Tässäpä suomalaisten korkeakoulujen top 20 -lista ajantasaisena:
1 University of Helsinki / Helsingin Yliopisto
2 University of Turku / Turun yliopisto
3 Jyväskylä University / Jyväskylän yliopisto
4 Tampere University of Technology / Tampereen teknillinen yliopisto
5 University of Tampere / Tampereen yliopisto
6 University of Oulu / Oulun yliopisto
7 Abo Akademi University
8 Lappeenranta University of Technology / Lappeenrannan teknillinen yliopisto
9 Aalto University / Aalto-yliopisto kaikki yksiköt yhteensä (erikseen listattuna Aalto University School of Science and Technology (Helsinki University of Technology) ennen Lappeenrantaa, ja Aalto University School of Art and Design Oulun amk:n jälkeen)
10 University of Eastern Finland / Itä-Suomen yliopisto
11 University of Vaasa / Vaasan yliopisto
12 Sibelius Academy / Sibelius-Akatemia
13 Oulu University of Applied Sciences / Oulun Seudun Ammattikorkeakoulu
14 Helsinki Metropolia University of Applied Sciences (Evtek, Stadia)
15 Turku University of Applied Sciences / Turun Ammattikorkeakoulu
16 Diaconia University of Applied Sciences / Diakonia-ammattikorkeakoulu
17 Lahti University of Applied Sciences / Lahden ammattikorkeakoulu
18 Jyvaskyla University of Applied Sciences / Jyväskylän ammattikorkeakoulu
19 Haaga Helia University of Applied Sciences / Haaga Helia Ammattikorkeakoulu
20 Kymenlaakso University of Applied Sciences / Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
Listasta voi tietysti keskustella ja asioita voi viäntää ihan niin paljon kuin haluaa. Kajjaani ja Mikkeli on varmaan joittenki mielestä silti parhaita, vaikka ei kansainvälisesti noteerattua tutkimusta tuota eikä pääse listoile. Viäntämisen sijaan kannattaisi tehdä asioille jotain muutakin, jos haluaa kärkeen. Toisin kuin Talouselämän vertailussa, tässä kansainvälisessä vertailussa on kriteerinä tutkimusten laatu ja vaikuttavuus julkaisujen määrän sijaan.
Onnittelut Turu amk:lle huomattavasta listanoususta. Lapin yliopisto sen sijaan näyttää tipahtaneen Top 20 -kerhosta kokonaan.
Korkeakoulut Top 20 päivitetty
15
969
Vastaukset
- Painoarvot
Onko tutkimusten kansainvälisellä vaikuttavuudella loppupeleissä oppilaalle paljon merkitystä? Tutkimusta toki löytyy myös Mikkelin ja Kajaanin amkeista (MAMK sai opetusministeriön tuloksellisuuspalkkion tutkimus- ja kehitystyöstä 2009).
Mielestäni painoarvoa tulisi pistää enemmän opetustiloille ja oppilaiden tyytyväisyydelle. Ranking listojen laatijat toki ovat eri mieltä, koska opetustilojen puolueeton tutkiminen maksaisi maltaita.- Tamkkilainen91
Olen samaa mieltä kanssasi. Mielestäsi painoarvo tulisi olla mm. opetustiloilla ja oppilaiden tyytyväisyyydellä. Tutustuin tuohon Talouselämän vertailuun ja siellä asiaa on lähestytty enemmän tuolta kannalta. Siellä oltiin käytetty 10 erilaista mittaria, joiden yhteistulos on kertonut sijoituksen.
Tämän takia kannattaisikin esittää myös niitä muita tutkimuksia, eikä keskittyä pelkästään yhteen tällaiseen kansainväliseen tutkimukseen. Se talouselämän tutkimus on kuitenkin se, josta Suomessa enemmän puhutaan ja se myöskin kiinnostaa ihmisiä enemmän, kuin nyt tämä aloittajan viestissä oleva tutkimus. - annelijaana
Tamkkilainen91 kirjoitti:
Olen samaa mieltä kanssasi. Mielestäsi painoarvo tulisi olla mm. opetustiloilla ja oppilaiden tyytyväisyyydellä. Tutustuin tuohon Talouselämän vertailuun ja siellä asiaa on lähestytty enemmän tuolta kannalta. Siellä oltiin käytetty 10 erilaista mittaria, joiden yhteistulos on kertonut sijoituksen.
Tämän takia kannattaisikin esittää myös niitä muita tutkimuksia, eikä keskittyä pelkästään yhteen tällaiseen kansainväliseen tutkimukseen. Se talouselämän tutkimus on kuitenkin se, josta Suomessa enemmän puhutaan ja se myöskin kiinnostaa ihmisiä enemmän, kuin nyt tämä aloittajan viestissä oleva tutkimus.Opiskelijoiden tyytyväisyys on mukana myös kansainvälisissä mittauksissa.
Hakijamääristä voisi päätellä, että moni valitsee mieluumin sellaisen oppilaitoksen, jossa tehdään korkealaatuista tutkimusta ja jonka tilat sijaitsevat hyvällä paikalla (isossa kaupungissa) kuin sellaisen jossa tehdään paljon mutta ei niin merkittävää tutkimusta ja jolla on laadukkat tilat huonolla paikalla (syrjässä).
Sijainti on kiinteistöissä puhuttessa merkittävä laadun ja hinnan osatekijä. Monen mielestä kiinteistön laatuun vaikutavat 1) sijainti, 2) sijainti ja 3) sijainti. - Kuka puhuu kuka ei
Tamkkilainen91 kirjoitti:
Olen samaa mieltä kanssasi. Mielestäsi painoarvo tulisi olla mm. opetustiloilla ja oppilaiden tyytyväisyyydellä. Tutustuin tuohon Talouselämän vertailuun ja siellä asiaa on lähestytty enemmän tuolta kannalta. Siellä oltiin käytetty 10 erilaista mittaria, joiden yhteistulos on kertonut sijoituksen.
Tämän takia kannattaisikin esittää myös niitä muita tutkimuksia, eikä keskittyä pelkästään yhteen tällaiseen kansainväliseen tutkimukseen. Se talouselämän tutkimus on kuitenkin se, josta Suomessa enemmän puhutaan ja se myöskin kiinnostaa ihmisiä enemmän, kuin nyt tämä aloittajan viestissä oleva tutkimus.Haha, päivän naurut! Oletko Tamkkilainen91 ajatellut että jotkut puhuu Matti Nykäsestäkin puhutaan paljon enemmän kuin insinööritieteistä.
- Turkulainen92
Tamkkilainen91 kirjoitti:
Olen samaa mieltä kanssasi. Mielestäsi painoarvo tulisi olla mm. opetustiloilla ja oppilaiden tyytyväisyyydellä. Tutustuin tuohon Talouselämän vertailuun ja siellä asiaa on lähestytty enemmän tuolta kannalta. Siellä oltiin käytetty 10 erilaista mittaria, joiden yhteistulos on kertonut sijoituksen.
Tämän takia kannattaisikin esittää myös niitä muita tutkimuksia, eikä keskittyä pelkästään yhteen tällaiseen kansainväliseen tutkimukseen. Se talouselämän tutkimus on kuitenkin se, josta Suomessa enemmän puhutaan ja se myöskin kiinnostaa ihmisiä enemmän, kuin nyt tämä aloittajan viestissä oleva tutkimus.Turussa on tosi hyvät tilat ja Turussa on myös hyvää tutkimusta, jonka pohjalta tehdään hyvää opetusta. Turku on hyvin sijoittunut myös OPM:n virallisella listalla, joka on tärkeämpi kuin jonkin lehden tekemä.
- että näin..
Minulle merkitystä on ainoastaan OPM:n listauksella. Ei jonkun lehden tekemällä tutkimuksella. Parikin syytä: Lehden suuntaus on puhtaasti taloudellinen. Ja tietysti se, että joku hikinen toimittaja ei todellakaan ole pätevä tutkija. Nämä tutkimukset ovat siitä kurjia, että ne ovat aina jonkun tilaamia..
Sitäpaitsi tuo yliopistojen rankkaaminen automaattisesti ykköseksi kielii ennakkoasenteesta. Olen itse opiskellut sekä yliopistossa että ammattikorkeassa ihan loppuun asti ja hyvällä menestyksellä. Vaihtaisin heti yliopistoni ja ammattikorkeakoulun sijoituksen päikseen. Ilmapiiri, opetuksen taso, oppimiselämys, ammattitaito, tehtävien mielenkiintoisuus, työllistyminen.. täysin eri luokkaa!
"Kenen leipää syöt, sen lauluja laulat". - Opintonsa suorittanu
Lähinnä noita lesoilijoita kiinnostaa tuo OPM:n tutkimus. Halutaan huudella sukulaisille ja kavereille että "Mä oon Helsingin yliopistos!" ym. Nimellä haetaan itsellekin symbolista arvokkuutta hienossa paikassa opiskelusta.
Itse, kun aikanani pohdin valintoja, niin kyselin jo opiskelevilta kavereiltani siitä, millaista koulussa on ja millainen ryhmähenki siellä on. Lähteekö oppilaat helposti mukaan touhuihin ja onko siellä hauska opiskella. En kiinnittänyt yhtään huomiota siihen, kuinka arvokkaita tutkimuksia kyseiset opinahjot suoltavat, koska loppupeleissä mitä hyötyä siitä minulle olisi? Ei mitään, ellen olisi niitä jotka haluavat huudella olevansa jonkun tutkimuksen osoittamassa ns. parhaassa paikassa.
"Karavaani kulkee, koirat haukkuvat" - Näh
N. 18-v. hakijat eivät todellakaan mieti, mitä tutkimuksia oppilaitos on tehnyt, vaan sitä mitä koulutusta ne tarjoavat, ja sopiiko se mahdollisesti hakijan mieltymyksiin.
- Tyttelinni92
Hei, kyllä me monet mietitään myös tutkimusta. Korkeakouluopetus perustuu tutkimukseen.
Minusta on hyvä että on puolueettomia kanvasinvälisiä vertailuja, ja nämä kiinostavat kyllä. Ei ole hyvää mainosta joillekin ammattikorkeakouluille alkaa vähättelemään toisten tuloksia. Kannattaisi mieluummin ottaa opiksi ja miettiä, miten omia tuloksia voisi parantaa. Kansainvälinen vertailu on sillä tavalla reilu kaikille, että siinä ei saa miinus eikä plus pisteitä sijainnista, ei siis keskeisestä sijainnistaä johtuvista työelämäyhteyksistä eikä syrjäisestä sijainnista johtuvasta asuntojen halpuudesta. Silti myös pienellä paikkakunnalla oleva oppilaitoskin voi pärjätä yhtä lailla tutkimuksen laadussa. Onhan siinä Oulun amk ennen Metropoliaa.
- 1111111
Jep, nuoret hakijat pohtivat juurikin tuota paikkakuntaa, missä kyseinen laitos sijaitsee. Tämän lisäksi vielä paikan yleisilme ja viihtyvyys ovat arvossa. Monesti nuoret kyselevät esimerkiksi onko jossakin kiva opiskella. Termi "kiva" määrittyy monesta asiasta, mutta esim. opiskelijaviihtyvyydestä.
- Tyttelinni92
Mitä miten niin me ei mietitä tutkimusta, mihinkäs puppu-mutuun tuollainen väite perustuu? Ihanko itse keksit vai Taloussanomiltako tilasit tutkimuksen?
Tottakai jokainen ylioppilas ymmärtää, että korkeatasoinen korkeakouluopetus perustuu korkeatasoiseen tutkimukseen. Minusta arvostus on tärkeää ja on mukavaa että voin olla ylpeä opinahjostani. Yleensähän noissa korketasoisissa paikoissa on myös mukavaa ja ne ovat hyvillä paikoilla. En kyllä tunne ketään, joka valitsisis opiskelupaikkan sen mukaan, missä on "kivaa" vaan mistä saa hyvän koulutuksen ja kiinnostavia töitä. Kaverit vaikuttaa eniten opiskelupaikkakunnan valintaan. - Puoli taloa viihtyy?
Jos noin olisi, niin miksiköhän sitten samallla paikkakunnalla olevilla amkeilla on niin erilaisia sijoituksia keskenään? Huomasitko että pääkaupunkiseudun amkeista Metropolia on kärjessä, Haaga-Helia ja Diak ovat myös top 20 -listalla mukana mutta Laurea ei yllä edes listalle?
Metropolia ja Laurea ovat Tikkurilassa samassa rakennuksessa. Voiko toinen puoli rakennuksesta olla "kiva" opiskelupaikka ja toinen puoli ei? - Listahitit
Puoli taloa viihtyy? kirjoitti:
Jos noin olisi, niin miksiköhän sitten samallla paikkakunnalla olevilla amkeilla on niin erilaisia sijoituksia keskenään? Huomasitko että pääkaupunkiseudun amkeista Metropolia on kärjessä, Haaga-Helia ja Diak ovat myös top 20 -listalla mukana mutta Laurea ei yllä edes listalle?
Metropolia ja Laurea ovat Tikkurilassa samassa rakennuksessa. Voiko toinen puoli rakennuksesta olla "kiva" opiskelupaikka ja toinen puoli ei?Miksei Laurea ole hittilistalla? Omien mainostensa mukaan se on Suomen palkituin ammattikorkeakoulu. Sitä ei kyllä ole kerrottu, onko ne vanhoja palkintoja vai jotain "laatupalkintoja yhden muotin mukaisesta opetusmenetelmästä", LOL ...
Aallon käytävillä liikkui tänään huhu, että Metropolia on ostamassa Laureasta ainakin osan, mutta tuskinpa kukaan huonoa ostaa, vaikka halvalla saisi. - sannari
Listahitit kirjoitti:
Miksei Laurea ole hittilistalla? Omien mainostensa mukaan se on Suomen palkituin ammattikorkeakoulu. Sitä ei kyllä ole kerrottu, onko ne vanhoja palkintoja vai jotain "laatupalkintoja yhden muotin mukaisesta opetusmenetelmästä", LOL ...
Aallon käytävillä liikkui tänään huhu, että Metropolia on ostamassa Laureasta ainakin osan, mutta tuskinpa kukaan huonoa ostaa, vaikka halvalla saisi.Aina kannattaa ostaa jos saa halvalla. *Laurea on hyvä paikka, ajattelin hakee sinne liiketaloutta opiskeleen. Ei mua ainakaan yhtään haittaa jos se siirtyy Metropoliaksi.
- Ihan jees ...
Joo mä kuulin kanssa että kun FUAS-liittoutuma syvenee fuusioksi niin pääkaupunkiseudulla olevat Laurea toimipisteet menee Metropoliaan ja siitä uudesta FUAS-amkista tulee selkeämmin kehysamk, joka toimii Porvoo-Lahti-Hyvinkää-Hämeenlinna-Lohja-akselilla.
Mutta eihän toi Laurea siis niin huono ole, jos se on maailman 5000 parhaimman korkeakoulun joukossa kumminki. Ehkä siellä on vaan keskitytty enemmän tekemiseen kuin julkaisemiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama917560Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä1226305Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve1604427Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu2333054Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta902628Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh351925- 1291551
Yhteydenotto
Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?1971524Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontohommista?
Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille? Tätä ei tv:ssä: Susanna Laine paljastaa, mikä yksi asia hermostuttaa Farmi-kuvauk21782Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo30782