Teuvo Hakkaraisen kolumni

-pcx-

Uuteen hallitusohjelmaan on kirjattu muun muassa: "Työnteon esteet ja työllistymisen kynnykset poistetaan ja kannattavuutta lisätään. Työelämän joustavuutta sekä osatyökykyisten ja vammaisten mahdollisuuksia työntekoon kehitetään. Pätkätyöläisten ja mikroyrittäjien asemaa parannetaan. Nuorisotyöttömyyttä ja työkyvyttömyyseläkkeelle jäävien määrää vähennetään."

Lukutaitoisena perussuomalaisena voin todeta, että nuo passiivissa olevat lauseet kuulostavat lupaavilta. Harras toivomukseni on, että passiivisuus jää vain kieliopin rakenteisiin ja että näihin ongelmiin tullaan tarttumaan aktiivisesti.

Olen erityisen huolissani yhä kasvavasta nuorisotyöttömyydestä ja nuorten syrjäytymisestä. En voi olla ihmettelemättä, mitä päättäjien päässä on mahtanut liikkua, kun lainsäädäntö mahdollistaa esimerkiksi sen, että nuoren kesätyöansiot vähentävät perheen toimeentulotukea. Myös lapsilisillä ja esimerkiksi sukulaisen tilille laittamilla lahjarahoilla on sama vaikutus. Tämä on omiaan lisäämään perheen kokemaa toivottomuutta ja selkeästi antaa nuorelle signaalin, että työnteko ei kannata. Mielestäni näin köyhyys ja syrjäytyminen vaan lisääntyy. Pahimmillaan se rohkaisee nuorta pimeisiin töihin.

PERUSTURVAN korottaminen satasella näyttää näennäisesti jalolta päätökseltä, mutta vähemmän jaloksi sen tekee, että se välittömästi pienentää asumistukea. Köyhyys ei poistu "annetaan ja otetaan" -menetelmällä. Kunnallisverojen korotus ja palvelujen leikkaukset niin ikään iskevät juuri pienituloisiin.

Huolenaiheeni on myös pienten ja keskikokoisten yritysten tulevaisuus. Uusi hallitusohjelma rankaisee yrittäjiä kaikkien energiamuotojen hintoja korottavilla valmiste- ja viherveroilla sekä rikkisäännöksillä.

Pelkään pahoin, että hallitusohjelman valmisteverokorotukset tulevat ruokkimaan harmaan talouden kasvua. Energialinjausten ja mahdollisen ilmastolain toteuttamisen seurauksena voi olla, että yritykset muuttavat tuotantonsa rajojen taakse ja työntekijät ovat muuntokoulutuksessa lähihoitajiksi.

ON JÄRJEN vastaista, että hallitus itsepintaisesti syytää rahaa maihin, jotka ovat hoitaneet taloutensa huonosti ja epärehellisesti. Samaan aikaan suomalaisten yrittäjien, pienellä eläkkeellä kituuttavien ja muiden pientuloisten kansalaisten tulevaisuuden näkymät vain synkkenevät.

Tukipakettien turhuuksien turhuus on aihe, josta ei voi puhua liikaa, koska liian monilla on vielä peitto silmillä.

Keskustelu ei onneksi ole enää niin yksipuolista ja arvostelu on alkanut lisääntyä jopa suomalaisten asiantuntijoiden keskuudessa.

Mikä vielä pidättelee Suomen eduskunnan enemmistöä tältä ilmiselvältä tiedolta?

Näyttää siltä, että veronmaksajat yksinkertaisesti imetään kuiviin. Tukipaketit antavat signaalin, että joku muu maksaa laskun. Kreikan tapauksessa on kysymyksessä ylisuuri velkataakka., joka yleensä johtaa velkojen maksamatta jättämiseen.

Euro lienee enää poliittinen fantasia, koska järkevää taloudellista perustetta sille ei juuri enää löydy. Euroa puolustellaan usein sillä, että se on pitänyt meillä korot alhaalla ja lainakustannukset pieninä sekä tuonut vakautta.

Miten sitten Ruotsi ja Tanska pärjäävät? Ne pärjäävät hyvin ilman euroa. Maiden taloudet ovat kunnossa.

Suomi irti euroalueesta ennen kuin on liian myöhäistä.

HÄÄSESONGIN ollessa kuumimmillaan toivon, ettei lakiesitystä sukupuolineutraalista avioliitosta tulla ikinä tekemään.

Jokainen varmaan ymmärsi, että vaikka hallitusohjelmaan ei kirjattu sanaakaan tästä lakiehdotuksesta, ei se ollut mikään tae sille, ettei sitä tehtäisi. Kristillisdemokraattien annettiin ymmärtää, ettei aloitetta tehdä tällä hallituskaudella. Kuitenkin siitä alettiin metelöidä heti, kun neuvottelut olivat ohi ja hallitusohjelma tehty. Tällainen toiminta on täysin epäeettistä.

Uskon ettei lakialoite - jos se tullaan tekemään - tule menemään läpi. Avioliitto on naisen ja miehen välinen instituutio, Aatami ja Eeva, ei Aatami ja Eero.

Teuvo Hakkarainen, sanomalehti Keskisuomalainen 17.7.2011


---Siirsin tuon ajankohtaisen kolumnin Keskisuomalaisesta huvikseni tänne Raahen palstalle raahelaisena Perussuomalaisten äänestäjänä, vaikka ei ookaan tavallaan ny just Raahea koskeva asia. Kolumnin perusteella voi sanoa, että kansanedustaja Teuvo Hakkaraisella on ajatukset kohdillaan.
Tietämättömät ihmiset arvioivat Hakkaraisen pätevyyttä vain juorulehtien otsikoista sekä hänen välillä kukkahattutätejä ja cityvihreitä kummastuttavan kielenkäytön perusteella.-- -pcx- :)

5

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xcvxvxcvc

      Voi ei. "Aatami ja Eeva, ei Aatami ja Eero". Eivätkö ihmiset todellakaan tajua, että näitä henkilöitä nimeltä Aatami ja Eeva ei edes ole koskaan ollut olemassa.

    • weerhrrd

      Perussuomalaisten kansanedustaja Teuvo Hakkarainen kertoi Jämsässä, miten pakolaiset saadaan tekemään töitä.

      – Kassara käteen ja metsiä raivaamaan. Kasvatushakkuut on tekemättä, ja maaseutu täynnä tyhjilleen jääneitä pika-asutustiloja. Niihin mahtuu asumaan pakolaisperheitä.

      Suomeen haluavien pakolaisten määrä rajoittuu Hakkaraisen mukaan luonnostaan, jos heidät pannaan ”töihin räntäsateeseen sinne, missä mekin on oltu.”

      – Helsingissä on neekeriukkoja torien kulmat täynnä tyhjän panttina. Töihin ne pitää panna.

      Hakkarainen ja Keski-Suomen toinen uusi perussuomalainen kansanedustaja Kauko Tuupainen vierailivat Jämsässä maanantaina kaupunginjohtaja Ilkka Salmisen vieraana. Tämän jälkeen he tutustuivat paikallisten perussuomalaisten johdolla kaupungin vanhoihin rivitaloihin, joille kaupunginvaltuusto on antanut purkuluvan. Ohjelmaan kuului myös vierailu UPM:n Jokilaakson Kaipolan tehtaalle.

      Perussuomalaisten mielestä vuokratalot pitäisi muuttaa asunto-osakeyhtiöksi ja myydä tämän jälkeen pilkkahinnalla. Himoksen matkailukeskuksen lähellä niille riittäisi kysyntää.

      Rivitalot sijaitsevat Jämsän ammattiopiston kahden toimipisteen välissä. Toimittaja kysyisi sopisiko niihin tästä syystä pakolaiskeskus. Koulutusta olisi tarjolla aivan naapurissa. Perussuomalaisten valtuuskunta piti kysymystä vitsinä eikä vastannut siihen.

      Sahayrittäjä Hakkarainen on hankkinut kokemusta ulkomaan ihmisten työhaluista kuukauden pätkissä Haka-Woodin keikkakonsulttina Hondurasissa, Nigaraguassa, Guatemalassa ja El Salvadorissa. Siellä eurooppalaista alkuperää olevat asukkaat tekevät kuulemma enemmän töitä.

      Ketkä sitten tekevät vähemmän töitä siellä?

      – Sitä ei saa sanoa. Mä en ole rasisti ollut missään vaiheessa, mutta minusta on se tehty. Mutta en anna periks, vaikka hirteen vetäisitte!

      Hakkaraisen mukaan Suomen pakolaiset eivät edes ole niitä, jotka oikeasti kärsivät hätää kotimaassaan.

      – Niitä kärpästen syömiä akkoja ei Suomessa ole. Ne on ihan toisen näköisiä ukkoja, jotka rautatieasemalla notkuu.

      Hakkarainen mielestä työtä vieroksuvien pakolaisten mukana Suomeen tulee muitakin ongelmia.

      – Ennen pitkää suomalaisten kantaväestö joutuu lähtemään täältä karkuun, kun ne tuo ne omat islamin lait tänne. Ne tulee Afrikan sarvesta ja tuo ne karkeat tapansa tänne.

      Jutun kommentointimahdollisuus joudutaan toistaiseksi lopettamaan rasististen ja muulla tavalla törkeiden kirjoitusten takia. Lue varsinainen juttu keskiviikon Jämsän Seudusta.

    • frikkkd

      Jämsän seudun kommentointimahdollisuus on sananvapaata yhteiskuntaa kohtaa väärin

    • Uuutisia seurannut

      Niin on samalla lailla kohdillaan hakkaraisen ryyppäämiset ja riehumiset.

      • Parm asiostaperillä

        Kyllähän Teukka on pistänyt ennätykset taxilla ajossa, ryyppäämisessä, takinkäännössä ja kaikessa riehunnassa mitä kansanedustajat ovat koskaan ennen tehneet.
        Ei tonihalmekkaan päässyt vastaavaan.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4158
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3127
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2330
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1348
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      911
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe