Onko jotain apuohjelmaa tjsp. jolla saisi tuon toiminnon automatisoitua? Sen "Take ownership" -rekisterimerkinnän löysin, joka asentuu exploreriin, mutta se ei toimi.
Ja miksi jotkin kansiot ovat lukittuja vaikka käytän konetta admin-oikeuksin ja olen ainoa käyttäjä. Onko seiskassa sellaista super-käyttäjämoodia joka muistaakseni oli Vistassa?
Take Ownership?
Omistaja.
1
69
Vastaukset
- 12
Näppäile 'uac' hakuboksiin ja vedä vipu muistaakseni alas. Nyt olet koneesi hallitsija, mutta muista toki järjenkäyttö. Joku kohta kertoo, että se on vaarallista, mutta olet selvillä teoistasi ei ole ongelmaa.
Kaikkeen tämäkään ei auta, vaan joudut ohjelmakohtaisesti http://climsy.com/djpcYxGH0b.jpg tai gpedit.exen kautta (sen saa myös lelumalleihin ("lelu" M-Karilta).
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1147293
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h985233Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163486Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333412Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352524Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191856Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961501Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3411451Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311346Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?481290