Kun pölhöpopulismi Suomen pysäytti

puskista huutelija

Katselin tuossa Porista lähetettyä Suomiareenaa.Puskista huutelemaan persujen edustajana istuksi menneisyyden mies,joka höperehti ja sönkkäsi telakoiden kreikkalaistilausten pelastavan Suomen suosta..

Sikarikas laivanvarustaja Aristoteles Onassis tilasi tankkerinsa Ruotsalaistelakoilta,esim Kockumilta.

Metalliliiton sössimistä kuvannee parhaiten se,että Suomen telakoiden kilpailukyky oli ilman Neuvostoliiton voimakkaasti subventoituja tilauksia teennäistä.Wärtsilän alasajo ja liki samanaikainen Rauma-Repolan sukelluskellojen aiheuttama kansainvälinen kalabaliikki tuhosi marginaalisiin tuoteryhmiin keskittyneet kansainvälisellä tasolla tukitoiminkin kilpailukyvyttömät telakat.

Neuvostoliittoa ei enää ole. Rakennuspuolella Finstroi on menneisyyttä,mutta hutoi-laatu on kovimmassa kurssissa kautta Suomen.
Menneisyyden miesten asioiden sorkkiminen ja sössiminen yhdistettynä täydelliseen vastuunpakoiluun on luonut tilanteen,jossa Suomalaiset ovat toisen luokan kansalaisia omassa maassaan.
Pölhöpopulismin vastuunpakoilu korostuu nyt metalli ja rakennusalan kansainvälisen kilpailukyvyn menetyksenä sekä kotimaanmarkkinoiden yhä pahenevina laatuongelmina.

Ketään ei ihmetytä,että voimakkaimilla persujen kanatusalueilla on rakennustyömaita,joissa Suomalaiset yrittäjät ja työntekijät ovat selkeänä vähemmistönä.

Persujen antaman poliittisen näytön perusteella
yksikään järkevä ei odota persujen tekevän asiain eteen yhtikäs mitään.
Keiden etuja ajavat nuo puskissa lymyilevät kehityksen jarrut,siis Persut ??

33

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fgf..

      Kyllä meillä SAK itse sössinyt viimeisten 30 vuoden aikana palkkapolitiikalla. Kaikki järkevä ja työllistävä teollisuus on ulkoistettu liian lakkoherkkää ja ulosmittaus menttaliteetillä. On aivan mahdotonta tällaista toimintaa enää saada entiselleen.

      • Soinilla SAK:N opit

        työmies-Putkosen kopioimina ja Soinin suulla pyhitettyinä uskonkappaleina.

        Ei näillä peruSS-klooneilla Suomea suosta nosteta....


    • hhh..

      Yksi mikä meillä syö varoja yhteiskunnassa. Liian suuret virkamies armeijat. Työvoimahallinto, verotus monet muut. Työvoima on yksi hyvä esim joissa temppu työllistäjiä kävelee käytävillä pilvin pimein..

    • ajatusneuvosto

      suomi, ammattiliittojen ja lakkojen maa. luottamusmiesten ja vahemmistovaltuutettujen ja neuvostojen maa ja kesalomien .
      .jossa kaikki ovat onnellisia.. nymfot ja homotkin...
      -ja sossutaiteilijatkin..

      ..SDP osaa.. alaston yhdistystanssit illalla/

    • avaaja leukakiikku?

      Tappiosi syvää katkeruutta ja unettomioa öitä ei pelasta, kuin leuakiikku?
      Olet ulvonut epätoivoasi täällä jo monta viikkoa!
      Puoluetoimiston kassakin tyhjä..

      • kansallinen häpeä

        että Soinistien kermakin on poliittista kuonaa.mikäli örvelöinnin sijaan parempia esityksiä ei tule,kusessa on koko sakki...


      • Alä huoli

      • Anna - Maija

    • ihmiselle nannelia

      Onko soini puhunut koskaan totta? Onko kukaan kuullut???

      • Uolevi K.

        Ei niin, että olisin huomannut.


    • HUONO MALLI.

      EDELLINEN OSTO HALLITUS.EDELLEEN TYPERIÄ JÄI NYKY HALLITUKSEEN...EI NOITA KYLLÄ PITÄIS PÄIVÄN VALOON PÄÄSTÄÄ.OVAT ERITTÄIN HEIKKO ESI MERKI ,KEULA KUVA KANSALLE.RÖTÖSTELIÄT.PÄÄMINISTERI VIITTÄ VAILLE VALTA KUNNAN OILKEUS.MONTA MUUTA ODOTTAA KÄRÄJÄT...HÄVETKÖÖT KEULA KUVAT.ESIMERKIT.RIKOLLISET.

      • luopiot nyt

        Tunaroimasa. Ne tupeksimisesta turpiin vaaleissa saaneet! Täällä niiden tyhmät äänestäjät itkee ruikuttaa, kuin lokit kauppatorilla. Tajutkaa. Leukakiikku pelastuksenne!


    • sehän on nähty

      Keiden etuja ajavat nuo puskissa lymyilevät kehityksen jarrut,siis Persut ??

      Eivät ainakaan suomalaisten.

    • ihmiselle nannaa

      Soini luikki puskiin hyytelöt housussa. Huutelee sieltä nyt krapulapäissään kaikenmaailman katkeria hävyttömyyksiä työntekijöiden ja vastuunkantajien niskaan. Älytöntä.

      • kahjuutesi paljastu?

        Vai Lipposen anturan nuoliaja? Poistu muualle! Sinua häpee jo kulkukoiratkin!


      • niinpä niin...
        kahjuutesi paljastu? kirjoitti:

        Vai Lipposen anturan nuoliaja? Poistu muualle! Sinua häpee jo kulkukoiratkin!

        Mitä sönkkäät pikkunasse?

        Eipä taida olla kaikki kotona....


    • KYLLÄ KANSA TIETÄÄ !

      "Syntipukin etsintä Suomen kaksikielisyydestä edustaa henkistä taantumaa"

    • urkki4
    • Y. Yllikki

      Soinistien harrastama vaalikusetus on vienyt viimeisenkin uskon politiikkaan. Kyllä kansa tietää.

      • Valitettavasti

        niin siinä kävi.


    • kansallinen häpeä

      Persut tuhoavat kaiken eteen sattuvan.

      Eritoten itsensä.

    • ABSOLUUTTINEN TOTUUS

      HÖPÖ! HÖPÖ! PASKAPROPAGANDAA! OTTAKAA ASIOISTA SELVÄÄ!

      • ET OLE SELVÄ

        HILJAA !


    • ihmiselle nannaa
    • fcgvh jnkmliou

      Miten tuo liittyy persuihin?

      Vihaa täällä ei sinun foliohatun lisäksi lietso kukaan.

      Olet karille ajaneesta kepuli laivasta jäänyt rannalle ruikuttamaan,varmaan ottaa pattiin.

    • DSVR

      Soinismin sanakirjasta:

      "Nyt on päivän työt tehty" -sanoo persu.

      Mitä siis tapahtui?

      Persu mölisi puskassa ja väänsi jytkyn oksennuksen. Päivä taas pulkassa ja kaljailta odottaa.

      • naurava kulkuri

        Hyvä persukuvaus !

        LOL LOL


    • M.O.T.

      "Persujen antaman poliittisen näytön perusteella
      yksikään järkevä ei odota persujen tekevän asiain eteen yhtikäs mitään."

    • kyssäriperse pSS

      Onkohan Timppa ollut edellisessä elämässään papukaija? Toistelee edelleen niin sujuvasti vanhoja mantroja ja yleisö tykkää?

    • Kahvi Papunen

      "Onkohan Timppa ollut edellisessä elämässään papukaija?"

      Siltähän tuo kiistatta näyttää

    • MUTTA !

      Kyllä kansa tietää !

    • http://www.vaalikone

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      265
      17199
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5536
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2595
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      2087
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1778
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1013
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      961
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      909
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      904
    Aihe