Itsellä olisi asepalvelus tammikuussa, mutta olen päättänyt aloittaa opiskelun jo syksyllä (fuksivuosi tulossa). Mitä mieltä olette onko järkevää keskeyttää opiskelu sen intin takia vai lykätä inttiä opiskelun jälkeen? Menettääkö siinä kaikki ystävät kun on kevätlukukauden aikana poissa? Olenko edelleen fuksi jos keskeytän opiskeluni ensimmäisenä vuonna ja palaan syyslukukaudella takaisin?
Onko kellään kokemuksia tai muuta vinkkiä. Itse olen seurallista tyyppiä vaikka en alkohollilla läträäkään, mutta onhan se ystävien löytäminen uudella paikkakunnalla hankalaa kaikille.
Onko kellään kokemuksia tai muuta vinkkiä. Itse olen seurallista tyyppiä vaikka en alkohollilla läträäkään, mutta onhan se ystävien löytäminen uudella paikkakunnalla hankalaa kaikille.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Miksi et opiskele intin aikana? Saahan sieltä vapaata tenttejä varten ja tenttikirjojen lukemista ei ole kielletty.
Tuosta menettelystä sanon vain, ettei tule olemaan helppoa. Vapaiden saaminen tenttejä varten on vähän niin ja näin. Sitä vapaata joko saa tai sitten ei saa. Eikä se tenttiinkään lukeminen siellä intissä ole välttämättä helppoa. Vapaa-aikaa on suhteellisen vähän ja se vähäinen vapaa-aikakin saattaa mennä muuhun kuin tentteihin lukemiseen.
Joillain aloilla on myös paljon sellaisia kursseja, joiden suorittamiseen vaaditaan tentin lisäksi myös jokin muu työ. Ei taida sellaiset kurssit onnistua intistä käsin.
Lisäksi, jotta intistä käsin voisi opiskella, niin silloin on ilmoittauduttava läsnäolevaksi. Jos on ilmoittautunut läsnäolevaksi, niin silloin se opiskeluaika kuluu (opiskeluaikahan on nykyään rajoitettu, suurimmalla osalla opiskelijoista se taitaa olla 7 vuotta). Intistä käsin ei välttämättä tule kovin paljon opintosuorituksia kasaan, joten jäljellä olevien vuosien osalta saattaa sitten tulla kiireellisempää opiskelua, jotta pysyy aikataulun mukaisessa tahdissa.
Ja jotta opintotukea saisi, niin intistä huolimatta on tultava vähintään se 4,8 opintopistettä tukikuukautta kohden, mikäli on ilmoittautunut läsnäolevaksi opiskelijaksi. (Vaihtuu nyt 1.8.2011 alkaen 5,0 opintopistettä tukikuukautta kohden).
Kannattaa siis harkita tarkasti, että kannattaako opiskella intin aikana. Kannattaa myös varautua siihen, että sitä vapaata ei aina silloin saa, kun sitä haluaisi saada tai tarvitsisi saada. Itse kyllä en suosittelisi opiskelemista intin aikana. Itse olen jo intin käynyt ja ainakin minulle opiskeleminen intin aikana olisi ollut täysin mahdotonta.
"Lisäksi, jotta intistä käsin voisi opiskella, niin silloin on ilmoittauduttava läsnäolevaksi. Jos on ilmoittautunut läsnäolevaksi, niin silloin se opiskeluaika kuluu (opiskeluaikahan on nykyään rajoitettu, suurimmalla osalla opiskelijoista se taitaa olla 7 vuotta). Intistä käsin ei välttämättä tule kovin paljon opintosuorituksia kasaan, joten jäljellä olevien vuosien osalta saattaa sitten tulla kiireellisempää opiskelua, jotta pysyy aikataulun mukaisessa tahdissa."
Mitä väliä sillä opiskeluajan kulumisella on, kun suurimmalla osalla se ei tule koskaan täyteen? Jos opiskelee intin aikana, valmistuu nopeammin kuin jos olisi vuoden poissaolevana. Pääsee siis aikaisemmin töihin ja saa enemmän rahaa.
"Mitä väliä sillä opiskeluajan kulumisella on, kun suurimmalla osalla se ei tule koskaan täyteen?"
Tämä uutinen sanoo kyllä aivan jotain muuta. Sen mukaan ainoastaan 37 prosenttia opiskelijoista saa vuoden aikana sen verran opintosuorituksia kasaan, että on mahdollisuudet valmistua 7 vuoden aikana.
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/07/al_vain_reilu_kolmannes_opiskelee_kunnon_tahdilla_1832835.html?origin=rss
"Alle seitsemässä vuodessa tutkintonsa saa valmiiksi alle puolet opiskelijoista."
Mutta kuten jo aiemmin sanoin, niin tuo intissä opiskelu riippuu myös opiskeltavasta alasta ja sen kursseista. Jos joidenkin kurssien suoritusvaatimuksena on ainoastaan tentti, niin silloin se voi onnistuakin. Mutta jos joidenkin kurssien suoritusvaatimuksena on esimerkiksi harjoitukset ja läsnäolo harjoituksissa tai esimerkiksi jokin ryhmätyö, niin silloin taitaa olla kyllä hieman mahdotonta suorittaa sellainen kurssin intistä käsin.