LOPUTON SUO
-käy kaupassa, osta ruokaa,tee ruokaa - "Äiti mää haluun tänään korvapuusteja, naapurin tätikin tekee! ÄITI!!?"
-tyhjennä/täytä astianpesukonetta - justiinhan mä sen tein, onko mulla näin pitkälle edennyt dementia?
- siivoa keittiötä joka ruokailun jälkeen - taidan lopettaa ruoanlaiton
- laita tavaroita paikalleen - jaa, missäs niitten paikka varsinaisesti pitäisi olla?
- tyhjennä jääkaappia - mitä suotta, homejuustohan on nannaa
- lajittele roskia, vie ne pois - riittääköhän yksi kaatopaikka yhden ihmisen elämänpituiseen roskakasaan?
- järjestele vaatekaappeja, lajittele, vie pois - mistä tätä rättiä riittääkään?
- pyykkää, silitä, mankeloi, viikkaa - kuka keksi eristyssellin nimeltä kodinhoitohuone?
- imuroi, imuroi, imuroi - murustelijat seuraavat perässä
- pyyhi pölyjä - pölyn laskeuduttua toista toimenpide
- kitke rikkaruohoja, haravoi, siisti pihaa, hävitä ampiaisia, muurahaisia - viidakko ois paljon mukavampi paikka asua
- osta vuodenaikakukkia ja heitä kohta pois - miksi niitä pitää roikottaa
ovenpielessä ja terassilla, kuka käski, onko siitä laki olemassa...Floridassa varmaan?
- leikkaa nurmikkoa, istuta pensaita, puita, hävitä vanhat raaskut pois - ja tuholaiset syö oman osansa ja pakkanen ja lumi tekee selvää lopuista
- siivoa terassia - milloinkahan sinne sais raivattua kolon, missä loikoilla?
- vie lapsia sinne tänne tuonne, harrasta niiden kanssa - pelkäänkö periytyvää mökkihöperyyttä kenties?
- tsekkaa varastoja, siivoa, vie kierrätykseen - pelkkä varaston oven aukaiseminen saa hengityksen salpautumaan ja ajatukset seis
- vie lapsia lääkäriin, lääkitse niitä - hyppää itsekin lääkärin pakeilla ihan varmuuden vuoksi vaan
- harrasta myös itse jotain - ihan vaan mielenterveytesi säilyttääksesi tai menettääksesi
- matkustele - matkustelu avartaa - joopa joo, avartaa lähinnä lompakkoa
- laske rahojasi, pidä kirjanpitoa, mieti mihin rahat uppoavat - mieti paremminkin mihin ne eivät uppoa
- viihdytä kumppaniasi, seksi on terveyden A ja O - viimeksi kyllä lonkka meni sijoiltaan
- tapaa sukulaisia - hohhoijakkaa, pakkomielteinen pakko
- ystävät - onko se laji, joka häviää sukupuuttoon muuttohommista puhuessa
- räyhää naapureittesi kanssa pikimmiten, se pitää adrenaliinitason kohdillaan ja tekee selväksi "hengissä ollaan ja viretaso on korkealla"
- ai niin, onhan se päivätyökin, siihen menee yli 1/3 päivästä - ihanko totta?
- nukkuakin kait pitäisi - päässä hyrrää sata ajatusta, tyyny pitäis vaihtaa, Armas kuorsaa, koira huokailee ja uikuttaa, juuri kun unenpää on hyppysissä, joku tumma hahmo seisoo sängyn vieressä kuiskien "Äiti, mulla tuli pissi sänkyyn." - uni on luxusta, johon kaikilla ei ole varaa
Positiivisesti ajatellen
8
108
Vastaukset
- terkuin lady85
ja tuossa MONTA SYYTÄ miksi jätän perheen perustamiset muille ja nautin päivästäni ilman lapsia ja stressiä :)
voin siivota milloin haluan ja jaksan.
teen mitä haluan, milloin haluan.
nautin rakastelusta mieheni kanssa, ilman keskeytyksiä tai pelkoa siitä että "lapsi herää tai kuulee" mitä makkarissamme tapahtuu.
nukun pitkään viikonloppuisin ja nautin hitaasta ja rauhallisesta heräämisestä.
anteeksi vaan piruiluni, mutta mulle on turha kenenkään enää tulla sanomaan että "lapset rikastuttavat elämää" tai "perhe-elämä on ihanaa", kun oikeasti se on helvettiä ja ikuinen palkaton työleiri..
minä aion nauttia lapsettomuudestani ja elämästäni mieheni kanssa.- Cloetta...
Suurin osa ap:n luettelemista töistä on täysin hänen itsensä vaatimuksia itselleen. Olen kolmen lapsen äiti ja voin täysin rehellisesti todeta, että sillloin kun lapset olivat pieniä ja minä kotiäitinä, oli se elämäni parasta ja antoisinta aikaa. Minä en viettänyt päivääni jatkuvasti jotakin kotihommaa tehden vaan nautin rauhallisista aamuista, pitkistä lounaista, mukavista ulkoiluhetkistä, vierailuista toisten äitien luokse ja kaikenlaisesta muusta mitä voi kokea vain äitinä. Täytyihän pyykit pestä ja ruuat laittaa mutta konehan ne pyykit pesee ja ruokaa on mukava laittaa. Usein nukuin lasten kanssa päiväunet jne.
Nyt olen uranainen ja teen paljon palkkatyötä enkä' yhä edelleenkään stressaa kotitöistä, kyllä ne tulee tehtyä ajallaan. Lapset ovat jo aikuisia ja nautin heidän seurastaan aivan uudella tavalla.
- luluc
Niin ja nuo kaikki oli vaan niitä normaaleja asioita, mutta sitten kun lapsi sairastuu esim. psyykkisesti niin nuo tuntuu pieniltä murheilta.
Kaikkien olisi hyvä katsoa esim. tämä ohjelma jossa kolmekymppinen anoreksiaa sairastava aikuinen lapsi tekee omasta ja äitinsä elämästä suoranaista h...lvettiä. Todella koskettava ja ahdistava ohjelma. Pienet lapset pienet murheet, isot lapset jne.
http://areena.yle.fi/video/1300614137705 - äiti ja poika
Kiitos tästä :) Kerrankin sai hymyillä tätä palstaa lukiessaan ja moneenkin otteeseen :) Taitaa olla ihmisten huumorinkukka kesällä kuihtunut jos em. vastauksia lukee, onneksi ei sentään kaikilla :)
- bbvvv
Hymyilytti mukavasti lukiessani kirjoitusta, Juu,tuollaistahan se on mutta... en päivääkään antaisi pois!
- Älä matki muita
Ap:n lista on pitkä, niistä voi itse valita mikä on oman perheen juttuja, toisia ei tarvitse matkia.
Siinäpä se nuoret äidit, olkaa sen verran itsenäisiä, että laitatte kukkia vain halutessanne, siivoatte harvemmin , se oli lääkärinkin ohjekin, että eivät villakoirat pure, mutta liika siivous voi olla allergisoivaa ja ainakin väsyt itse.
Matkustele jos on varaa ja halauat.
Niin tosiaankaan listassi on paljon asioita, joita voit surutta jättää pois, ei sinun tarvitse kotisia asioita kertoa kenellekään saatikka tehdä niitä muiden ja etenkin jonkin ehdotusten mukaan.
On sisustusuunnittelijoita, kuvia lehdessä kodeista, näyttelyitä, en pelkkää kaupallisuutta, kauppa tarvitsee ostajia, mutta sinun ei todellakaan tarvitse ostaa kaikkea, ei juosta kaikkien hullutusten mukaan.
Yksi sisustussuunnittelija täälläkin myy pelkkää rihkamaa kodin hyllyille, mitä ihmisen niillä tekee, ei yhtään mitään.
Joku perhe kulkee matkoilla kolme kertaa vuodessa, ottaa velkaa, eipä kuullosta hyvältä. Kiiltokuva elämää, eihän sitä jaksa kukaan pitkän aikaa.
On erikseen "rikkaat ja kultalusikka suussa syntyneet" voivat tehdä kaikkea mitä rahalla saa, mutta ovatko sittenkään onnellisia, monesti ei.
Tee oma kotisi omien rajosesi puitteissa ja elä elämää perheesi kanssa, ilman muiden matkimista. - .-.
Jaa miehen kanssa muutakin kuin lonkkien venytys.
Imurointi esimerkiksi sopii hyvin miehelle kotityöksi.
Vuoroviikot esimerkiski astianpesukoneen täytössä ja tyhjennyksessä.
Mies osaa myös levittää pyykin kuivumaan. - itsenäinen yh
Siksi teinkin vain yhden lapsen. Ei sillä ettenkö nauttisi äitiydestä ja lapsesta mutta yhden kanssa vielä pärjää,koskaan en ole halunnut enempää lapsia. Tai no,nuorena haaveissa oli 2 lasta mutta toinen jää tekemättä ihan terveyssyistäkin.
Meillä on leppoista..tosin olen kotona joten minulla on aikaa. Minä ja lapseni saadaan kyllä sotkua aikaan,usko pois. Niin pyykkiä kuin likaista tiskiä ym. Mutta,siivoan kun huvittaa.. Ennen pesin lattiat ja pyyhin pölyt joka viikko,sitten joka toinen viikko. nyt pyyhin kerran kuukaudessa koska pesuvatiin katsoessa siellä ei juurikaan sen likaisempaa vettä ole kuin parin viikon väleinkään siivotessa.
Ei tarvitse onneksi viihdyttää ketään muuta kuin lasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh892128Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1361776- 1801326
- 241794
- 67732
- 59718
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol10711Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako211608- 49566
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </340514