onko minulla mahdollisuuksia ?

angmob

olen tällä hetkellä opiskelija. kela on päättänyt etten ole enää puoleen vuoteen ollut päätoiminen opiskelija, koska oli yksi yo-koe suorittamatta ja muutama kurssi uusittavana, mikä ei riitä opintotuen saamiseen.
tietysti myös työvoimatoimisto ei katsonut työvoimapoliittiseksi, koska olin edelleen kirjoilla oppilaitoksessa.
onnistuin saamaan osa-aikaisen työpaikan, joka on määräaikainen maaliskuuhun asti, mutta jossa on koeaika.

nyt on tilanne seuraava. valmistun joulukuussa. haluan irtisanoutua ennen sitä vanhalta työpaikalta nyt kun koeaika on vielä menossa. (tai ehkä jälkeenkin voi)

kysymys kuuluu. katsooko työkkäri minut hyväksi tyypiksi jonka voi siipiensä alle ottaa vai onko asia niin että on sitten oma vika jos töistä irtisanoutuu ?
en halua työkkäristä mitään rahamaksuja. kunhan tarjoavat työharjoittelun tai edes niitä kursseja. vai saanko niitäkään ?

entä jos irtisanominen tapahtuu juuri ennen kuin minut kirjataan ulos koululaitoksestani ? vaikuttaako tämä mihinkään ?

apua. pelkään pahasti että joudun jumittumaan hirveimpään duuniin kunnes saan mahdollisen opiskelupaikan ensi syksyllä.

1

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yötyötäää

      Työkkäri ottaa sinut siipiensä suojaan, joka ei nykyään tarkoita yhtään mitään. Päivärahaa et saa. Työkkäri ei tarjoa mitään harjoittelua tai sellaisia, vaan jos niihin haluat, niin itse hoidat paikat yms. itsellesi, ja työkkäri sitten tekee paperit josta saat vakuutuksen ja sitten päivärahat lisineen. Mitään neuvoja tai muuta et myöskään saa sieltä.
      Eli kannattaa sinnitellä nykyisessä paikassa jos mahdollista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      73
      1930
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1663
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      147
      1217
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      652
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      191
      553
    8. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      54
      547
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      498
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe