana osapuolena jos asiat etenevät oikeuskäsittelyyn, mikä suuntaus toteutumassa kaupunginjohtajan ja työsuojelupäällikön että kaupunginlakimiehen kohdalla.
Asiaa seuraavilta ei ole jäänyt huomaamatta työsuojelupäällikön ja kaupunginlakimiehen syyteharkinnassa olevat rikosepäilyt.
Objektiivisesti suhtautuen: Syyteharkinta perättömistä lausumista tuomioistuimessa kertoo virkamiesten syyllisyyden puolesta enemmän kuin päinvastoin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1362031
- 1211425
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v3261187Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401170Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni631122IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk01112- 1411099
- 491079
Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast470947Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet98935