Meidän ei pitäisi joutua keskustelemaan enemmistön kielivalinnoista ja vähemmistön oikeuksista samassa keskustelussa. Se vääristää kohtuuttomasti kieliryhmien välejä.
Kaikki ruotsin kielen hyvät puolet on valjastettu pakollisuuden puolustamiseen. Näin vapaaehtoisen ruotsin kannattajien epäkiitolliseksi tehtäväksi jää muistuttaa, ettei se kieli nyt niin merkityksellinen ole, että sen pitäisi olla pakollinen.
Toisten äidinkielestä pitäisi päästä puhumaan asianmukaisella kunnioituksella. Nyt joudumme arvioimaan ruotsin kieltä jatkuvasti ainoana pakollisena kielenä Suomessa sen sijaan, että saisimme vain pitää sitä maamme hienona vähemmistökielenä. Tämä ei ole ketään kohtaan oikein.
Asetelma epäreilu
2
155
Vastaukset 2
- Hyvät puolet?
Muuten asiallinen kommentti, mutta ei niitä hyviä puolia niin paljoa ruotsin kielessä ole suomalaisten kannalta.
Tai ei ainakaan yhtään enempää kuin muiden naapurikielien suhteen. Suurten maailmankielien suhteen ei ole ollenkaan. - <v<v<<v<v<<<v<v<v
heikki_tala7.7.2011 21:290 SULJE
Ruotsalainen historioitsija Curt Weibull totesi jo vuonna 1940 Suomen olleen esihistoriallisen ajan lopussa kieleltään kokonaan suomenkielinen. Tämä kumosi suomenruotsalaisen koulukunnan käsityksen, jonka mukaan Suomen ruotsinkielinen rannikkoväestö olisi ollut alkuperäisväestöä ennen suomalaisia. Ruotsalainen asutus seurasi ruotsalaisvalloituksta Itämaahan rakennetun linnoitusverkoston turvin. Ruotsi siis valloitti ja miehitti suomalaisten asuttaman maan Pohjanlahden molemmin puolin.
Erinomainen lähdeteos on myös professori Eino Jutikkalan - Suomen historian grand old man - teos "Pohjoismaisen yhteiskunnan historiallisia juuria" WSOY 1978.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 112749
- 39685
Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.19670Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s32629Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?38557Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?63526- 34525
Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?50519- 70504
- 63491