Täydellinen verensiirto kelle tehty?

ozokka

Onko täällä ketään, jolle olisi tehty/joka tietäisi jollekin tehdyn joskus nk. täydellisen verensiirron? Läheiselleni on tehty vuosikymmeniä sitten. Yritin etsiä hakukoneella asiasta tietoa, mutten löytänyt. Vain vauvojen verenvaihdosta, mutta se on vähän eri asia.

Onko kukaan edes kuullut tällaisesta? Lähinnä kiinnostaa, mitä seurauksia voisi olla hyvin pitkän ajan päästä. Tässä tapauksessa myrkytystilanteessa lääkäri henkeä pelastavana toimenpiteenä kokeili vaihtaa veret, ja siinä tilanteessa se ilmeisesti toimi.

1

92

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Neljän äiti

      Hei!
      Minulle on jouduttu tekemään kaksi kertaa synnytyksen jälkeen verensiirto, jossa verta annettiin korvaamaan 4,5 ja 5 litran vuoto (vertahan on n 5 litraa).
      Nämä on annettu vuosina 2011 ja 2013. Seurauksista en osaa sanoa, muuta, kuin, että vointi koheni nopeasti ja viikon päästä oli romahtanut Hb:kin jo 130.
      Kontrolliverikokeita otettiin, osa sairaalassa, osa lähetettiin SPR:lle (hyytymistekijäpaketti) ja osa otettiin myöhemmin neuvolalääkärin lähetteellä ja kaikki oli ok.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      253
      4091
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      128
      2343
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2016
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1491
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      978
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      129
      958
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      949
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      335
      889
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      867
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      800
    Aihe