työharjoittelu&loma

-AngelOfMusic-

eli, olen jo nyt ollut työkkärin kautta työherjottelussa päiväkodissa 1kk ja jatkoin sopimusta 2kk. Tajusin juuri että sabotoin oman syyslomani mitä luultavammin ja sit enemmän vituttaa ilmainen risteily joka olisi syysloman joko ti-ke tai ke-to... kysymykseni onkin: koska työharjoittelu sopimus kusahtaa syysloman päälle ja tiedän tarhan pyörivän lomallakin, en taida olla oikeutettu edes päivän lomaan saatika 2pvn lomaan mitenkään ns.laillisesti(työkkärin mittapuullaa)
tietty jos saisin sovittua heidän kanssaan (ja tiedän etten saa)... ja jos vaan jään pois niin perään lähetetään kysely ja rahaa ei tipu ja mitä muuta kauheaa voikaan tapahtua -_-
eikös näin ole?

5

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aateles ny

      Hä mikä syysloma? Ota sairasloma vaikka olkapään nyrjähdyksestä..

      • -AngelOfMusic-

        syysloma eli se ens kuun vika viikko mikä on kouluilla/lukioilla/suurimmalla osalla tarhaa vapaa.
        Muuten kyllä varmaan ottaisin vaikka mitä sairaslomaa mut sit ku pitää kiikuttaa lääkärintodistus ja mistä pylleröstä mä sen vedän ku ei oikeestaa oo mitää ja todella huono huijaamaa ja sit terveyskeskus skulaa täällä ku junan vessa.
        naah, keskustelen tästä sitten johtajan kanssa tänään -_- kai mie jotain lomaa (luonnollisesti rahatonta) voin pitää...sehä ois hullua...tai sitten ei.
        tässä näkee että pitäs ajatella ennen ku tekee yhtää mitää.
        jos ei muuta nii sopparin katkasun uhalla oon pois ja sanon hoitaneeni sairasta mummoa (en kyllä ihmettel jos näin oikeesti kävis -_-)


    • Miksi pitäisi?

      "syysloma eli se ens kuun vika viikko mikä on kouluilla/lukioilla/suurimmalla osalla tarhaa vapaa"

      Eihän kenelläkään työssäkäyvälläkään ole mitään virallista syyslomaa.
      Miksi työharjoittelussa olevalla semmoinen pitäisi olla?

      Työssä olevat, jos haluavat pitää sitä syyslomaa, pitää säästää kesalomista/muista lomista, tai pitää palkatonta, jos työnantaja siihen suostuu.

      Ethän työssä ollessikaan voi vain ilmoittaa työnantajalle, että pidämpä nyt sitten syysloman, ja työharjoittelussa olet "työssä", et koulussa.

    • jhnhjkjkl

      Jos vaan harjoittelupaikka ja pomo siellä on ok niin kysyppä, jos saisit ne pari päivää vapaaksi. Luulis, että päiväkodissakin olis hiljasempaa syyslomaviikolla.

      • Ei riitä

        "Jos vaan harjoittelupaikka ja pomo siellä on ok niin kysyppä, jos saisit ne pari päivää vapaaksi."

        Työharjoittelussa olevalle ei riitä, että se pomo antaa lomaa, vaan suostumus pitää saada myös työkkäristä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      80
      1965
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1683
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      158
      1270
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      698
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      225
      697
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      656
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      56
      600
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      199
      566
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      498
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      472
    Aihe