Mopokorttiuudistuksen myötä

olisi pitänyt päättää samalla, että mopot saavat kulkea 60km/h. Ei luulisi olleen päättäjille liian vaikeaa, mutta oli.Olisi loppunut ainainen virityskeskustelu ja teidentukkojen mollaus.Mopomarkkinat olisivat saaneet uuden piristysruiskeen jne.
4136
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

asiaa

Äänestä

Juu, elinten luovutusmateriaaliakin oltaisiin saatu käyttöön hieman runsaammin.

Äänestä

Mahtavatkohan tämän uudistuksen takana olevan muut kuin ahneuden makuun päässeet autokoulut. Onhan se totaalisen naurettavaa, että tässä maassa nopeammin kulkeviksi suunnitellut kulkuneuvot pitää keinotekoisesti kuristaa kulkemaan jonkun antiikinaikaisen virkamiehen takia. Kuinka paljon vaaratilanteita mahtaakaan syntyä siitä, että 2 -tahtiöljyä käryttävä mopo kinnaa autojonon keulilla?

Äänestä

Itsekin olen 60km/h nopeuden kannalla. Kumpi lie vaarallisempaa, se että mopo ajaa 40-45km/h ja autot ohittelevat kylkeä hipoen vaiko se että mopo kulkee 60km/h ja pysyy liikennevirran mukana sujuvasti. Itsekin olen ajanut aina mopolla, joka kulkee n. 60km/h, ja tästä todellakin on etua, ei autot ohittele niin herkästi.
Valitettava tosiasia on että näitä idiootteja kuitenkin aina löytyy jotka eivät osaa ajaa/eivät välitä liikennesäännöistä ja aiheuttavat kolareita joista syytetään lähestulkoon aina viritystä. Jos kuljettajalla on järkeä päässä, niin ajetaan rajoitusten ja liikennevirran mukana ja mennään jonnekin suljetulle alueelle testailemaan huippuja. Ja todellakin, kuten edellinenkin kirjoittaja mainitsi, mopot ja skootterit on suunniteltu juurikin n. 60km/h nopeuksille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Korttinopeudenmyötä kirjoitti:

olisi pitänyt päättää samalla, että mopot saavat kulkea 60km/h. Ei luulisi olleen päättäjille liian vaikeaa, mutta oli.Olisi loppunut ainainen virityskeskustelu ja teidentukkojen mollaus.Mopomarkkinat olisivat saaneet uuden piristysruiskeen jne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu