Hautakumpu vai myyränkohouma?

inessiivi

Min en tiiä mittään ja siksi kysynkin.
Löysin just hankitun mökkimme pihalta kaksi pionintekelettä. Toinen se kasvaa kuopassaan lumipalloheisin oksien alla ja toinen sinnittelee vajan seinustalla vaikka tilanteesta tietämättömänä myrkytin juolavehniä keväällä sieltä. Myrkynkylvö ei onneksi onnistunut... kait! Nyt heinäkuussa ne on vain noin 15 - 20 cm korkeita, mutta pionin lehdet niillä on. Onkohan ne olleet kauankin pensaan, vuohenputken ja nurmikon tukahduttamina. Pioneja ne kuitenkin ovat. Varma tieto!
Odottelen syksyä, jotta voin siirtää ne valoisempaan tulevaisuuteen. Ostin löydöstäni innostuneena kaksi Kiinan-pionia astiataimina (Huurretta suuteleva kukka) ja istutinkin ne jo useiden ohjeiden mukaisesti:-/ ravinteikkaaseen, multavaan jne.. maahan. Kääk! Nyt en tiedä olisiko astiataimi pitänyt istuttaa syvempään kuin se jo oli ja mitä ihmettä tarkoittaa koholle istuttaminen? Joistain teksteistä jää mielikuva että pioni on istutettava jollekin pienen vuoren kaltaiselle tötsälle = myyränkohoumamalli ja joistakin jää mielikuva että kunhan koko penkki on kuin vanhanajan hautakumpu, joka on koholla kokonaisuudessaan perusmaanpinnasta niin eipä syysvedet vaivaa talvella. Kumpi ompi parempiii...?
Eniten olen nyt huolissani tulevasta pelastusprojektistani niiden jo täällä olleiden pionien suhteen. Olisi hyvä saada ne arvoiseensa paikkaan, mutta mikä se on ja miten, haudalle vai vuorikohoumatötsään?

6

1133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pionit istutetaan niin, että ns. kruunu tulee muutaman sentin (3-5?, en tarkalleen muista) syvyyteen. Kruunu on se kohta, joka tulee vastaan, kun kaivaa varovasti sormella pionin vartta myöten multaa pois. Juuret lähtee kruunusta sivulle ja alaspäin ja varret (sekä uudet silmut) ylöspäin. Kannattaa lukea Rea Peltolan ja Vesa Koivun Pionit-kirja; siinä on todella hyvin kerrottu istutus- hoito- ja lisäysohjeita.

      Koholle istuttaminen tarkoittaa mielestäni sitä, että tehdään kohopenkki. Hautakumpu on kyllä ihan osuva nimitys :D Siinä on etuna se, että kasvualustaan ei jää syksyllä vettä seisomaan (kasvien talvehtiminen ei välttämättä onnistu, jos maa on talven umpijäässä) ja lisäksi penkki sulaa ja lämpenee keväällä nopeammin. Vuorikohoumatötsää en ymmärrä kyllä yhtään. Varmaan silloin perusteltua, jos istutetaan keskelle nurmikkoa kasvi sinne, toinen tänne ja kolmas tuonne. Mutta mitä järkeä siinä nyt on? Eikö ole hieman hankalaa pyöritellä ruohonleikkurilla joka välit ja kitkeä aina puskan juurelle eksyviä nurmiheiniä pois?

      Toivottavasti tästä oli edes hieman apua :)

      • inessiivi

        Oli apua, kiitos!
        Tuo kruunu juttu oli ihan uutta! Joku juuren mutka näkyi Kiinanpionien astiataimissa silloin kun ostin ne. Laitoin niihin vain vähän multaa päälle. Pitää varmaankin varovasti lisätä multaa - sentti tai kaksi. Taimet näyttävät olevan elossa. Pieni uusi lehden alkukin on jo toiseen ilmestynyt.
        Elokuun lopulla täytyy sitten uskaltautua niiden jo valmiiksi täällä olleiden pelastamiseen. Pelottaa.
        Kiitos sinulle Ohdakeperhonen!


    • inessiivi

      No niin! Syyskuuta elellään!
      Pelastusprojektini on toimitettu 3-4 viikkoa sitten toisen jo täällä asustaneen suhteen. Toinen jäi vielä paikalleen:-/, - se joka sai mahdollisesti myrkkyä niskaansa kesällä. Hyvin näyttää voivan sekin nyt. Lehtiä pukkaa, mutta kovin on matala.

      Pelastettu yksilö näyttäisi olevan vielä hengissä. Kevät näyttää olenko onnistunut. Oli se surkeassa maassa. Melkeinpä pelkkää hiekkaa ja semmoisessa syvennyksessä. Voi reppanaa. Minkähän väriset kukat siinä mahtaa olla. Jätin sen aikalailla samaan paikkaan kuin missä se olikin eli siihen lumipalloheisin juurelle. Jos silläkin on valkoiset kukat, niin sit se ei pääse oikeuksiinsa. Näkee nyt, se joka elää; toivottavasti pioni.

      Huurretta suuteleva kukka 'Qi Hua Lu Shuang' x2 ovat vieläkin hengissä. Jipii!
      Ne ovat nyt ymmärtääkseni oikein istutetut (laaja "hautakumpu"). Ripottelin silloin vielä varovasti lisää multaa siihen kruunun päälle. Karkeaa hiekkaakin löysin niiden juurelle ihan vahingossa kivijalan vierustaa penkoessani.
      Tukirinkulat täytyy keväällä laittaa niiden ympärille.
      Jestas, että mua jännittää ensi keväänä - nytkin jo. On niin paljon tullut touhuttua, että toivon todella runsaslumista ja inhimillistä talvea. Täällä Lounaisrannikolla on usein ollut vettä ja pakkasta vuoronperään, paitsi parina viimeisimpänä talvena.
      Heips, kaikille! Suudellaan huurretta!

      • Anne

        Kyllä ne siitä lähtee kun ei istuta liian syvälle. Menihän minullakin muutama vuosi että varsi kasvoi komeana mutta kukkia ei näkynyt, nostin ne ylöspäin mullasta ja istutin uudestaan, seuraavana kesänä oli muutama kukka ja tänäkesänä 17 nuppua. Välillä tämä on pitkäpiimästä hommaa mutta malttikin on valttia. Anne.


    • Anonyymi

      Voi jos saisin pionin taimen. Kaupoissa kalliita.
      Kukahan voisi auttaa?

    • Anonyymi

      Mitähän seuraavaksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      58
      3693
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      72
      3065
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      52
      2263
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      13
      1433
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      64
      1229
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      85
      1119
    7. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      961
    8. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      23
      941
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      925
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      47
      912
    Aihe