lähteekö rodoksen vanhankaupungin satamasta joitain todella lyhyitä, max 3h botskeja seilaamaan? niiden ei tarvitse käydä missään muualla rannassa, vaan ajattelin lähinnä semmoista pientä reittiä minkä ne tekis esim rodoksen rannikolla ja tulis sit takasin?
en halua lähteä minnekää seilaamaan kauheen pitkäks aikaa, joku lyhyt reissu olis mukava.
en halua lähteä minnekää seilaamaan kauheen pitkäks aikaa, joku lyhyt reissu olis mukava.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eipä taida tuollaisia löytyä, ellei ole pätäkkää ihan itselleen sitä botskia vuokrata.
Mandrakistahan lähtee Lindokseen ja Symille kulkevat pienemmät alukset. Lähteehän sieltä se lasipohjavenekin, mutta sen puolituntinen reissu taitaa olla liian lyhyt.
Seuraavana on Kolona, josta Dodekanissoksen alukset lähtee, mutta nehän on reittialuksia muille Dodekanesian saarille Sitten kaupallinen satama, nykyään risteilyalusten käytössä. Viimeisenä Akandia, täältä taas liikennöivät isot reittilaivat.
Täytyi luetella kaikki satamat kun en ymmärtänyt mitä niistä tarkoitit vanhan kaupungin satamalla ;)
http://www.rodosnightlife.com/en2/glass-bottom-boat-mini-cruises-orca-boat-rhodes-island-rhodosrodos-greece
toi lasipohjavene kiinnosti nii paljo et googlettelin sen :) tuol sanottii et se olis 1½h reissu, ni se olis just sopiva!
kiitos vinkistä ;)
Mandraki-satamasta tehdään jopa tunnin kiertoajeluja pienillä aluksilla läheisille vesialueille, myös iltaisin.
Tietoa parin viikon takaiselta reissulta:
Enimmäkseen ovat päivän reissuja klo 09.00-17.00 joko Lindokseen, Panormitikseen ja Symille tai uintireissuja itäpuolen hiekkarannoille, mutta ainakin iltaristeilyjä oli lyhyempiäkin. Mandrakissa on paljon tarjontaa, sinne vaan kävelylle ja botskia bookkaamaan.
Mene päiväksi Symin saarelle. Laiva lähtee aamulla ja palaa iltapäivällä-illansuussa. Mukava kaunis saari lähellä Rhodosta.
Symi on kuin hornan kattila vielä tähän aikaan vuodesta, eli todella kuuma paikka.