Tukehtumisen pelko

elämä pilalla?

Kun olin pienempi, pikkusiskollani juuttui ruokaa kurkkuun, ja hän meinasi tukehtua. Siitä lähtien minua on ahdistanut tukehtuminen. Pelko on kuitenkin ollut taka-alalla, eikä se koskaan ole päässyt mieltä hallitsevaksi hirviöksi. Olen aina ollut ns. psyykkisesti terve, en ole sairastanut masennusta ym. Olen aina kuitenkin ollut tunnollinen ja halunnut miellyttää kaikkia, vähän liikaakin.

Nyt olen kokenut stressaavia asioita elämässäni. Äkkiä huomasin tukehtumisen pelon nousseen esille todella voimakkaana. Huomasin että minun on hankala syödä perheeni seurassa, koska pelkään että joku heistä, tai minä saan ruokaa kurkkuuni ja meinaan tukehtua. Ahdistuksen voi laukaista vaikkapa se, jos joku yskii ruokapöydässä, tai vaikka jos joku sanoo "pureskelkaa hyvin, liha on aika sitkeää".

Pahimpana aikana minun on hankala syödä, varsinkin muiden ihmisten seurassa. Joudun miettimään jokaista suupalaani, enkä välillä pysty nielemään ollenkaan. Ruoka vain jää kurkkuun, enkä saa nielemisrefleksiä aikaiseksi.

Pahin pelkoni on se, että joku rakkaani saa ruokaa kurkkuunsa, enkä minä osaa tehdä tilanteessa mitään. Pelko on alkanut häiritä elämääni toden teolla. Kun joku perheenjäseneni syö jotain sitkeää tai esimerkiksi isoa karkkia, minua ahdistaa ihan suunnattomasti. Lisäksi itse olen alkanut välttelemään kaikkea "hankalasti syötävää". Perheeni ei tiedä tästä pelosta, en halua heitä turhaan huolestuttaa.

Pahinta ahdistusvaihetta kesti minulla ehkä kuukauden. Nyt on mennyt paremmin. Kunhan tekemistä riittää, ei tarvi olla kokoajan miettimässä pelkoaan. Pienikin asia voi kuitenkin laukaista ahdistuksen taas päälle. Tänä aamuna sen laukaisi se, kun heräsin unesta paniikissa kun kuulin perheenjäseneni yskivän kovasti. Luulin tietenkin hänen olevan tukehtumassa.

Tiedän että kuulostan hullulta, mutta en voi järkeillä tätä asiaa itselleni. Onko muilla samanlaista pelkoa?

Jos joku haluaa selittää minulla järjellä asian (esim. tukehtuminen ei ole niin yleistä, vai onko??) niin olisin erittäin kiitollinen!

1

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • helpottaako?

      No tota. Vaikka jos ruokaa menee kurkkuun niin ei välttis tukehu pahasti vaan voi vähän aikaa yskittää ku taputtaa lujasti selkään niin se helpottaa. Kanttii kertoo vaikka tuosta ahdistuksesta jollekkin perheen jäsenelle tai vaikkapa ystävälle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      63
      6121
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      81
      3716
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2791
    4. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      2279
    5. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      42
      2211
    6. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      162
      1863
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      6
      1689
    8. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      85
      1302
    9. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1246
    10. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      29
      1213
    Aihe