Sairaalantietojen urkkijat

vastuuseen !

tieto on paskaa !
13.7.2011 21:01
0
Avaa Sulje
Terveydenhoito, poliisi, syyttäjälaitos, tulli, jne..

aivan sama maantapa käydä kauppaa salassapidettävillä tiedoilla.

Se, että joku toimiii tiedonhankkijana jollekin taholle, ei merkitse mitään, eikä siitä tule työpaikan menettämistä pahempaa seuraamusta.

Mutta tiedonhankkijan takana oleva taho käyttää tietoja hyödykseen tavalla, joka ei tule julkisuuteen.

Äskettäin lakkautetun lähes parisataavuotta vanhan lehden tiedonhankinta loukkasi niin yksityisyyttä, murhien rikostutkintaa, kuin kuolleiden sotilaiden omaisia kuin myös julkisuuden henkilöitä, että Murdochilta meni sivu suun suuret kaupat Englannissa.

Suomessa tiedonhankkijat saavat toimia vapaasti niin kauan kunnes päivänvaloon tulee ensimmäinen kiristystapaus tai huomattavan edun saaminen salassapidettäviä tietoja hyväksikäyttämällä.

Suomessa saatiin aikaiseksi Lex Nokia ennätysnopeasti, kun muutama henkilö halusi pistään pystyyn oman yrityksen Nokian kännykkäpuolella.
Yhdysvalloissa helmille olisi maksettu, Suomessa edes Nokia ei noudata vanhaa mainostamaansa periaatetta, että herneitä potkitaan päähän, helmit voivat neuvotella palkastaan ja timanttien palkkaa lisätään, kunnes halu vaihtaa työpaikkaa häviää palkan määrälle.

Sen sijaan Suomessa hässitään järjestään kaikki.
Muutaman sadan miljoonan vuoksi miljardibisnes ajetaan polvilleen.
Samoin tiedonhankintaa tehdään vastoin kaikkia määräyksiä ja säädöksiä, kun rangaistukset jäävät puhuttelujen ja enintään potkujen tasolle.

Jatkakaa idiootit sama rataa ja kärsikää !

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

        Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
        Maailman menoa
        265
        17199
      2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

        Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
        Kotimaiset julkkisjuorut
        23
        5536
      3. Ilkka kanerva

        Ilkka Kanerva kuollut 74v
        Turku
        115
        2595
      4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

        Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
        Kotimaiset julkkisjuorut
        16
        2087
      5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

        Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
        Maailman menoa
        336
        1778
      6. Pikkaraiskan puhelut

        Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
        Kotimaiset julkkisjuorut
        111
        1013
      7. Ilkka Kanerva on kuollut

        74-vuotiaana.
        Maailman menoa
        59
        961
      8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

        Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
        Kotimaiset julkkisjuorut
        45
        909
      9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

        Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
        Maailman menoa
        32
        904
      Aihe