miten 14.v voi auttaa äitiään arjessa?

never sleep again

jups, oon googlesta ettiny mutta aina tulee jotain "miten lasta voi auttaa vanhempien erossa", eli äiti ja iskä eros n. 3 kk sitte ja iskä muutti pois.

meillä on 7 kk koiranpentu ja se on mun ja hoidan sitä. äidin ei tarvi tehdä sille mitään, joskus se tarjoutuu käyttämään sitä lenkillä, ei muuta. siitä ei pitäis tulla mitään rasitusta, eihän?

ja sitten mä imuroin kaks kertaa viikossa ja kerran luutuan, ja muutenki pidän tasot siistinä ja siivoan pois kaikki. äitille jää pyykkien laitto, tiskikoneen tyhjennys ja täyttö ja ruuan tekeminen.
siivoan myös auton joka viikko. äiti leikkaa nurmikon.

yritän olla reipas ja kaikkea vaikka välillä en jaksais.
joskus sanon äitille että voisiks joskus vaikka imuroida tai käyttää matot ulkona nii se alkaa että anteeks ku oon olemas ja suuttuu. en enää oo sanonu ku suuttuu ihan hulluna.

ja vaikka kuinka yritän että kaikilla ois kiva ja hyvä olla kotona nii silti saan haukkuja, pikkusiskoltani - ja äiti ei aina edes huomaa.

tiedän, äidillä on varmaan jotain taloudellisia huolia ja kaikkea sellaista mutta,
voinko mä auttaa enään enempää? missään enempää?

tuli mieleen ku katoin sivusilmällä äitin facebook-keskusteluja nii siellä joku kysy että miten oot onnistunu arjen pyörittämisessä; nii kysyin äitiltä että mitä tässä on ongelmaa nii se oli hiljaa. nii miten voisin olla avuksi enemmän?

kiitos sulle joka vastaat :)

4

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nuori aikuinen

      Moikka!

      Mul oli vähän samanlainen tilanne sun ikäsenä. Näin jälkeenpäin ajateltuna suurin virhe mitä mä tein, oli esittää aina niin hiton reipasta! Mä yritin olla äidille mahdollisimman vähän vaivaks ettei äiti suutu tai itke. Ajattelin että sillä on omiakin murheita, ettei sen kannata tietää mun pahasta olosta mitään.

      Annoin äitin tavallaan "surra" sitä eroa ja elämänmuutosta rauhassa luullen et mulla on kaikki hyvin. Samalla mä en sit saanu "surra" isän muuttoa enkä mitään. Ja kaikki se paha olo jäi mustana möykkynä ja ahdistuksena muhun pitkäksi aikaa.

      Mä neuvoisin et meet rohkeesti juttelemaan sun äitille ja näyttämään vaikka ton viestin sille mitä sä tänne kirjotit. 14-vuotiaan kuuluu saada kiukutella ja paiskoo ovia :-) ilman että pelkää olevansa äitille liikaa vaivaksi. Ja mä luulen et sun äitikin on pohjimmiltaan samaa mieltä, lapsen ei kuulu Huolehtia vanhemmista vaan toisinpäin. Ne on aikuisia ja osaa järjestää asiansa, mut sä oot viel "lapsi" ja sun kuuluu ajatella vaan omaa parasta!

      Tsemppiä! ja kirjottele vaan lisää!

    • jkasamisia!

      Voisit myös koittaa päästä äidin kanssa perheneuvolaan, siellä pääsisi sekä äiti että sinä purkamaan erosta johtuvia tunteita. Vähän niinkuin äiti-tytär terapiaa. Ehkä äiti voisi siellä alkaa ymmärtämään sinunkin paineitasi. Niin kuin äidilläsi on oikeus tunteisiin niin on myös sinulla. Hyvä että olet rohkeasti uskaltanut myös sanoa asioita, mutta muistat sen että sinun ei kuulu olla aikuinen ja vastuussa asioista vaan se on äidin tehtävä. Itse jouduin jo aikaisin huolehtimaan itsestäni ja sisaruksistani ja siitä jäi ikuiset arvet minun omaan elämänhallintakykyyni.

      Mene vaikka kuraattorille koulussa juttelemaan (jollei tilanne ole akuutti ennen sitä) tai sitten varaat itsellesi omalääkärille ajan ja käyt siellä kysymässä.

      Olet varmasti upea nuori nainen! Älä vain esitä liian vahvaa, varmasti ero sattuu sinuunkin.

    • qiirar

      en usko että kannattaa olla enempää avuksi.. muuten isona kadut sitä, ettei ollut aikaa olla nuori.. on hienoa että autat äitiäsi :) minusta teet todella paljon jo asioita, Tsemppiä sinulle!

    • ..................

      Nääs mä en tee melkein mitään mitä nyt oman huoneen ja näin mutta en oo silleen haitaks et oon kiltti ja enimmäkseen kotona ja oon "urheilija" ja silleen no se ei tähä liity mutta en kule kaupungillan ja öitä jossain joo mutta en tee siks melkein mitään että aikuisena aijon sitte olla kotona ahkera ja mminun lapsien pitää ainakin olla äitille vuorotellen avuksi mutta ällä ihmeessä raada ittees ton takia uuvuksiin käytä voimas tosiaanki aikuisena siihe kodin siivoomiseen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3982
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2297
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      827
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe