Joo eli aloin vaan miettimään, et ottaaks peltipoliisi kuvan kaksikaistaisella tiellä jos esim. ohittaa toisen auton ja vastaantulevien kaistalla on heidän suuntaansa tolppa?
Peltipoliiseista !
anybody?
7128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllä varmaan ottaa mutta siitä en tiedä miten kuva osuu kohdalleen?
Jos aikavälillä mittaus -> kameran toiminta ei ole yhtään viivettä niin olet nalkissa. Mutta koska viivettä on aina jonkin verran niin onko sitä niin paljon että kohde ehtisi pois alta koska kalibrointi on tehty vastaan tulevalle liikenteelle - Niin, en tiedä. Joskus kamerat on suunnattu hyvinkin poikittain tiehen nähden ja sitä kriitisempi on ajoitus.
Kokeile ja kerro :)
Vetäsin 60 alueel Tammisaaren Volvon kohdalla traktorin ohi kai ylinopeutta. Ei välähtänyt kun katoin peilistä koko ajan, mut niit infrapunakameroitakin vissiin on jo olemassa et ei välttämät välähtäiskään vai? Ja matalan rajotuksen takii kamera oli aika poikittain.
Tunnistimet laitetaan vain kameran puoleiselle kaistalle, uusissa n. 6-8m ennen kameraa. Jos haluaa niin voi ajaa 200kmh vastaantulijoiden kaistalla eikä kamera tiedä siitä mitään. Hyviä vauhteja toivottaa TKNordSS.
Joissain paikoissa tunnistimet ovat molemmilla puolilla (Kehä III esimerkiksi). Kamera nappaa kuvan molemmista kaistoista.
Yleensä kyllä vastaantulijoiden kaistan käyttäminen toimii.
Eihän se voi ottaa niin päin. Ensin kai tarvitaan tunnistus mistä ajoneuvosta otetaan kuva, sitten on laukaisin. Miten se voisi toimia toisinpäin.
Silmukat on sen suuntaisilla kaistoilla, joita kamera kuvaa edestäpäin. Eli tavallisella kaksikaistaisella tiellä ne on vain oikeanpuoleisella tiellä. Ja esim. Kehä-3lla 2-3lla kaistalla (siinäkin voi "sattua" rekka kameran ja kuvattavan väliin).
Rahat loppui kesken...
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011071814073575_uu.shtml