Kerrostalo ja musiikin kuuntelu

Musiikin ystävä

Hiljaisuuden aikaan, meillä 22-07 ei tietenkään saa soittaa musiikkia mutta kuinka kovaa saa muulloin soittaa? Kai tästä on jotain korkeimman oikeuden ennakkopäätöksiä?

Ei kai voida siitä lähteä naapurin saisi kuulua pihaustakaan? Kyse lienee siitä mikä on kohtuutonta haittaa, kai siitä on selvät desibelimäärät olemassa?

Täysillä ei tietenkään saa soitta mutta kai aika kovaa voi päivisin luukuttaa?

6

568

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • peace and quiet

      Mitä teidän järjestyssäännöissänne sanotaan? Meillä sanotaan, että on "vältettävä naapureiden häiritsemistä". Ja että "naapureille on annettava yörauha" klo 20-07. remonteistä, että "melua aiheuttavat muutos- ja korjaustyöt on suoritettava arkipäivisin klo 8-20 välisenä aikana..".

      Ei siitä voi lähteä, että naapurista ei voi luulua pihaustakaan, mutta ajattele asiaa naapurisi kannalta, hän varmaan haluaisi itse valita musiikin, jota kuuntelee kotonaan, myös päivällä. Minusta on hyvä ohje se, että omat mölyt pysyvät omien seinien sisäpuolella. Noin ylipäänsä, on paljon ihmisiä jotka ovat esim. vuorotöissä ja he arvostavat sitä, että päivälläkin ajatellaan naapurin hyvinvointia.

      Jos mietit desibelirajoja, niin parempi olisi, että pitäisit laitteet kiinni. Tai Sennhauserit korville ja nupit kaakkoon, pystyt räjäyttämään tajuntasi kunnolla eikä siitä aiheudu naapurille haittaa. Mobiiliversioitakin on, tapsit vaan korviin.

      Luukuttaa? Niissä piireissä missä minä liikun, sillä tarkoitetaan varastetun tavaran myyntiä eteenpäin...

      • Näin se menee

        Aloittaja on oikeilla jäljillä sillä kyse on nimenomaan "kohtuuttomasta haitasta". Esimerkiksi parvekkeella sähköllä grillaaminen tai tupakointi ei aiheuta kohtuutonta haittaa. Hiljaisuuden aikaan ei saa musiikkia soittaa mutta muina aikoina voi niin lujaa että se naapuriin kuuluu. Nyrkkisääntö on että jos sanoista saa selvää on musiikki liian kovalla. Tälläistä olen kuullut käytettävän, en tiedä pitääkö paikkansa. Asiaan vaikuttaa talon äänieristys, jos kananpaskaseinät ei kovin lujaa tarvitse soittaa kun sanoista saa selvää.

        Viimekädessä asia ratkaistaan käräjillä, naapurin/taloyhtiön pitää pystyä näyttämään toteen että on aiheutettu kohtuutonta haittaa. Ei ihan helppo juttu. Asian muuttuu täysin jos musiikkia on soitettu hiljaisuuden aikaan.

        Kerrostalossa elävä ei olettaa ettei naapurista mitään kuulu. Jos omaa rauhaa tahtoo on parasta muuttaa omakotitaloon. Tosin sielläkin voi olla mekastavia naapureita mutta se onkin jo toinen juttu.


      • peace and quiet

        Niin siis yörauhan aika alkaa meillä vasta klo 22 (ei 20).

        Nyrkkisääntö: sanoista saa selvän : Tommosia nyrkkisääntöjä ei olekaan. Bassonjytke kuuluu hyvin ja aihauttaa häiriötä, ja mitäs tehdään instrumentaalimuusiikin kanssa.


      • Näin se menee
        peace and quiet kirjoitti:

        Niin siis yörauhan aika alkaa meillä vasta klo 22 (ei 20).

        Nyrkkisääntö: sanoista saa selvän : Tommosia nyrkkisääntöjä ei olekaan. Bassonjytke kuuluu hyvin ja aihauttaa häiriötä, ja mitäs tehdään instrumentaalimuusiikin kanssa.

        Mikäs siinä sitten, käräjille vaan. Jos hiljaisuuden aikaan ei ole musiikkia soittanut ei hevin osaketta haltuun oteta. Hävinnyt maksaa voittajan oikeudenkäyntikulut.


    • Charlie Watts

      Minä soittelen rumpuja rivitalossa naapureiden vain oli sopeuduttava; )

      • Näin se menee

        Jos tuohon aikaan soittelet olet pian ulkona soittelemassa. Hiljaisuuden aikaan metelöinti on yksiselitteisesti kielletty!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      265
      17118
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5517
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2592
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2076
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1775
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1007
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      959
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      899
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      897
    Aihe