Meidän ei pitäisi joutua keskustelemaan enemmistön kielivalinnoista ja vähemmistön oikeuksista samassa keskustelussa. Se vääristää kohtuuttomasti kieliryhmien välejä.
Kaikki ruotsin kielen hyvät puolet on valjastettu pakollisuuden puolustamiseen. Näin vapaaehtoisen ruotsin kannattajien epäkiitolliseksi tehtäväksi jää muistuttaa, ettei se kieli nyt niin merkityksellinen ole, että sen pitäisi olla pakollinen.
Toisten äidinkielestä pitäisi päästä puhumaan asianmukaisella kunnioituksella. Nyt joudumme arvioimaan ruotsin kieltä jatkuvasti ainoana pakollisena kielenä Suomessa sen sijaan, että saisimme vain pitää sitä maamme hienona vähemmistökielenä. Tämä ei ole ketään kohtaan oikein.
Asetelma epäreilu
2
156
Vastaukset 2
- Hyvät puolet?
Muuten asiallinen kommentti, mutta ei niitä hyviä puolia niin paljoa ruotsin kielessä ole suomalaisten kannalta.
Tai ei ainakaan yhtään enempää kuin muiden naapurikielien suhteen. Suurten maailmankielien suhteen ei ole ollenkaan. - <v<v<<v<v<<<v<v<v
heikki_tala7.7.2011 21:290 SULJE
Ruotsalainen historioitsija Curt Weibull totesi jo vuonna 1940 Suomen olleen esihistoriallisen ajan lopussa kieleltään kokonaan suomenkielinen. Tämä kumosi suomenruotsalaisen koulukunnan käsityksen, jonka mukaan Suomen ruotsinkielinen rannikkoväestö olisi ollut alkuperäisväestöä ennen suomalaisia. Ruotsalainen asutus seurasi ruotsalaisvalloituksta Itämaahan rakennetun linnoitusverkoston turvin. Ruotsi siis valloitti ja miehitti suomalaisten asuttaman maan Pohjanlahden molemmin puolin.
Erinomainen lähdeteos on myös professori Eino Jutikkalan - Suomen historian grand old man - teos "Pohjoismaisen yhteiskunnan historiallisia juuria" WSOY 1978.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1061261
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku94878Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31784- 66693
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93626- 32625
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16574- 18558
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43523- 10466