Arto Hirvosen kirje kansanedustajille

Nedo

--- Välitetty viesti ---
Aihe: Pois silmistä, pois mielestä ja pää pensaaseen
Lähetetty: 14.7.2011 16:23
Lähettäjä: hirvonen.arto@saunalahti.fi

Pois silmistä, pois mielestä ja pää pensaaseen

Kylläpä on heikkoa sietokykyä kansanedustajilla kohdata yhteiskunnan todellisia ongelmia, jotka ovat lainsäätäjille kentältä tulevaa tarvittavaa perustietoa hoitaa asioita kunnialliseen päätökseen.

Vaikuttaa siltä, että kansanedustajat Maria Tolppanen, Timo Heinonen, Vesa-Matti Saarakkala, Jouko Jääskeläinen ja Sinuhe Wallinheimo eivät näköjään halua hoitaa arvostettua kansanedustajan työtä sillä vakavuudella mitä se edellyttää, kun haluatte estää itseltänne työhönne kuuluvia perustietoja yhteiskuntamme oikeusturvaongelmista taikka Kotkan virkamiesten laittomuuden keskeyttämisestä.

Kansanedustaja Tolppasen luulisi olevan 30-vuotisen toimittajauran kokemuksella erittäin huolestunut tästä vallitsevasta Asko Kerviseen kohdistetusta joukkokiusaamisesta, josta me kaikki olemme tietoisia, mutta jotkut henkilöt haluavat oikeusvaltiossa kiusallisen asian piiloon taikka piiloutua itse.

Pois silmistä, pois mielestä ja pää pensaaseen, antaa yksilön kärsiä vaikka henki menisi.

Tämä on vakava asia, voisiko sanoa henkinen joukkolynkkaus, jonka uhriksi syytön ja rehellinen Asko Kervinen on joukkovoimalla ajettu eikä kukaan halua vääryyttä oikaista vaan päinvastoin ajaa Kervistä entistä enemmän ahdinkoon päivänselvillä asioilla, jotka Kervisen olisi pitänyt saada oikaistua ja lailliseen kuntoon jo kahdeksan vuotta sitten.

Saarakkalalle sanoisin, että eipä tunnu hoituvan tämä Kotkan virkamiesten pitkäaikainen laittomuuden harjoittaminen ja ns. Kervisasia alueellisin voimin, kun ei hoidu edes persuvoimin. Ei hoidu ja se tässä perussuomalaista konkaria huolestuttaakin miksi ei hoidu.

Helppoa vastuunkantoa on jos kansanedustajille riittää se, että tietoa kansalaisten oikeusturva-asioista ei tarvita.

Arto Hirvonen
Kotkan kaupunginvaltuutettu (ps.)

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Terävää kritiikkiä

      Olipa hieman opetusta uusille kansanedustajille, ettei kalifiasenteella asioita hoidella.

    • Arto Hirvonen

      Järjestöpoliittista kenttätyötä tehneenä tiedän mitä tapahtuu, kun valtaa haluava yht äkkiä saa valtaa hän menee niinsanotusti takalukkoon. Miten minä voin puuttua tuohonkin asiaan. Eli yritetää mennä siitä kohtaa aitaa yli missä on aita matalin. Onko nyt Perussuomalaisten uudet kansanedustajat aidan matalimmalla kohdalla, kun kansalta tuleva todellinen hätä kohtaa heidät? Toivottavasti olen väärässä.

      Arto Hirvonen PS

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      277
      17834
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5701
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      124
      2651
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2178
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1800
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1051
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      976
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      950
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      948
    Aihe