Onko jenkeissä jotenkin erityisen helppoa päästä yliopistoon?
Tuntuu, et ainakin nois tv-sarjoissa kaikki lusmutkin menee lukion jälkeen yliopistoon. Ja se on vielä itsestäänselvyys, että sinne mennään...
Vai tarkoittaako se yliopisto mitä tahansa korkeakoulua vai miten se homma siel menee?
Amerikan yliopistot taso?
12
989
Vastaukset
- raha ratkaisee
Siellähän mennään yliopistoihin rahalla.
Ja mitä tulee Yhdysvaltojen yliopistojen tasoihin, niin kyllähän tuolla maailman top 10:ssä taitaa aika paljon yhdysvaltalaisia yliopistoja olla. Harvardin yliopistohan siellä on kirkkaimpana tähtenä, jota pidetään myös maailman parhaimpana yliopistona.- 17
Ei menna pelkalla rahalla vaan SAT tuloksilla, esseella, harrastuksilla ja yhteiskuntapalvelulla ja henkilokohtaisella haastattelulla.
Yliopistot hakevat opiskelijoikseen ns. 'well rounded' opiskelijoita.
Vanhemmat voivat saastaa lapsen syntymasta asti erittain edullisille, verottomille tileille opiskelua varten.
Luennoilla on pakko kayda ja jos ei pysy tahdissa mukana, potkitaan pois kun motivaatioituneita tulijoita riittaa.
Maailman top 10:ssa ei ole yhtaan suomalaista yliopistoa, paras taisi olla jotain #76.
- 46536456
Yliopiston ensimmäinen vuosi vastaa suomalaista lukiota.
- kysymysymäsä
oon myös kuullut jotain semmoista, että taso olisi kuin suomalaisessa lukiossa. en tiiä onko se vaan joku läppä sit??
- hgfhjhgfj
Ei ole, vaan ensimmäisenä vuonna on yleissivistävää opetusta. Opetellaan derivoimaan ja kirjoitetaan esseitä Shakespearen näytelmistä. Osaan yliopistoista voi hakea vasta kun on suorittanut ensimmäisen vuoden jossain muualla, koska ne eivät järjestä sitä itse. Toisena vuotena aloitetaan siitä, mistä Suomessa aloitetaan ensimmäisenä vuonna.
- real lifeä
Tv-sarja ei ole oikeata elämää, ihan kuin Salkkaritkaan eivät ole elämää.
Kukaan ei pissaa, nuku, maksa laskuja tai keitä perunoita. Autojen ovia ei lukita, ja sisällä palaa valo, kun tulee kotiin. Takassa on myös tuli, ainakin Kaunareissa. Ihmisillä on isot talot, mutta asukkaat eivät tee kotitöitä. Keittiö on aina siisti, vaikka oikeasti se ei koskaan ole. Pöydässä on hedelmäkulho, vaikka oikeasti hedelmät eivät säily viikkotolkulla hyvän näköisinä. Koiria ei ulkoiluteta, vaan omistajan kotiin tulessa vain seurustellaan. Lisäksi kaikki ovat laihoja ja kauniita, katsokaa peilistä, pitääkö se oikeasti paikkansa.
Avoautolla ajettaessa ei koskaan sada, eikä kukaan heitä roskia niskaan.
Siksi sarjoissa mennään yliopistoon ja vietetään elämää.- stipendiaatti
Jenkeissä on paljon arvostettuja yliopistoja. Siellähän yliopisto-opiskelu maksaa maltaita, joten ilman vanhempien säästöjä / ns. stipendiä ei tavallisella tallaajalla ole sinne asiaa.
Itse olen suorittanut siellä tutkinnon - opiskelin stipendillä (urheilu) - hyvin olen työllistynyt Suomessa ja siinä sivussa sain erinomaisen kielitaidon.
- piupalipaupalipau
Mulla on ainakin se käsitys, et jenkeissä olis reilusti eroa niiden eri yliopistojen laadulla. Että on oikeasti väliä, missä koulussa se tutkinto on suoritettu. Suomessa kun ei niin paljon eroa ole eri yliopistojen välillä.
- sfss
MM. amerikka on jokseenkin isohko, joten sinne mahtuu niitä, jonne me emme pääse ja niitä johon me pääsemme.
- an englishman
Tasoeroja varmasti on. Yliopistoja tai korkeakouluja on myös monenlaisia. Seuraavassa karkeaa jaottelua:
Liberal arts colleget: pieniä, käsittääkseni yksityisiä, yleensä hyvätasoisia. Opettaja-oppilassuhde yleensä todella pieni (=hyvä asia). Tarjolla perusopintoja, ei jatkotutkintoja. Näihin lukeutuu sitten myös erinäisten järjestöjen ja esim. seurakuntien ynnä muiden tahojen rahoittamia oppilaitoksia, joten taustat voivat olla mielenkiintoisia.
State Universities: näissä lienee eniten vaihtelua laadun suhteen. Isoja ja arvostettuja tutkimusyliopistoja, joissa tarjolla siis perus- ja jatkotutkintoja. Lisäksi pienempiä sivutoimipisteitä. Näihin kuuluu esim. huippua oleva Berkeleyn yliopisto, joka on osa Kalifornian yliopistoa.
Private Universities ja Ivy League -yliopistot itärannikkolla: Harvard, Yale, Princeton, Brown jne. Erikoinen tapaus on Brigham Young, eli hitusen yksinkertaisten mormonien yliopisto. - an englishman
"Erikoinen tapaus on Brigham Young, eli hitusen yksinkertaisten mormonien yliopisto."
Hups, tulipas nolo kirjoitusvirhe. Piti nimittäin kirjoittaa: "...hitusen yksinKERTAISTAEN..." - kilkatikol
olispa suomessakin noin, että yliopistoon pääsis rahalla, mutta kun on pääsykokeet ja joku 1% hakijoista valitaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27517546Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245645- 1212631
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172135Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361788Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111040- 59970
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45933Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32931