Mulla on siis pikku propleema. Minulle tuli muutama kuukausi sitten parta-agma koska se olisi lopetettu muuten, sillä hänelle on käynyt pieni vahinko. Lulu on tosi kiltti lisko mutta ei siedä sitä että siihen kosketaan (luonnollisesti). Olen monet kerrat yittänyt siihen koskea ja on se kädessäkin ollut, mutta on tosi arka silti, ja käsittely on todella vaikeaa. Minulla on myös käärme joten en usko että käsittelisin liskoani väärin. Hän oli jäänyt johonkin kiinni ja hänen oikean puoleiset jalat on vahingoittuneet, pystyy kyllä liikkumaan yms. Mutta voisiko se arkuus johtua juuri tuosta onnettomuudesta tai liskon iästä (on siis vielä aika nuori neiti)? Olisiko mitään vinkkejä?
Vastaukset 2
- Ruupertin äiti
Heipä hei! Istun ulkona oman agamani kanssa surffailemassa ja mietin tuota ongelmaasi. Eipä ole ihan helppo homma saada neitiäsi rohkaistumaan..lähtökohdat ilmeisesti olleet huonot. Nyt kannattaa huolehtia, että agama saa tarpeeksi kalkkia ja vitamiinivalmistetta. Jos jaloissa sattuu vielä olemaan korjaamisen mahdollisuutta, niin näistä voisi olla apua. Ja muutenkin tietysti säännöllinen käyttö auttaa pysymään kunnossa. (Nutrobal on meillä käytössä ja olen kokenut sen hyväksi.) Nämä varmaan tuttuja asioita sinulle, kun omistat myös käärmeen. Kannattaa myös antaa aikaa.. Voi olla, että vaatii vaan oman aikansa, että saa taas luottamuksen takaisin. Agamat on kyllä niin kilttejä ja helppoja liskoja, että en vielä sinuna luovuttaisi. Omani on oikein sylivauva. Rakastaa mm. tyynyajelua.. Hänellä on oma koristetyyny, minkä kanssa tehdään pihalla lenkkiä ja sen jälkeen voikin taas jatkaa temuamista ulkoterraariossa.
Pidetään peukkuja, että teillä alkaisi siellä sujumaan. :-)- Ekans89
Lulun jalat on parantunut kyllä mutta varpaita ei oikein niissä kahdessa jalassa ole, mutta hyvin syö ja liikkuu..kiipeily on vain hieman hankalaa. Päivittäin annan sirkkoja joissa on parta-agamille tarkoitettua vitaamini jauhetta. Olen myös päivittäin syöttänyt Lululle kädestä salaattia että rohkaistuisi sen ruoan avulla, ja syö kädestä hyvin. Alkaa jo näyttää paremmalta, ei säiky enää niin paljoa. Toivotaan jos vaikka mekin päästäisiin viimeistään ensi kesänä kokeilemaan tyynyajelua. Kiitos vastauksesta! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu611640- 291265
- 851108
- 43925
- 95868
- 67855
Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.15799Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19745Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131735- 116711
Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �151659- 4632
Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31625Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t77617- 43611
Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45590- 19566
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä25561- 46558
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔32540