Moikka!
Asustellaan vanhassa omakotitalossa. Kyselisin että minkälaista kaapelia voi käyttää, kun pitäisi laittaa uusi piuha puhelinrasialle. Eli meillä on ulkona jakorasia seinällä, mistä puhelinkaapeli on vedetty sisälle. Nyt pitäisi laittaa pidempi piuha kun muutin puhelinpistorasian paikkaa. Käykö siihen vaikkapa kaiutinpiuha vai onko sillä jokin erityisvaatimus? Vanha siis "tosi vanha" on sellainen musta kuparikaapeli kahdella piuhalla.
Piuha puhelinrasialle?
6
153
Vastaukset
- Ent HPY as
Käyhän se
- hcachc
Kiitti. Otin auton kaiutinpiuhaa, mutta noin metrin liian lyhyt pätkä. Miten kandeis jatkaa, eli tarviiko jakorasian vai voiko käyttää sokrupaloja tai apikoita? Kannattaako se vanha kuparikaapeli säästää, jos vaikka joku entisöijä olis kiinnostunut? Sitä on noin kolme ja puol metriä ja voisin myydä vaik kumpillä toim kulut.
- joo morosgodfsfhosdg
MHS
- Ent HPY:N as.
Jos kaapelinpäähän tulee pelkkä puhelin niin kaapelilla ja jatkolla ei oo merkitystä.ADSL vaatii jo asiallisemmat kikkeet.
- amis opesi
parasta kun vedät cat 5 tai 6 : sta. myös parikaapelit käy. KAiutinjohtosi toimii mutta jos seuraava asuja haluuaa dataa 8M nopeudella voi tulla ongelmia.
mutta saahan sen kaapelinpätkän aina vaihdettua noissa vanhoissa omakotitaloissa , reikä vaan seinänläpi niin samalla väliseinän tuuletutuskin paranee, ja talon arvo nousee.- hcachc
"KAiutinjohtosi" lauseen alussa kirjoitetaan seuraavasti. Kaiutinjohtosi, luulisi opettajan osaavan oikeinkirjoituksen salat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475495Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "612396Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181890Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1461773- 171615
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol341575Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5140881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome181125Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771088Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?
Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se2281059