...kiinteää ruokaa?
Pentue syntyi toukokuun lopulla, kolme pentua joista yksi syntyi kuolleena. Kaksi jäljelle jäänyttä olivat selkeästi isompia kuin kuollut ja ovat kasvaneet koko ajan reippaalla tahdilla (kummankin paino 6vko iässä n. 800g) kun ovat saaneet imeä lutsuttaa kaiken emon tuottaman maidon kahteen pekkaan.
Pennuille yritettiin antaa kiinteää (pentu)ruokaa jo 4vko iässä mutta kumpaakaan ei tippaakaan kiinnostanut, kaapivat vain olematonta "maata" (=lattiaa) ruokakupin päälle kuin peittäisivät jätöksiä. Ruokaa on tarjottu säännöllisesti sen jälkeen mutta vasta n. viikko sitten toinen pentu (kolli) alkoi kiinnostumaan siitä mitä emon kupin sisälle laitetaan ruoka-aikoina ja alkoi pari päivää myöhemmin napsimaan lautaselta tarjottua penturuokaa jota nyt syö säännöllisesti. Napsii myös raksuja emon kuivamuonakupista.
Ongelmana on kaksikon toinen osapuoli, narttupentu joka suhtautuu kiinteään ruokaan edelleenkin välinpitämättömästi ja lähinnä juoksee karkuun kun naaman eteen laitetaan purkkiruokaa lautasella. On kokeiltu myös ruokamurusen ottamista sormenpäähän ja pennun huulien koskettamista sillä jotta pentu saisi kokemusta ruoan mausta (on toiminut aiempien pentueiden kanssa) mutta se johtaa vain sylkemiseen ja suun hankaamiseen tassulla pakenemiseen paikalta...
Tiedän että pennut kehittyvät omassa tahdissaan mutta alkaa tuntua jotenkin oudolta kun kohta 2kk ikäinen pentu ei ole kiinnostunut kiinteästä ravinnosta, pelkään että se vaikuttaa kasvuun ja kehitykseen.
Tissi kyllä kelpaa, sitä neiti imisi vaikka 24/7 ja yrittää emon mahan alle kiikkumaan aina kun mamma saapuu sisälle/paikalle.
Kollipentu, joka on nyt syönyt viikon verran purkkiruokaa tissimaidon lisäksi on alkanut selkeästi kasvamaan kokoa ihan eri tavalla kuin siskonsa. Millähän natupennun saisi syömään?
Millä saisi 7vkoisen pennun syömään...
1
64
Vastaukset
- joku tyyppi
Oletko koittanut tarjota hyvinkin erilaisia penturuokia - myös raksuja? Meillä on pari kissanpentua (ikää puolisen vuotta) ja toinen syö monesti mielummin raksuja kuin muuta kissanmuonaa - vaikka sekin (esim. Whiskas) kelpaa ;) Raksuista kelpaa kyllä kaikki ;) Toinenkin kisu syö kyllä välillä raksuja, mutta ei ole ollenkaan niin innokas siihen kuin toinen...
Meidän kisut tosin syö vähän kaikkea - kun paistaa kanaa (marinoimatonta), niin kohta on pari kisua odottamassa palasia - sama jauhelihan tms. kanssa ;) Jauhelihakastike on kisujemme herkkua, tosin sen pitää olla sopivaa "piperrystä" (ei mitään kunnon jauhelihan paloja), eikä saa olla kovin kuumaa, mutta kuitenkin pitää olla vähän lämmintä... Myös pienet juustonpalat menee kisujen suihin jne.
Suosittelen kokeilemaan kaikkea tota (en tarkoita että yhdellä kertaa kaikki), enempää en keksaise - mutta ehkä nuo ohjeet auttaa ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517118Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235517- 1152592
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152076Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361775Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111007- 59959
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45899Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32897