Onko heppa vihainen,

o:

kun se näyttää hampaitaan eli "nauraa"?
Miksi hevonen puraisi, kun sen tontille eli laitumelle mentiin? Luuliko se ruuaksi? Mitenkäs varpaille tallominen ja ihmistä päin juokseminen - onko sekin ihan normitoimintaa varsalle?


Meitä siis oli muutama hevosista ymmärtämätön ihminen asioimassa hevoslaitumella emmekä osanneet ilmeisesti käyttäytyä.

5

2207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hevosen omistaja

      Nauraa?! O___O miksen ymmärrä tuota käsitettä?!

      Huomasin hevosellani joskus saman, Kun siis meni laitumelle niin se tuli päin ja puri ja yritti varotella.. Ja ei se luule että olisit ruokaa.. Hevoset ei oo tyhmii eläimii.. Sama asia kun joillain villi eläimillä.. Se puolustaa reviiriään.. se on tottunut, että tuo on sen reviiri ja se puolustaa sitä.

      Ja kaipa tuo varpaille tallominen on ihan normaalia nuorille niinkun vanhoille.. Jotkut hevoset tekevät sen tahallaan, mutta suurimmaks osaks ne on kuitenki vahinkoja..

      Ja ei hevosten reviireille kannata mennä jos ei oikeesti tajua hevosista yhtään mitään!

      • o:

    • minä täällä oon...

      Tarkotatko sillä nauramisella haukottelua vai näykkimistä?? Jos hevonen haukottelee niin se ei ole vihainen. Mut jos hevonen vilauttelee hampaitaan ja pitää samalla korvat tiukasti niskassa kinni eli luimistelee niin silloin se on vihainen ja kannattaa pysyä pois hampaiden ulottuvilta..
      Hevosten laitumelle ei ikinä saa mennä ilman lupaa! Jotkut hevoset puolustaa reviiriään tai ori tammojaan. Jollain hevosilla on kehittynyt tapa näykkiä ihmistä jos sitä on ruokittu kädestä. Jollain hevosilla voi olla myös huonoja kokemuksia ihmisistä ( esim hevosta on lyöty) ja se suojelee itseään pelottavalta ihmiseltä esim näykkimällä.
      Varsa ei vielä ole oppinut kunnioittamaan ihmisiä. Aikuiselle hevoselle (eikä varsallekaan) nämä eivät todellakaan ole toivottavia asioita. Jos aikuinen hevonen talloo varpaille tai juoksee päin, niin se osoittaa että se ei pidä ihmistä johtajanaan. Hevonen ei mun mielestä ikinä tallo vahingossa ihmisen varpaille. Se pitää itsestään selvyytenä että ala-arvoisempi ihminen väistää johtajan eli hevosen tieltä. Tämän pitäisi kylläkin mennä ihan toisin päin! Hevosen pitäisi kunnioittaa ihmisen henkilökohtaista tilaa. Eihän hevoset laumassakaan tallo johtajan kavioita!?

      • o:

        Ei se haukottelua ollut vaan hampaiden esittelyä. En muistanut kiinnittää korviin huomiota.

        Yksi istui kivelle, niin tamma tuli ja puraisi kengästä. Varsa oli tämän ihmisen takana eli ihminen oli tamman ja varsan välissä. Suuttuiko tamma siitä (kuten karhut tekevät)?
        Lähinnä se oli varsa, joka juoksi päin, näykki ja talloi varpaille.

        Hevosten piti olla kilttejä, mutta kaipa me olimme niin avuttomia, että niiden kiltteys karisi...
        Turhan lähelle ne tunkivat eikä siinä kunnioitusta ihmistä kohtaan ollut havaittavissa.


      • Ponit ja hevoset

        Kyl ne nyt voi vahingossakin ihmisen varpaille astua:D ja jos se oli tollasta niinkun ton linkin kuvassa se oli haukottelua. Muuten voin sanoa et edelliset on oikees turha sitä on uudestaan selittää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      47
      3558
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2665
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2614
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1836
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1596
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      121
      1361
    7. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      279
      1308
    8. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      126
      1275
    9. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      90
      1269
    10. Kosulan Keisari karviossa

      Non ni. Kosulan keisari karviossa käväsemässä,kamera pyöri ja tubetulot lopsahti tilille,myös VEROVÄHENNYLSIIN ajo
      Tuusniemi
      24
      1186
    Aihe