sisäministeriön toimialaan kuuluvat varmaan tärkeimpinä pelastua. ja poliisitoimet.
miten henkilö jonka elämänkatsomus perustuu uskoon eikä tietoon voi hoitaa näin tärkeitä asioita?
sisäministeriön yksi osasto hoitaa rasismiin ja tasaarvoon liittyviä asioita
ote ko. osaston tehtävistä:
Tehtävät
Sisäasiainministeriön tehtävät ovat:
yhdenvertaisuuden ja hyvien etnisten suhteiden edistäminen
rasismin ja syrjinnän ehkäisy
Etnisen yhdenvertaisuuden edistämiseksi jokaisen viranomaisen tulee laatia yhdenvertaisuussuunnitelma siinä laajuudessa kuin kunkin viranomaisen toiminnan luonne sitä vaatii. Sisäasiainministeriön tehtävänä on antaa yleiset suositukset suunnitelmien sisällöstä.
Sisäasiainministeriön hallinnoima YES - Yhdenvertaisuus Etusijalle -hanke on osa Euroopan unionin Progress -ohjelmaa vuosille 20072013. YES-hanketta ovat sisäasiainministeriön kanssa toteuttamassa opetusministeriö, sosiaali- ja terveysministeriö, Pääesikunta, Romaniasiain neuvottelukunta, Etnisten suhteiden neuvottelukunta, Saamelaiskäräjät, Suomen Islam seurakunta (tataariyhteisö) ja eri kiellettyjä syrjintäperusteita edustavat järjestöt Vammaisfoorumi, SETA ja Allianssi.
räsänen ei halua Suomeen kuin kristittyjä, mieluiten helluntalaisia. ei hänellä ole edellytyksiä sisäministerin tehtäviin
miten räsänen voi toimia sisäministerinä
23
118
Vastaukset
- luopiohallituksessa!
Kaikki mahdolista. Tyrijät!
- 1970
Eihän sillä ole mitään tekemistä rasismin ja syrjinnän kanssa jos ei lammasmaisesti kannata sukupuolineutraalia avioliittoa! Mielestäni paljon huolestuttavampaa rasismia ja syrjintää on se, että Vihreät ja Vasemmistopoliitikot ajavat lähes pelkästään homojen asiaa, unohtaen eurooppaa ravistelevan finanssikriisin, Suomen työttömät ja vähävaraiset lapsiperheet.. Jos homojen oikeus avioliittoonsa ohittaa kerran alatikurjistuvan yhteiskuntamme alasajon, niin ehkäpä äänestäjien tulisi tehdä johtopäätökset seuraavissa vaaleissa ja äänestää edustajikseen niitä, jotka ovat kiinostuneita myös Suomen tulevaisuudesta.
- joseph.porta
taidat elää aika perverssiä elämää, kun muiden ihmisten seksi elämä noin kiinnostaa.
eikös siellä raamatussa käsketä rakastamaan lähimmäistä niinkuin itseä.
en voi ymmärtää että te fundalistit yritätte saada kaikki suomalaiset elämään joskus ammoi kirjoitetun satukirjan mukaan - what the happen...
Ihmettelen millainen on puolue Norjan demarit ,jonka juniorit pitää rahdata autiolle saarelle eristykseen koulutusleirille ja varmasti aivopesuunkin?
Sos dem jugend?!
Pois muiden vaikutteilta?
Tulee kyllä mieleen natsien ja Stalinin bolsevikki puhdistusmeiningit 30-luvun loppussa!!
- Kauhistunut SF -63
Eikös se ole ihan laissa kielletty nykyään että uskontoa ja politiikkaa ei saa sekoittaa keskenään?
Tämä oikeistolainen "uskovainen" ja omasta mielestään joku jumalan valittu varmasti tulee sekoittamaan uskonnon ja politiikan, voipa vielä(omasta mielestään) ruveta saamaan ohjeita suoraan jumalalta ja rupeaa niitä toteuttamaan......
Kerrassaan älytön valinta sisäministeriksi. Nykyisin riittää kun nuolee kokoomuksen pyllyä. Hyh hyh.- palkkio
Jykän käskystä napinpainamisesta.
- Täytyy nyt vain toiv
Eihän Räisänen sisäministerin tehtäviä pysty hoitamaankaan, hänen valintansa on ollut pelksästään poliittinen päätös. Täytyy nyt vain toivoa, ettei hän saa paljon vahinkoa aikaan. Joka tapauksessa hän lienee tämän hallituksen ensimmäisenä vaihtoon joutuva ministeri, ja sellainen vaihtamisen salliva tilanne voi tulla aivan yllättäen.
- ¨¨^^¨¨
Räsänenhän toimii vain (omasta mielestää heh heh) jumalan välikappaleena.
Ulkoministeri ja pääministerihän joutuivat nolosti lopettamaan uransa keskenkaiken joten miksi ei joku hihhuli sisäministerikin joka aivan varmasti tulee sotkemaan uskonnon ja politiikan. - Ainakin kuviteltiin
¨¨^^¨¨ kirjoitti:
Räsänenhän toimii vain (omasta mielestää heh heh) jumalan välikappaleena.
Ulkoministeri ja pääministerihän joutuivat nolosti lopettamaan uransa keskenkaiken joten miksi ei joku hihhuli sisäministerikin joka aivan varmasti tulee sotkemaan uskonnon ja politiikan.Räsäsen nimitys on tehty vakaita aikoja ajatellen. On kuviteltu, ettei sisäministerin toimialalla tapahdu mitään eikä sisäministerin tarvitse antaa lausuntoja. Ainakin kuviteltiin, että Räsänen voi keskittyä tutkiskelemaan työhuoneessaan vain Lutherin saarnoja ja muita ääriprotestanttisen hartauskirjallisuuden helmiä. Mutta nimitys ei ollutaan oikein viisas...
Se nähdään nyt. - pakanalauma huutaa
¨¨^^¨¨ kirjoitti:
Räsänenhän toimii vain (omasta mielestää heh heh) jumalan välikappaleena.
Ulkoministeri ja pääministerihän joutuivat nolosti lopettamaan uransa keskenkaiken joten miksi ei joku hihhuli sisäministerikin joka aivan varmasti tulee sotkemaan uskonnon ja politiikan.Onneksi eduskunnassa ei ole muita minkään kirkon jäseniä, kuin Räsänen!
Eduskunnan juhlallisessa avajaisjumalanpalveluksessakin istui vain Päivi Räsänen yksin! Ai niin, Halonen taisi ukkonsa kanssa myös istuskella kirkonpenkissä veisaten ja raarnaa hurskaana kuunnellen!
- Ihmettelee joku
Räsäskällä on niin kova kuori, että turha sille on mitään huudella.
Mikäli uskontoja ei olisi, niin ei olisi mitään sotiakaan.
Räsäskä on todellakin äärioikeistolainen Luther -kristitty, eli pahinta mallia mitä
tarjolla on.
Mikäli hän noudattaisi ko. uskontoa, niin hänen tulisi mm. vaieta seurakunnassa,
eikä kieltää esim. homoliitot.
Hänen pitäisi itse elää täysin "kirjan mukaan", mikä sallii esim. perhepiirissä
tapahtuvan; nainnin oman suvun sisällä.
Miksi tätä toimittajat eivät häneltä kysele?- fasisti puolue
Näille oikeistolaisille kristillisdemokraateille näyttävät olevan täysin vieraita käsitteitä esim. myötätunto ja anteeksianto.
Nämä KD idiootit ovat fasisteja, osa jopa natseja. - aamu-ruskotus
fasisti puolue kirjoitti:
Näille oikeistolaisille kristillisdemokraateille näyttävät olevan täysin vieraita käsitteitä esim. myötätunto ja anteeksianto.
Nämä KD idiootit ovat fasisteja, osa jopa natseja.Lapsiin sekaantuminen näyttää olevan myös Herran tahto.
- uspin
Täysin väärällä paikalla sisäministerinä.
- Homma hanskassa
Minusta Päivi Räsänen on erinomainen sisäministeri. Hän on sen ikäinen, että monenlaista elämänkokemusta on jo ehtinyt karttua. Hän on opiskellut menestyksellisesti lääkäriksi ja on myös suurperheen äiti.
Päivillä on kokemusta ns. ihmistöistä, esimerkiksi. lääkärinammatissa, joten hän varmasti ymmärtää sisäministeriön hallinnonalaa, jossa on paljon näitä ns. ihmistöitä esim. poliisiala, pelastusala ja rajavartiolaitos.
Päivi vaikuttaa hyvin asiapitoiselta, harkitsevalta ja vastuullisesti toimivalta henkilöltä, joka selviää erinomaisesti tiukoistakin työtehtävistä. Minusta Päivi on paras sisäministeri pitkiin aikoihin.
- Pitää muistaa!
Muistetaan taas yksikin itäinen uskonnottomuuskokeilu, josta seurauksena 66 miljoonaa vainajaa. Ihminen irti Jumlasta kyllä kuvittelee olevansa "villi ja vapaa". Todellinen seuraus on se, että kuviteltu vapaus on multa varastettua ja hinnalla ei näy olevan kattoa.
- ninel2010
Tuo ateistien perusvalhe heidän "tieteensä" rehellisyydestä uskoa vastaan.
Usko Jumalaan pakottaa myös tiedolliseen rehellisyyteen. Totuus on Aina Oleva.
Nykyajan "tieteen" perusteena tuntuu olevan konstruktivismi, jonka mukaan totuus muotoutuu aina tilanteen mukaan. Tänään 2 2 on toki neljä, mutta ehkä jo huomenna totuus muotoutuu erilailla.
Esimerkiksi homoseksuaalisuuden vahingollisuus olisi ollut 2000 vuotta sitten erilainen kuin tänä päivänä. Mutta sitähän nyky "tieteen" ei tarvitse kertoa mitä ja miten asia olisi 2000 vuoden aikana muuttunut. Se vain sopii uuden "totuuden" rakentajille, että muutos voisi olla totta. Sitä ei tarvitse "tieteen" perueteella perustella.
Uskossa olevan pitää todisteita tärkeänä. Jos 2 2 on totta niin mikä voisi sen muuttaa huomenna.
Ja mitä on tapahtunut 2000 vuoden aikan sellaista joka olisi muuttanut totuuden. Tieteestä poiketen kristitty muistaa että vielä 30-vuotta sitten virallinen lääketieteellinen totuus oli, että homoseksuaalisuus oli persoonallisuushäiriö joka tekee ihmisestä henkisesti epätasapainoisen. Ja homoseksuaalisuus pidettiin jopa tekona jonka perusteella oli oikeutus eristää henkilö vaarallisena muille.
Eli tiede voi väittää, että 30 vuotta sitten tapahtunut muutos, jota ei saa tarkemmin tutkia ja kritisoida, muuttaa totuuden pysyvästi.
Ja kaikien on vain alistuttava hyväksymään "tieteen" totuus ja uskottava siihen sokeasti.
Itse uskon, että totuus on aina apsoluuttinen; ei muutu muutaman vuosikymmenen välein miksikään.
Jos olemme uskoneet jonkin totuudeksi: todisteilla voi tämän seikan todistaa: jos todisteita on.
Siksi kristitty on oikein hyvä sisäministeri: totuus ja oikeudenmukaisuus ei voi muuttua vain "tieteen" uusien sepitteiden mukaan.
NINEL
Totuus = Aina Oleva - KristusKunniaan
Paljon on valetta tässäkin ketjussa. Päivi Räsäsen toiminta ei perustu pelkästään johonkin abstraktiin uskoon, vaan kristinuskon ikuisesti päteviin arvoihin, jotka ovat erinomaisia politiikan teon pohjana, kuten kaikessa inhimillisessä elämässä yleensäkin, tietoon, sivistykseen ja järkeen. Ei Päivi Räsänen ole sanonut, että haluaa Suomeen vain kristittyjä ja etenkin helluntailaisia, muutkin ovat tervetulleita, mutta hän haluaisi, erittäin järkevästi, että tänne tulisi etenkin kristittyjä, koska he soveltuvat parhaiten meidän kulttuuriimme. Näen että hän ei halua islamistisista kulttuureista yms. ei-kristillisistä ja ei-länsimaisista paljon väkeä tänne, koska islamiin sisältyy esim. naisten sortoa, väkivaltaa, esim. sharia-laki, ja jihadia. Totuus on se, että missä länsimaassa on paljon islam-taustaisia maahanmuuttajia, myös rikostilastot synkkenevät huomattavasti. Mitä enemmän heitä tulee, sitä enemmän rikoksia ja väkivaltaa. Kaikki muslimit eivät ole sellaisia, mutta mitä enemmän heitä tulee, sitä varmemmin tulee myös sitä mukaa enemmän rikollista ainesta. Se mikä heille on heidän uskontonsa tai ajattelunsa mukaan sallittua, on meille länsimaalaisille rikollista.
- ninel2010
Eräs muslimi antropologi kertoi joitain suosia sitten muslimeille aran ja ikävän totuuden. Eurooppaan haluaa ennen muuta ne muslimit, jotka eivät ole kotimaassaankaan noudattaa Koraanin moraalisääntöjä.
Yksi suuri muslimien ongelma on alkoholi: jonka kättö kuvaa hyvin asennetta.
Islamilaisessa maailmassa alkoholinkäyttö on jurkästi kielletty: ja Allahin nähden humaltuminen on loukkaus Allahia vastaan.
Vaikka islamilaisen traditioon kuuluu ajatus, että kun mustaa lankaa ei erota punaisesta ei Alahkaan näe kaikkea. Eli pimeällä ryyppäämistä ei aina tuomita.
Eurooppa on maailma johon Allah ei katso. Eli kun allah ei katso on alkoholinkäyttö vapaata. Ja kun edes sosiaalinen normisto ei ole esteenä on alkoholismi monelle muslimille todella vakava ongelma. Perheväkivalta, omien ja sukulaisten rahojen haaskaaminen ja rikokset alkoholin saamiseksi.
Ja sama asenne moraalisääntöihin on myös muilla elämän aloilla. Islam vaatii naisen kunnioittamista: mutta kun Allah ei näe niin jokainen nainen on huora; ja häntä saa kohdella sen mukaisesti.
Kymmenillä tuhansilla muslimimiehillä on euroopassa yksi tai useampia naisia ja kotimaassaa vaimo ja lapset. Ja meidän pitäisi houkutella lisää väkeä, jotka ovat hylänneet omat moraalikäsityksensä ja halveksuvat meidän käsityksiämme.
Suvaitsevaisuus ei saa tarkoittaa järjen hylkäämistä.
Ei meidän ole pakko ottaa vastaan ketään, joka halveksuu meitä ja toimii meidän moraaliamme vastaan: ei edes monikulttuurisuuden nimissä.
Sisäministeri ajakoon Suomen ja suomalaisten oikeuksia: meidän omia arvojamme kunnioittaen.
NINEL- Ajatollah
Muslimien morkkaaminen on fundamentalistikristityiltä aivan turhaa. Niin juutalaiset, kristityt kuin muslimitkin ovat uskontotieteellisesti saman kehdon lapsia, samanlaisia monoteisteja kaikki ja kaikki kolme uskontoa ovat pahimmilaan erittäin haitallisia yhteiskunnalle. Menkää siis fundamentalistikristityt itseenne ja irrottakaa kätenne muslimien kurkuista, sillä teillä on pohjimmiltaan erittäin paljon yhteisiä intressejä.
" Suvaitsevaisuus ei saa tarkoittaa järjen hylkäämistä. "
Samaa mieltä paitsi että joidenkin vanhojen satukirjojen (Raamattu, Koraani jne.) tuijottaminen järjenkäytön sijaan on pahinta mahdollista järjen halvaksuntaa.
" Sisäministeri ajakoon Suomen ja suomalaisten oikeuksia: meidän omia arvojamme kunnioittaen. "
Useimpien suomalaisten, kuten myös allekirjoittaneen arvoja ovat mm. sivistys, tasa-arvo ja uskonnon vapaus. Räsänen siis ajakoon kirkon ja valtion erottamista toisistaan, homoille avioliitto-oikeutta ja uskonnollisten riittien ja aivopesun poistamista yhteiskunnan kustantamasta koulutuksesta.
- joseph.porta
Hyvin kiteytetty Ajatollah:
"Useimpien suomalaisten, kuten myös allekirjoittaneen arvoja ovat mm. sivistys, tasa-arvo ja uskonnon vapaus"
Nämä arvot ovat käsittämättömiä fudamendalisteille, olkoon kiihkomuslimi; Luther- säätiö tai usa:n hihhuli tv-saarnajat jne.
Tuolla aijemmin Ninel kirjoitti "Sisäministeri ajakoon Suomen ja suomalaisten oikeuksia: meidän omia arvojamme kunnioittaen". Mitä omia arvoja kun niitä on niin monia; ateisteja, juutalaisia, muslimeja. Kirkkojakin meillä on useita luterilainen- katollinen- ja ordodoksinenkirkko.LIsäksi monia eri lahkoja. MIkä näistä on suomalaisten oikeus tai arvo, sekö joiden kannattajat kovempaa huutaa vai sen jossa on eniten jäseniä. Ei Ninel, ei ole olemassa suomalaisten yhteistä tahtoa, suomalaiten tahto on pirstaloituneena Suomi -nimisessä maassa.
on varmaan minun lisäkseni joku,joka en ole ateisti,enkä uskovainen. uskontoa dogmina vierastan.
.- Lambaan Bää
Keskusteletko usein itsesi kanssa?
- Työnjako selevä
Se on kai niin että Jeesus hoitaa pelastustoimen ja Räsänen ehkäisee yhdenvertaisuuden syntymistä ja erottaa väkeä kirkosta lausunnoillan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26717307Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235557- 1162605
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar162106Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361782Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111021- 59962
Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45914Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32913