Iltalehti kirjoittaa painostuksista hoitokokouksissa
15
484
Vastaukset
- Minäkin huomasin
Oli muuten 1. juttu Iltalehden nettiversiossa, kun klikkasi lehden auki.
Varmasti jokainen lukija huomasi jutun! - Peruin...
iltalehden klikkauksen.
- Epä Tietoinen
Miten klikkaus perutaan? Painetaan esc-näppylää?
- esc-näppylä
Epä Tietoinen kirjoitti:
Miten klikkaus perutaan? Painetaan esc-näppylää?
Se on SRK:n boikotti iltalehden nettiversiolle.
Vl-uskovaiset soittelevat toisilleen, ettei pidä klikata enää iltalehteä.
- mätäpesäke
- "Hoidettavaksi" voi joutua, jos esittää liikkeen virallisesta linjasta eriäviä mielipiteitä esimerkiksi perhesuunnittelusta tai naispappeudesta, mutta myös, jos kuuntelee vaikkapa rockmusiikkia, käy konserteissa tai värjää hiuksiaan, mies kertoo Helsingin Sanomissa." --ote Iltalehdestä
Kyllä nuo hoitokokoukset kestivät keskimäärin parikymmentä vuotta. Itse jouduin jättämään liikkeen 1982. Eikä sillon tarvinnut olla mitään erityistä syytä, esim. minun syy oli se, että naapurin vl-äiti sanoi, että olen kososlaisessa hengessä. Itse hän kyllä kertoi kouluaikoinaankin jo kuunnelleen mm. iskelmiä:)
Emme siis olleet mitenkään edes perhetuttuja, satuimme vain ulkoiluttamaan lapsiamme samalla hiekkalaatikolla, kun rivitalossa asuttiin. Toisen vl-rouvan kanssa en ollut juuri sanaa vaihtanut, mutta hän vahvisti, että juu, väärässä hengessä olen!
Julmaksi asian teki se, että en saanut enää pitää mitään yhteyttä vl-mummoon, joka oli äitini lapsuuden ystävä ja jota kävin aina katsomassa, kun hän oli jo niin huonokuntoinen, ettei juuri voinut liikkua. En saanut edes soittaa, mummolle oli sanottu, että jos soittelette, tulee hänellekin lähtö liikkeestä.
Mutta piispa Salmi antoi vasta Kalevassa lausunnon, että "vl-liikkeen usko ja elämä on terve", mitä lie tarkoittanut?
Uskoisin, että minunkin erottaminen oli silkkaa kateutta, josta kaikki kumpusi, mutta kun SRK oli väkensä usuttanut toisten kimppuun, oli yksityinen ihminen aina helppo uhri.
Ja antoihan SRK taannoin lausunnon jossain, että kun vanhukset olivat mielistyneet syntielämään, niin siksi jouduttiin hoitamaan...:)))- *sirkka
Keksittyjä syytteitä
>>Kyllä nuo hoitokokoukset kestivät keskimäärin parikymmentä vuotta. Itse jouduin jättämään liikkeen 1982. Eikä sillon tarvinnut olla mitään erityistä syytä, esim. minun syy oli se, että naapurin vl-äiti sanoi, että olen kososlaisessa hengessä. - Se auttaa
*sirkka kirjoitti:
Keksittyjä syytteitä
>>Kyllä nuo hoitokokoukset kestivät keskimäärin parikymmentä vuotta. Itse jouduin jättämään liikkeen 1982. Eikä sillon tarvinnut olla mitään erityistä syytä, esim. minun syy oli se, että naapurin vl-äiti sanoi, että olen kososlaisessa hengessä.Ihan jo oman ittensä takia kannattaa antaa mielessään anteeksi niille.
- vakaa uskova
*sirkka kirjoitti:
Keksittyjä syytteitä
>>Kyllä nuo hoitokokoukset kestivät keskimäärin parikymmentä vuotta. Itse jouduin jättämään liikkeen 1982. Eikä sillon tarvinnut olla mitään erityistä syytä, esim. minun syy oli se, että naapurin vl-äiti sanoi, että olen kososlaisessa hengessä."Omaa uskoani en voinut enkä halunnut muuttaa muuksi." Hienoa, että sinä Sirkka olet naispappeuden kannattaja! Tästä syystä Turun veljet ovat kutsuneet heidät neuvonpitoon. Kyllä kannattaa säilyttää Sirkan tuo sinun vanha ja ainua oikea uskonvakaumus, jossa annetaan naisillekkin saarnaamisoikeus.
- TURUN HOITOKOKOUS!
Kuka edes kuvittelee, että Turunkaan hoitokokous ja puheoikeuden pois ottaminen olisi mikään "rakkaudellinen sielunhoitotilaisuus"?
Risto Leppäsen ja Heikki Rainion tuskin tarvitsee siihen osallistua. Päätös on tehty jo hoitokokousta koolle kutsuttaessa...- J. St.
Kuulin juttua, etta kokouksessa on 2 tuolia vähemmän kuin osallistujia.
Kimmo aloittaa "istukaa rakkaat sisaret ja veljet"!
Arvatkaa, ketkä jäävät seisomaan? - Iltakylässä ollut.
J. St. kirjoitti:
Kuulin juttua, etta kokouksessa on 2 tuolia vähemmän kuin osallistujia.
Kimmo aloittaa "istukaa rakkaat sisaret ja veljet"!
Arvatkaa, ketkä jäävät seisomaan?Minä luulen, että tuolit asetetaan rinkiin istuinosa ulospäin, kierretään tuolirinkiä laulaen hoitokokousten tunnaria: "Kuivat oksat viinipuusta, puhdistaapi Jumalaaaa..."
Miten tilanne jatkuu? Hei laulun alettua paikalta poistuu kaksi miestä ja jättää itsetietoiset maallikkojohtajat istumaan penkeilleen ja laulu vaihtuu:
Kaikille tilaa riittää
kaikille paikkoja on...
- Esko
Ei ole rakkaudellinen sielunhoitotilaisuus. Sana on tässä yhteydessä yhtä irvokas kuin Rakas Johtaja.
Kyse on vallankäytöstä, hengellisestä väkivallasta sekä sanan- ja yksilönvapauden polkemisesta. Ei rakkaudesta, ei. - Eräskin henkisestä
väkivallasta pöhöttynyt diplomi-insinöörihoitaja kysyi hoidettavalta: "Pidätkö minusta"?
- Kimmo?
Oliko Kimmo Puolitaival?
- Ei ollut
K.Puolitaival, asustaa rannikkokaupungissa ja kuului aikoinaan myöskin SRK:n johtokuntaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517199Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235536- 1152595
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar162087Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361778Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111013- 59961
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45909Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32904