Otsikko on kirjan nimi, jonka juuri olen lukenut. Suosittelen luettavaksi jokaiselle ortodoksiseen kirkkoon kuuluvalle.
Osallistuttuani viime sunnuntaina synninkatumuksen sakramenttiin, heräsi ajatusvirtoja lukemani pohjalta. Vanhus Porfyrios tähdentää rukouksen palavuuden merkitystä. "Vaikka tekisit tuhat maahankumarrusta ja rukoilisit tuntikausia sydän kylmänä/pyyteellisenä, enemmän saavutti hän, joka teki viisitoista maahankumarrusta ja rukoili viisi minuuttia palavasti/nöyrästi". Edellinen ei ole suora sitaatti Porfyrioksen opetuksista, vaan oma muistikuvani olennaisesta sanomasta.
Itse jäin mietteisiini. Lieneekö sama synninkatumuksen sakramentissa. Vaikka kaksi tuntia selittäisimme niitä ja näitä. Etsisimme syyllisiä muualta kuin itsestämme. Vaihtehtoisesti sakramentti kestäisi vain 10 minuuttia, jonka aikana kertoisimme aiemmin huolella mietityt pohdintatulokset omista synneistämme ja vajavaisuuksistamme.
Rakkauden haavoittama
7
353
Vastaukset
- hänaasillaratsastaa
Hyvä!
Sub kanavalta tulee Riisuttu mies elokuva klo 21.00 tänään.. Kertoo kirkkoherran elosta ja ahistuksesta piispaputkessa Turussa. SUOSITTELEN.- ------
Jos elokuvaan on uskominen niin todellisuudessa lienee paljon raadollisempaa vallankäyttö ja keinot jopa ortodokseillakin, saati sitten luterilaisilla.
- turnips......
Hengellinen rakkaus ei koskaan haavoita.Maallinen rakkaus haavoittaa.Hengellisellä rakkaudella ymmärrämme maallista rakkautta halajamme itsellemme.Hengellinen rakkaus tulee meille takaisin.Maallisessa rakkaudessa annamme ja menetämme.
Toista teemme itsemme hyväksi toista teemme toisten hyväksi josta sitten saamme itsellemmekin heidän kauttaan.- Porfyrios fani
Porfyrioksella oli vain yksi rakkaussuhde lapsesta saakka. Rakkaus Kristusta kohtaan, jonka vuoksi hän hylkäsi koulun, vanhempansa, ystävänsä, turvallisen kyläyhteisön.
Käsittämätön veto pyhyteen, ainakin minulle vajavaiselle kilvoittelijalle. Miten voi rakastaa pyhyyttä/pyhittymispyrkimystä yli kaiken? Miten voi saada niin voimakkaan kutsumustehtävän, niin pohjattoman halun olla pyhien keskuudessa, tulla pyhäksi jo tässä ajassa?
Pyhät eivät itse itseään pyhinä pidä, vaan kaikkein syntisimpinä ihmisinä, mitä maa päällään kantaa. Pyhistä pyhimmät eivät katso arvoon, ei asemaan. Eivät syntisiin ja synnittömiin. Kuten Porfyrioskin ei erotellut syntisiä synnittömistä. Vieraili ilotalossakin huorien luona. Antoi ristinsä suudeltavaksi ja poistuessaan toivotti "Hronja polaa", johon ilotytöt vastasivat samalla tavoin.
Miten me syntisistä syntisimmät Suomi24/ortodoksisuuspalstalla toinen toisiamme syyllistävät ja oman egomme erinomaisuutta korostavat, muka ortodoksit, kuvittelemme näkevämme Porfyrioksen livenä tuonpuoleisessa. - Kate bushhes
Porfyrios fani kirjoitti:
Porfyrioksella oli vain yksi rakkaussuhde lapsesta saakka. Rakkaus Kristusta kohtaan, jonka vuoksi hän hylkäsi koulun, vanhempansa, ystävänsä, turvallisen kyläyhteisön.
Käsittämätön veto pyhyteen, ainakin minulle vajavaiselle kilvoittelijalle. Miten voi rakastaa pyhyyttä/pyhittymispyrkimystä yli kaiken? Miten voi saada niin voimakkaan kutsumustehtävän, niin pohjattoman halun olla pyhien keskuudessa, tulla pyhäksi jo tässä ajassa?
Pyhät eivät itse itseään pyhinä pidä, vaan kaikkein syntisimpinä ihmisinä, mitä maa päällään kantaa. Pyhistä pyhimmät eivät katso arvoon, ei asemaan. Eivät syntisiin ja synnittömiin. Kuten Porfyrioskin ei erotellut syntisiä synnittömistä. Vieraili ilotalossakin huorien luona. Antoi ristinsä suudeltavaksi ja poistuessaan toivotti "Hronja polaa", johon ilotytöt vastasivat samalla tavoin.
Miten me syntisistä syntisimmät Suomi24/ortodoksisuuspalstalla toinen toisiamme syyllistävät ja oman egomme erinomaisuutta korostavat, muka ortodoksit, kuvittelemme näkevämme Porfyrioksen livenä tuonpuoleisessa.Suomi24/ortodoksisuuspalstalla toinen toisiamme syyllistävät ja oman egomme erinomaisuutta korostavat, muka ortodoksit, kuvittelemme näkevämme Porfyrioksen livenä tuonpuoleisessa.
Tuota on hyvä pohtia.
Silmään pistävää kuinka siellä täällä postaaja lisäislee piikkejä syyllistävät.. erinomaiset.. ym.Onko postaajalla ongelma oman erinomaisuutensa kanssa?
- 'cgoieån+ 7i904
Siinäpä sinulle mukava urakka :) Tuohon kannattaa pyrkiä!
- Herjat pannaan!
Olen lukenut Porfyrioksen kirjan ja lämpimästi suosittelen sitä näille palstoille kirjoitteleville. Ehkäpä se koskettaisi muidenkin kokemusten kuin rakkauden haavoittamia. Ja vähitellen kohentaisi keskustelun tasoa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?372983Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n342218Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari452141Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa791999Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh541716Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr561454Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä151410Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http451279Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1051164Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian158876