Toteutuiko kansan tahto?

Hallituspuolueet hävisivät 18 paikkaa, kun taas oppositiopuolueet voittivat 18 paikkaa. Melko mahdonton yhtälö. Ei tällaiselle äärioikeiston johtamalle vasemmistohallitukselle voi millään ennustaa pitkää ikää.

Ei kannattaisi saittivasureidenkaan kovin henkseleitä paukuttaa. Varsinkin kun katselee tuota ministerilistaa, ei voi kuin päätään puistella. Voi Suomi-neitoa, voi!
37108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

kerro meille mikä on maamme pienin oppositiopuolue? naurattaa niin pirusti kun tietää tämän ketjun avaaja kirjoitti möläyksensä anus valkaistuna ja kulmahiomakone perseessä

Äänestä
  • Sehän on punikki-sdp.

    Äänestä

totta kai toteutui. hallituksessa on kansan tahdon mukaisesti eduskunnan enemmistö. toisaalta sinunlaisesi taulapää ja juoppo ei sitä tajua

Äänestä
  • Miksi sinä punatollo et ymmärrä naisten päälle, vaan jaat anustasi kaiken maailman kana-auliksille?

    Äänestä

  • Hakkasin Kana-Auliksen anusta kuin korppi kalasäkkiä koko viime yön. Perä oli limainen kuin madekontin pohja ja lisäksi aivan verimerenä. Kysyisin "olenko normaali"?

    Äänestä

  • ernesto-rafael kirjoitti:

    Hakkasin Kana-Auliksen anusta kuin korppi kalasäkkiä koko viime yön. Perä oli limainen kuin madekontin pohja ja lisäksi aivan verimerenä. Kysyisin "olenko normaali"?

    punikkitouhua ansiosidonnaisten juostessa valtoimenaan...

    Äänestä

  • Guzeninan yo-todistus? Ämmä taitaa olla huijari.

    Äänestä

siitä kepulaisesta rahapelistä johon liittyy paskan kaivaminen perseestä

Äänestä

muistako kun kehuit omistavasi yli 300 firmaa ja seitsemän kesämökkiä. paras oli se kun kehuit autoillasi ja samalla selvisi kuka todellisuudessa olet ja oikea autosi onkin ruosteen raiskaama vanha lavamosse

Äänestä

tulikin mieleen "matkasi" sinne maailman kuuluisimpaan transuyhteisöön muistaakseni nykin kautta. kerro taas meille siitä matkasta martti

Äänestä

Kommunistit osaa vain suunsoiton.

Äänestä

Hallitusnevotteluissa tapahtui kokoomuksen tahto ja demarien tavoitteet.

Äänestä

Täytyy naurun kanssa sanoa, että sinulla leikkaa. Eihän siinä auta mursunnaihkainen persustakaan, noin se menee.

Äänestä

Eipä ole hallitusoppineetkaan osanneet tuota laskea. Kyllä se noin menee ja ihme on jos tuo hallitus leveillä peräsimillään istuu kauden loppuun.

Äänestä

Ei toteutunut. Kyllä nyt koittaa kovat ajat. Jos kasvukausi ei jatku, ollaa totaalisessa lirissä. Keskusta hallitus pystyi tuona vaikeana kautena vain parantamaan kansalaisten asemaa. Tältä huuhaa-hallitukselta on turha odottaa muuta kuin energiaverojen kiristysta ja homoille uusia lakeja.

Äänestä

ei.

Äänestä

Persut kuuluisi hallitukseen ja oppositioon olisi täytynyt kuulua keskustan lisäksi vihreät ja vasemmistoliitto.
Kansan tahto ei toteutunut. Demokratia ei toiminut.

Äänestä

Montako paikkaa voittikaan se pienempi oppositiopuolue?

Ho hoh hoo. Kansan tahto toeteutui, kepu jätettiin oppositioon.

Äänestä
  • Lasku on ihan oikein, ryssä-ernestoa ottaa tyhmään kusentäyteiseen maljakkoon.

    Hoh, hoh, hoooooooooo, kapi-rulesia ottaa tosiaankin puna-aatteen pehmentämiin aivorippeisiin.

    Äänestä

  • Sonnimies, kirjoitti:

    Lasku on ihan oikein, ryssä-ernestoa ottaa tyhmään kusentäyteiseen maljakkoon.

    Hoh, hoh, hoooooooooo, kapi-rulesia ottaa tosiaankin puna-aatteen pehmentämiin aivorippeisiin.

    Joo niin sitä ottaa. Tehnyt egyptin parruna avauksen Kusiniinasta. Kusiniina itse laittanut valhetiedon Wikipediaan.

    Äänestä

"Kansan tahto" 2000-luvulla tarkoittaa iltapäivälehden gallupin voittajaa.

Demokraattisessa valtiossa murskavoiton saaneen persujen sysääminen oppositioon tyhjänpäiväisen Portugalipaketin vuoksi on demokratian häpäisemistä ja hallituksen tunnustelijan roolin väärinkäyttöä.

Vaikka Soinilla ei olisi ollut hinkua hallitusvastuuseen niin demokratian pelisääntöjen mukaan kaikkien "kortit olisi pitänyt katsoa" ja tarvittaessa hänelle olisi pitänyt tarjota vaikka pääministerin pestiä mikäli hallitusneuvottelut olisi venyneet syksyyn.

Äänestä
  • Ehdottomasti. Nöösipoika oli loppujen lopuksi Katainen. Kun ensin potkaisi punikit pois neuvotteluista, niin kohta itkunmärinän kanssa aneli takaisin.

    Äänestä

  • Tuure-Aatos kirjoitti:

    Ehdottomasti. Nöösipoika oli loppujen lopuksi Katainen. Kun ensin potkaisi punikit pois neuvotteluista, niin kohta itkunmärinän kanssa aneli takaisin.

    Missä oli silloin olivat nämä Elätti-Tolliskot?
    Anneli Oikeus- ja Totuustollisko puhumassa niin totta kuin voi.
    Paavo Vladimirov Isänmaalisuustollisko ei ollut edes eduskunnassa.
    Mauri Pikkutollisko taisi olla risupaketin alla.
    Matti Vanhasen jalka kesti mainiosti astua Perheyritysten Liitossa, sen jonka jäsenyrityksille tämä Mul''utollisko järjesti kahden miljardin veroedun vuodessa.
    Mitähän Tolliskojen Totuuden Torvet, esimerkiksi Ilkka - lehti tähän sano?

    Tolliskojen Totuuttta oikei torven täydeltä.

    Äänestä

Väärin äänestetty!!

Äänestä

Toteutui!!

Äänestä

Suomi-neitoa porataan!

Äänestä

Mahdoton yhtälö!

Äänestä

Henkselit paukkuu!!

Äänestä

Edes kepujen tahto ei toteutunut! Mikkään ei mene kohtuutella!

Äänestä

Voi Väyrystä, voi!

Äänestä

Voi maaseutua,voi tukiaisia!

Äänestä

Hieno ministerilista, todella vähän kepulaisia ja Suomi pärjäää hyvin. No, syrjäseuduilla ei kannata taputtaa käsiä, mutta kepulaiset syrjäseudut joutuu töihin ja tekemään vihdoin jotakin itse, naapurin katiskasta varastamalla ei pitkälle pötkitä.

Äänestä

Onneksi listassa ei ollut kepuhomonaamoja.

Äänestä
  • Tuo on kyllä totta, mutta kyllä kepussa on paljon kepuhomonaamoja, tosin nykyään vähemmistön edustajija. "Kepulainen nuori kylvää joka rakoon ja lihaa säästämättä" ja laadusta tinkien!

    Äänestä

  • Kuse vale-osmium suuhusi. olet säälittävä punikkitollisko.

    Äänestä

äärioikeiston johtama vasemmistohallitus;-))))))))))

Äänestä

Toteutui!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Controlman kirjoitti:

Hallituspuolueet hävisivät 18 paikkaa, kun taas oppositiopuolueet voittivat 18 paikkaa. Melko mahdonton yhtälö. Ei tällaiselle äärioikeiston johtamalle vasemmistohallitukselle voi millään ennustaa pitkää ikää.

Ei kannattaisi saittivasureidenkaan kovin henkseleitä paukuttaa. Varsinkin kun katselee tuota ministerilistaa, ei voi kuin päätään puistella. Voi Suomi-neitoa, voi!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu