Itellä menossa pikavipit ja kulutusluotot ulosottoon. Pakko päästää kun muuta vaihtoehtoa ei enää ole. Ei mitään mahista selvitä enkä niin isoa kulutusluottoa saa mistään että pystyisin kaikki vipit ja luotot maksaan pois. Koko summa n. 15000. Kysymys kuuluukin että miten nuo merkintäajat menee eli jos velkoja ilmoittaa merkinnän niin sehän on 2 v mutta entä sitten kun tulee toinen merkintä velkojalta? Venyykö tuo eka sitten 4v kestäväksi? Entä sitten velkomustuomioista tulevat. Eikö ne mee niin että ensimmäinen on 3v mutta jos tulee uusia niin ensimmäinen näkyy 4v ja ne muut 3v eli vaikka ensimmäisen vuoden aikana tulee 10 merkintää niin kokonaiskesto on se 4v minkä se ensimmäinen kestää? Jostain luin että pitkäaikaisesta palkan ulosmittauksesta (väh.18kk) tulis kans merkintä. Pitääköhän tuo paikkaansa? Sehän näkyy ilmeisesti 3v ja jos 4v merkintä on päällä ja puolentoista vuoden kohdalla napsahtaa niin sehän tarkottas että kokonaiskesto on 4,5v?
No omaa tyhmyyttä kun ei ole asioitaan hoitanu kunnolla mutta kiinnostaa tietää. Merkintä tuskin tulee paljon elämääni vaikuttamaan kun on vuokra-asunto, sähköt, netti ja työsuhdepuhelin. Lainaa en 4v aikana tarvi. Sitä on kerta enemmän ku pystyy hetkessä hoitaan. Isoin vaikutus varmaan tulee olemaan että Visa ja Master lähtee. No onneksi saa noita Prepaid-Mastereita niin pystyy netissäkin maksaa ja reissaamaan... Toki asia ahdistaa rankasti mutta tyhmyydestä sakotetaan ja nyt on aika ruveta maksaan pois omat sekoilut..... :(
Maksuhäiriömerkinnöistä
15
708
Vastaukset
- tunari123
Nii ja semmonen kysymys vielä että kauanko yleensä kestää että perintätoimisto/velkoja lähettää saatavan käräjille sen jälkeen kun 60pv eräpäivästä on mennyt eli kauanko suunnilleen menee että rupeaa tulemaan haasteita?
- 17+16
Noihin merkintöihin en osaa vastata, mutta tuo että koska menee käräjille niin se riippuu aika paljosti perintätoimistosta. Itselläni meni Pappila Penkkala & CO:n laskut välittömästi, itseasiassa oli mennyt 55päivää ja oli jo laitettu Vireille asia, sen jälkeen on vissiin 14päivää aikaa ihmetellä (maksaa lasku), sen jälkeen menee käräjille josta tulee vissiin aikasta heti päätös. Itselläni luki lapussa että olivat vaatineet laskun maksamista 1kk:ssa käräjäoikeuden päätöksen jälkeen, eli noin 1.5kk on aikaa maksaa kun ilmoitus asiasta tuli. Muut eivät ole vielä laittaneet käräjille, ja tänään olen ehtinyt nyt soitella suurimman osan läpitte ja tekemään maksusuunnitelmia. Pitää varmaan tonne PP:lle kanssa soittaa ja kysyä josko haluaisivat vetää jutun pois ja tehdä maksusuunnitelman.
WS-perintä / Westar oli ollut niin oma-aloitteinen että oli tehnyt yhdestä laskusta itse maksusuunnitelman minulle, sitä vähän ihmettelin mutta en jaksanut kysyä asiasta että miksi.
Tsemppiä sinulle.. - jargonaut
Kannattaa myös selata vanhoja viestiketjuja, sillä niistä saa monia rahanarvoisia vinkkejä. Näitä lukemalla selviää mm, että kannattaa maksaa mahdollisimman monta pientä laskua pois ennen kuin ne ehtivät perintään, sillä jokaiselle perintään kerinneelle laskulle mätkäistään kuitenkin samansuuruinen perintämaksu. Toisekseen maksusuunnitelmia kannattaa pyrkiä sopimaan mahdollisimman monen tahon kanssa jos vaikka saisi osan laskuista pidettyä pois perinnästä.
Mutta kuten sanottua - lue ja ota selvää. Ja lue sitten vielä vähän lisää. - 16+17
No siis niinhän se menee että luottomerkintä tulee yleensä vasta käräjäoikeuden päätöksellä johon voi mennä n. puoli vuotta. Yrityksillä on kuitenkin mahdollisuus laittaa merkintä jo 60 päivän jälkeen eräpäivästä ilman käräjäoikeuden päätöstä. Luottotiedot ovat poissa kaksi vuotta siitä kun MAKSAT VELAT POIS eli et saa luottotietoja takaisin ennen kuin maksat velan tai velka vanhenee johon menee 15 vuottaa käräjäoikeuden päätöksestä.
- 10+3
Höpö höpö taas..
Maksuhäiriömerkintä poistuu tasan tarkkaan 2v (tai mikä se aika sitten onkaan tyypin mukaan merkitty) siitä kun se on tullut.
Poikkeus on tietenkin se että jos et voi maksaa velkaa tuona aikana (tai tulee uutta) ja uo tekee varattomuusmerkinnän, tuosta tulee uusi 2v jonka poistuminen alkaa kulumaan merkinnän saamisesta jne jne..
- tunari123
Onko muka totta tuo että kello alkaa raksuttaan vasta siitä kun velka on maksettu kokonaisuudessaan? Paljon olen lueskellut viestejä ja saanut käsityksen että kello lähtis juokseen heti merkinnän saannista. Jos ulosoton kautta makselee saatavia niin nehän jakautuu kaikkien velkojien kesken joten tuon väitteen mukaanhan merkintä voi venyä vaikka kuinka pitkäksi. Tarkoitus on ruvetakkin makseleen pienimmästä päästä vippejä pois niin paljon kun mahdollista ettei ne kaikki menis ulosottoon. Osalle onkin olemassa jo maksusuunnitelma ja tarvittaessa muillekkin tulen vielä tekemään. Kulutusluotot on periaatteessa vielä pelastettavissa kun niitä ei ole vielä irtisanottu mutta ite ainakin ajattelin että annan mennä niiden ulosottoon ja keskityn niidenkin kuukausierillä maksamaan noita pikavippejä pois koska vippien uo-maksuista tulee äkkiä iso potti...
- 19+11
" Jos ulosoton kautta makselee saatavia niin nehän jakautuu kaikkien velkojien kesken.."
Juuri näin. Jos voi lyhentää velkoja kaikille velkojille niin luottotiedot puhdistuu 2v siitä kun sen on saanut, jos se siis on 2v merkintä, voihan se olla myös 3v.
Mutta liekkö se uusi laki jo voimassa, eli 18kk yhtä jaksoinen ulosmittaus aiheuttaa uuden merkinnän? Erittäin ikävä lakiuudistus sille joka maksaa (ja nimenomaan haluaa maksaa) velkoja ja se kestää useita vuosia..
Itse olin uo:n asikas 10v joten tiedän mistä puhun..
- Veloissaan
Merkintä säilyy 2 v sen jälkeen kun velka on makettu takaisin. Mikäs maksuhäiriömerkintä se sellainen olisi, joka poistuisi, vaikka velka olisi edelleen maksamatta? Maksimiaika merkinnälle on 15 v.
- 16+8
Merkintä uusiutuu vain jos velallinen uudistaa velanperinnän, ts. et ole pystynyt maksamaan velkaa. Näinhän siis 99,99% tapauksista käykin.
- tunari123
Joo eli aivan oikein on tuo että laskenta alkaa heti kun merkintä tulee niinku joistakin kirjoituksista tulikin ilmi. Eli tässä lainaus vastauksesta jonka sain asiakastiedolta kun noista kyselin sähköpostilla:
Hei,
Tallennusaika lasketaan siitä kun päätös on annettu, merkinnät voi säilyä rekisterissä 2-4 vuotta
riippuen siitä onko merkintöjä useita ja kenen toimesta on tulleet.
Velkomustuomiot säilyvät 3- vuotta jos maksettu niin 2-vuotta, uusi merkintä pidentää edellisten
tallenusaikaa 4-vuoteen, Tämä sama koskee UMV-merkintöjä.
Tililuottohäiriömerkinnät säilyy 2-vuotta. eivätkä pitene. Palkan ulosottomerkintöjä ei vielä tule rekisteriin. - Älä luovuta!
Eikö sinulla todella ole muuta vaihtoehtoa? Ei kannata luovuttaa, oletko hakenut kunnan sosiaalista luottoa tai takuu-säätiön myöntämää järjestelylainaa? Näitä saa, vaikka olisi maksuhäiriömerkintä, mutta sehän on ihan sinusta itsestäsi kiinni, mitä teet...
- tunari123
Asuinkunnassani ei ole saatavilla sosiaalista luottoa ja takuusäätiön takaukseen ei ole mahdollisuutta koska uusia vippejä on otettu puolen vuoden sisällä. Ei auta ku kaikella irtoavalla rahalla maksella pois ja toivoa että ehtii maksaa mahdollisimman paljon ennen ulosottoa. Ja ennenkaikkea toivoa että tästä suosta joskus selviää... :(
- tt
Takuusäätiön luottoa voi käytännössä saada kun velat ovat oikeudellisessa perinnässä. Se on yksi vaihtoehto ulosotolle. Hakuprosessi on melko pitkä. Esim. monen kuukauden tiliotteet. Ei saa olla mm. pelitileille siirtoja. Lisäksi täytyy tietysti olla maksuvara.
Sosiaaliset luotot taas ovat kuntakohtaisia asioita. Iso EHKÄ EHKÄ voi saada. Voihan sitä hakea, koska sehän ei maksa mitään...Mutta Suomessa on ulosottokaari jo suunniteltu tukemaan ylivelkaantuneita ja myös vähävaraisia. - Uudistus
Luin http://www.vippi.ws/positiivinen-luottorekisteri-myos-suomeen tämmösestä uutisesta, että Suomeen oltais kaavailemassa positiivista luotonantajarekisteriä.
Ois kyllä ihan tervetullut uudistus. Kannattaa käydä lukaseen tuo uutinen. - 11+9
vittu mikä luuseri :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh892128Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1361776- 1801326
- 241794
- 67732
- 59718
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol10711Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako211608- 49566
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </340514