Mistä löytää Kuopion keskustasta hyvän kuukausipaikan autolle?
Muutamme piakkoin keskustaan ja varaudumme siihen ettei taloyhtiössämme ole autopaikkoja välttämättä vapaana..
Olemme tietoisia torin pysäköintihallista ja maaherrankadun sekä haapaniemenkadun halleista, mutta osaisitteko hyvät ihmiset suositella yksityisiä firmoja mihin voi ostaa kk-lipun? Ja onko esim. mahdollista ostaa Anttilalle kk-lippua? Ja mikä on mahd. hintataso? Kiitos.
Muutamme piakkoin keskustaan ja varaudumme siihen ettei taloyhtiössämme ole autopaikkoja välttämättä vapaana..
Olemme tietoisia torin pysäköintihallista ja maaherrankadun sekä haapaniemenkadun halleista, mutta osaisitteko hyvät ihmiset suositella yksityisiä firmoja mihin voi ostaa kk-lipun? Ja onko esim. mahdollista ostaa Anttilalle kk-lippua? Ja mikä on mahd. hintataso? Kiitos.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Siinä Anttilan vieressä on myös hallipaikka.
Sopimuspysäköinti 55 € + alv 23 % / kk
http://autoparkki.net/index.php?page=p-puijonkatu
http://autoparkki.net/index.php?page=p-vuorikatu
Sopimuspysäköinti 50 € + alv 23 % / kk
Tässä sinulle vastaus, eiköhän tämä ratkaise ongelmasi:
http://www.kuopio.fi/web/kadut-ja-liikenne/pysakointi
Sieltä sitten katso asukaspysäköinti. Sen saa max kolmeen autoon. Meillä oli viime talvena, kun poikamme, opiskelija, asui keskustassa, piti vain antaa auton rekisterinumero ja näyttää vuokrasopimus.
siis korjaan vielä, että saa yhden tunnuksen, johon saa merkitä kolme rekisterinumeroa, mutta se näkyy lukevankin tuolla. Eli jos on kaksi autoa yhtaikaa=kaksi lupaa, näin tuon tajuan. Lämmitystähän noissa kadunvarsipaikoissa ei sitten ole.
Jos uskaltaa jättää auton kadun varteen. Aamulla voi odottaa kiva ylläytys.
http://www.savonsanomat.fi/uutiset/savo/auto-rikottiin-taas-kuopiossa/567777
"Joku tai jotkut rikkoivat henkilöautoja taas Kuopion keskustassa. Varhain torstaina aamuyöllä oli rikottu autoja sekä Koljonniemenkadulla että Sepänkadulla."
Nurinniskoin väännetyn peilin korjaaminen ei ole halpaa.
No onko ne sen enempää turvassa avoimilla parkkipaikoilla pihassakaan? Meillä ei koskaan mitään hämminkiä, vaikka aika keskeisellä paikalla oli auto. Tai ehkä juuri siksi, noille sivukaduille on helpompi mennä riehumaan, siellä on vähemmän silminnäkijöitä.
Miten lienee kauppakeskus Minna. Siellä näyttää alimmassa kerroksessa olevan autoja talvisäilytyksessä.
http://www.kauppakeskusminna.fi/
yli 50e kuukaudessa autopaikasta eikä edes lämpötolppaa, se on puhdasta ryöstämistä!! Keskusta ei selvästikään kaipaa autoilijoiden rahoja, autioitukoot vaan ahneutensa takia minun puolesta niin asunnot kuin kauppaliikkeetkin. Ajan asioilleni muualle ja boikotoin keskustaa!!!
Lämmin kellaripaikka, niin tarvitaanko lämpötolppaa?
Tuo on entisen Meritan/Nordean pankkitalon parkkihalli. Jossa on nyt urheiluliike ja siwa.
Siitä huolimatta, yli 50e kuukaudessa autopaikasta on häikäilemätöntä ryöstämistä!
Meillä maksaa firmassa lämpöpaikka teollisuusalueen sisäpuolella jotain tuota luokkaa. jos jättää auton kauemmaksi, se on paljon halvempaa. Tosin ne sisäpaikat on pomoilla ja firmat maksaa, noin yleensä. Kukaan ei halua maksaa 50 euroa siitä, että pääsee 100 metriä lähemmäksi.
Höpö höpö, ei se mitään ryöstöä ole. Se on alle 2 euroa päivässä. Mitäköhän kuvittelet olevan tuollaisen putingin kustannukset: keskustatontin vuokra, kiinteistön hinta, ylläpitokustannukset yms. Kulut tulee kattaa...
Ihan hyvä, niin jää enemmän tilaa meille jalan liikkuville ja busseilla keskustaan saapuville/lähteville!
Sitä varten on jalkakäytävät. No kuopiolaiset jalankulkijat kävelevät kuin karjalauma.
Nuo Autoparkin hinnat eivät ole ajantasaisia, koko ajan nousee. Meillä Vuorikadulla veroineen 65 €/kk nykyään, aloittaessa oli se 50 alv. Tiukkaa tekee, mutta auto kuivassa ja lämpimässä, mielummin myyn koko koslan kun jätän Kuopiossa kadun varteen yöksi. Tosin talvella saa katsoa mihin sen auton hallissa jättää, ettei oo pulujen huussin kohdalla.
Kuopiolaista itsekeskeistä ajattelua. Haapaniemenkadun pysäköintitalossa on lämpöpaikkoja, mutta paikoilla on autoja jotka eivät ole liikkuneet viikkoihin ja eivät ole lämmityksessä. Ajaisivat sen kotteronsa toiselle paikalle ja jättäisivät lämpöpaikat niitä tarvitseville.
Luotettava autoliike Kuopiosta