Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

itsetehtävä liukaste?!?

eli miten voisi tehdä itse luikuvoidetta??:)
15858
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Siis ihan raaka-aineista alkaen?

No vaikka aika paljon tiedänkin luonnon-yrteistä ja kasveista, niin en nyt äkkiä osaa keksiä jotain helppoja juttuja...

Vai yleisesti kotona olevista aineista?

Ruuan laittoon käytettävä rypsiöljy on hyvää.

Äänestä

Kylmäpuristettu kookosöljy. Litran lasipurkki maksaa 15 €. Melko tahraamaton. Tekokyrpiä käytettäessä purkki kestäisi loppuiän. Pihviä paistettaessa ei ihan niin kauan. Pitkäkestoinen ja helposti saippualla pois liukeneva.

Äänestä

oliiviöljy parempi kuin rypsiöljy ;)

mutta mitään öljypohjaisia liukasteita ei voi käyttää sit kumin kanssa :/

Äänestä

Parafiiniöljy on paras. Sitä löytyy apteekista.

Äänestä

Minä käytän Babyoilia. Hyvä, todella hyvä.

Äänestä

Ihan luomutuote ja erittäin halpa. Sellainen olisi paksu perunajauhokiisseli. Eli liuotetaan pottujauhoja kylmään nesteeseen ja sitten lisätään pieneen kiehuvaan vesimäärään. Paksu kiisseli säilyy jääkaapissa pari viikkoa. Toimii siinä kuin muutkin vesiliukoiset liukuvoiteet eikä rasvan tai öljyn lailla syö kortsua.

Äänestä
  • ei kerkiä rypsiöljy kortsua syödä ja liukasta on

    1Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    ei kerkiä rypsiöljy kortsua syödä ja liukasta on

    Joo, ei se kolmessa sekunnissa syövy.

    Äänestä

Vähän sylkeä niin sitä enempää ei liukasteita tarvitse niin jää sitä tuntokin paremmin.👍

Äänestä
  • Vittu näitä possuja

    Äänestä

Esson vaseliinia käytän, ihan yleisrasvaa! Synteettistä ei kannata käyttää, vaahtoaa kauhiasti! Ripa

Äänestä

Banaani puserrettuna aika hyvä

Äänestä

Pikiöljy on hyvä. Sitä saa joistakin apteekeista ja luontaistuotekaupoista.

Äänestä

Tummelia sen olla pitää.

Äänestä

Hunajaa voi käyttää, ja on makeaa myös syödä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


6866696 kirjoitti:

eli miten voisi tehdä itse luikuvoidetta??:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu