Lääkisläisten / Lääkäreiden blogeja

blog

Hei!

Postatkaa tänne mielenkiintoisia blogeja joita kirjoittelee alalla olevat henkilöt.

7

596

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .........
    • .-.-.

      Vähän tavanomaisuudesta poikkeava blogi, ravitsemussuosituksiamme kyseenalaistavia kandeja on myös ilmaantunut. Mielenkiintoista asiaa kuitenkin.

      http://890lli.blogspot.com/

      • LGi

        Oho, aika rohkeaa :)


      • lääkikseenhakeva

        Mitä lääketieteellisessä opetetaan ruoasta?Opetellaanko siis ravitsemussuositukset ulkoa ainoana totuutena, vai otetaanko huomioon että alalla näyttää olevan paljon erimielisyyttä. Ainakin vähän yksipuoliselta lääketieteellisen ravinto-opetus vaikuttaisi sillä perusteella,mitä tuo blogi antaa ilmi. Ehkä vähän tarkoituksella provoaa, mutta asiantuntevasti esittää teesinsä.


      • nimim3987242
        lääkikseenhakeva kirjoitti:

        Mitä lääketieteellisessä opetetaan ruoasta?Opetellaanko siis ravitsemussuositukset ulkoa ainoana totuutena, vai otetaanko huomioon että alalla näyttää olevan paljon erimielisyyttä. Ainakin vähän yksipuoliselta lääketieteellisen ravinto-opetus vaikuttaisi sillä perusteella,mitä tuo blogi antaa ilmi. Ehkä vähän tarkoituksella provoaa, mutta asiantuntevasti esittää teesinsä.

        Kunhan vaan soittaa suuta. Perusasiat ravitsemuksessa ovat ja pysyvät. Ravitsemussuositukset perustuvat tutkimusnäyttöön, ja niitä päivitetään sitä mukaan kun uutta tietoa kertyy. THL:n pääjohtajakin sanoi kerran haastattelussaan että lähestulkoon mikään asia lääketieteessä ei ole niin selvä, kuin kovan rasvan vaikutus sydäntautiin. Ihmiset lihovat syömällä enemmän kuin kuluttavat. Hauskat tarinat joidenkin intiaanien vähäisistä sydäntautiluvuista ei näissä asioissa ole oleellista.


      • Blogin pitäjä
        nimim3987242 kirjoitti:

        Kunhan vaan soittaa suuta. Perusasiat ravitsemuksessa ovat ja pysyvät. Ravitsemussuositukset perustuvat tutkimusnäyttöön, ja niitä päivitetään sitä mukaan kun uutta tietoa kertyy. THL:n pääjohtajakin sanoi kerran haastattelussaan että lähestulkoon mikään asia lääketieteessä ei ole niin selvä, kuin kovan rasvan vaikutus sydäntautiin. Ihmiset lihovat syömällä enemmän kuin kuluttavat. Hauskat tarinat joidenkin intiaanien vähäisistä sydäntautiluvuista ei näissä asioissa ole oleellista.

        Ravitsemussuositukset nykymuodossaan perustuvat enemmän terveyspoliittisiin päätöksiin ja sopimuksiin siitä mikä on "terveellistä", kuin vähärasvaisen/runsasviljaisen ruokavalion ylivertaisuuteen muihin ravitsemuskokonaisuuksiin nähden. Esimerkiksi, eräät nykyisiä suosituksia puolustavat terveyspoliitikkomme ovat myöntäneet, ettei ole olemassa näyttöä kananmunien tai rasvaisten maitotuotteiden haitallisuudesta. Rehellisyyden nimissä täytyy myöntää, ettei niiden terveyellisestä ylivertaisuudestakaan ole näyttöä. Silti kerman ja kananmunien käyttöä ei virallisesti suositella, kun se olisi vastoin edellisinä vuosikymmeninä muodostunuttua dogmia kohtaan, jonka mukaan vähärasvaisuus tuottaa ikuisen elämän.

        Esimerkiksi Välimeren ruokavalio rökittää meidän "Itämeren ruokavalion" mennen tullen päätetapahtumatutkimuksissa. Vähärasvaisista/runsasviljaisista ruokavalioista isoimmissa tutkimuksissa saadut tulokset ovat olleet pettymys, ja onhan tuo selvää ottaen huomioon kuinka epäfysiologisia ne ihmisen aineenvaihdunnan kannalta ovat. Kuitenkin paljon keskustelua herättäneistä kivikauden ruokavalioista tai erilaisista vähähiilihydraattisista ruokavalioista ei toistaiseksi olla tehty pitkiä kontrolloituja tutkimuksia, joissa kliinisesti merkittäviä päätetapahtumia (kuolemia) oltaisiin pystytty mittaamaan.

        Niin kivikauden ruokavalio kuin hiilihydraatteja karsivat ruokavaliot tuottavat satunnaistetuissa kontrolloiduissa tutkimuksissa parempia tuloksia ns. korvikemuuttujien eli sydän- ja verisuonitautien riskitekijöiden kannalta (verenpaine, insuliiniherkkyys, verensokeri, vyötärönympärys, lipoproteiinin partikkelikoko, triglyseridit jne.), kuin perinteiset Low-Fat- dieetit. Tämä tarkoittaa sitä, että jos esimerkiksi tuo parjattu kivikauden ruokavalio osoittautuisi vaaralliseksi, tulisi tuon vaikutuksen olla riippumaton lähes kaikista tunnetuista sydän- ja verisuonitautien riskitekijöistä. Se tarkoittaisi, että verenpaineen laskulla, insuliiniherkkyyden ja sokeriarvojen tasoittumisella ja muilla metabolisen oireyhtymän riskitekijöiden normalisoitumisella ei olisikaan positiivista vaikutusta terveyteen, mikä on aikalailla mahdottomuus nykytietämyksen mukaan.

        nimim3987242 voisi alkaa käyttämään omia aivojaan, eikä pelkäävien pinkojen tyyliin opettelemaan ulkoa valmiiksi mietittyjä tekstinpätkiä, raamattukoulun tapaan.

        - Olli


    • 3+1

      http://sansunblogi.blogspot.com/

      Ihan kiva lifestyle -tyyppinen blogi, jota kirjoittelee Oulun lääkiksessä oleva tyttönen. En kyllä ole syvemmin vielä ehtinyt tutustua, mutta kirjoittelee paljon muustakin kuin vain lääkisjutuista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      269
      17423
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5602
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      118
      2622
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2122
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1786
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1028
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      966
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      924
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      920
    Aihe