Jälleen Hakkaraiselta järki-

puhetta....

9

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomalaiset.. Ymmärtäkää!! Hakkarainen ei ole koskaan tehnyt vahinkoa Suomalaiselle yhteiskunnalle, niinkuin Katainen ja Wallin, Sinnemäki ja Arhinmäki! Hän vain kertoo REHELLISESTI sen missä on vikaa ja parantamisen varaa!
      Se että Teuvo on ryypännyt liikaa kameroitten edessä on tosi huono juttu, mutta uskon että Hakkaraisesta tulee vielä oikein hyvä SUOMALAISEN yhteiskunnan puolustaja!!
      Terveisin Jallu

    • hyvä teuvo

      Hakkaraisen kirjoitukset ovat ihan järkeviä.

      Lååserihallituksen media toki yrittää mustamaalata.

      • ei soiniWätys!

        Palstan soiniWätykset eivät taida ymmärtää, että vain harva persu kirjoittaa itse bloginsa sisällön?


    • Järkeviä tuo haastelee silloin kuin on sanaisen arkkunsa avannut. Niinhän sitä sanotaan että raskas työ vaatii raskaat huvit. Ei tuo viinan ottaminen haittaa jos työnsä hoitaa ja sanojensa takana seisoo.

    • 5

      Suomi irti euroalueesta

      "Teuvo Hakkarainen

      Uuteen hallitusohjelmaan on kirjattu muun muassa: "Työnteon esteet ja työllistymisen kynnykset poistetaan ja kannattavuutta lisätään. Työelämän joustavuutta sekä osatyökykyisten ja vammaisten mahdollisuuksia työntekoon kehitetään. Pätkätyöläisten ja mikroyrittäjien asemaa parannetaan. Nuorisotyöttömyyttä ja työkyvyttömyyseläkkeelle jäävien määrää vähennetään."

      Lukutaitoisena perussuomalaisena voin todeta, että nuo passiivissa olevat lauseet kuulostavat lupaavilta. Harras toivomukseni on, että passiivisuus jää vain kieliopin rakenteisiin ja että näihin ongelmiin tullaan tarttumaan aktiivisesti.

      Olen erityisen huolissani yhä kasvavasta nuorisotyöttömyydestä ja nuorten syrjäytymisestä. En voi olla ihmettelemättä, mitä päättäjien päässä on mahtanut liikkua, kun lainsäädäntö mahdollistaa esimerkiksi sen, että nuoren kesätyöansiot vähentävät perheen toimeentulotukea. Myös lapsilisillä ja esimerkiksi sukulaisen tilille laittamilla lahjarahoilla on sama vaikutus. Tämä on omiaan lisäämään perheen kokemaa toivottomuutta ja selkeästi antaa nuorelle signaalin, että työnteko ei kannata. Mielestäni näin köyhyys ja syrjäytyminen vaan lisääntyy. Pahimmillaan se rohkaisee nuorta pimeisiin töihin."

    • 4

      Teuvo Hakkarainen

      "PERUSTURVAN korottaminen satasella näyttää näennäisesti jalolta päätökseltä, mutta vähemmän jaloksi sen tekee, että se välittömästi pienentää asumistukea. Köyhyys ei poistu "annetaan ja otetaan" -menetelmällä. Kunnallisverojen korotus ja palvelujen leikkaukset niin ikään iskevät juuri pienituloisiin.

      Huolenaiheeni on myös pienten ja keskikokoisten yritysten tulevaisuus. Uusi hallitusohjelma rankaisee yrittäjiä kaikkien energiamuotojen hintoja korottavilla valmiste- ja viherveroilla sekä rikkisäännöksillä.

      Pelkään pahoin, että hallitusohjelman valmisteverokorotukset tulevat ruokkimaan harmaan talouden kasvua. Energialinjausten ja mahdollisen ilmastolain toteuttamisen seurauksena voi olla, että yritykset muuttavat tuotantonsa rajojen taakse ja työntekijät ovat muuntokoulutuksessa lähihoitajiksi."

    • 3

      Teuvo Hakkarainen

      "ON JÄRJEN vastaista, että hallitus itsepintaisesti syytää rahaa maihin, jotka ovat hoitaneet taloutensa huonosti ja epärehellisesti. Samaan aikaan suomalaisten yrittäjien, pienellä eläkkeellä kituuttavien ja muiden pientuloisten kansalaisten tulevaisuuden näkymät vain synkkenevät.

      Tukipakettien turhuuksien turhuus on aihe, josta ei voi puhua liikaa, koska liian monilla on vielä peitto silmillä.

      Keskustelu ei onneksi ole enää niin yksipuolista ja arvostelu on alkanut lisääntyä jopa suomalaisten asiantuntijoiden keskuudessa.

      Mikä vielä pidättelee Suomen eduskunnan enemmistöä tältä ilmiselvältä tiedolta?

      Näyttää siltä, että veronmaksajat yksinkertaisesti imetään kuiviin. Tukipaketit antavat signaalin, että joku muu maksaa laskun. Kreikan tapauksessa on kysymyksessä ylisuuri velkataakka., joka yleensä johtaa velkojen maksamatta jättämiseen.

      Euro lienee enää poliittinen fantasia, koska järkevää taloudellista perustetta sille ei juuri enää löydy. Euroa puolustellaan usein sillä, että se on pitänyt meillä korot alhaalla ja lainakustannukset pieninä sekä tuonut vakautta.

      Miten sitten Ruotsi ja Tanska pärjäävät? Ne pärjäävät hyvin ilman euroa. Maiden taloudet ovat kunnossa.

      Suomi irti euroalueesta ennen kuin on liian myöhäistä."

    • 2

      Teuvo Hakkarainen

      "HÄÄSESONGIN ollessa kuumimmillaan toivon, ettei lakiesitystä sukupuolineutraalista avioliitosta tulla ikinä tekemään.

      Jokainen varmaan ymmärsi, että vaikka hallitusohjelmaan ei kirjattu sanaakaan tästä lakiehdotuksesta, ei se ollut mikään tae sille, ettei sitä tehtäisi. Kristillisdemokraattien annettiin ymmärtää, ettei aloitetta tehdä tällä hallituskaudella. Kuitenkin siitä alettiin metelöidä heti, kun neuvottelut olivat ohi ja hallitusohjelma tehty. Tällainen toiminta on täysin epäeettistä.

      Uskon ettei lakialoite - jos se tullaan tekemään - tule menemään läpi. Avioliitto on naisen ja miehen välinen instituutio, Aatami ja Eeva, ei Aatami ja Eero."

      Kirjoittaja on Perussuomalaisten kansanedustaja Keski-Suomesta.

      http://www.ksml.fi/mielipide/kolumnit/suomi-irti-euroalueesta/687325

    • wenla w

      fiksu äijä, muistaisi vain ottaa kohtuudella niin kyllä se siitä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      79
      4578
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3813
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      160
      3566
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      51
      2030
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1088
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1024
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      953
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      872
    Aihe