Onko mahdollista ostaa omakotitalo 30-vuotiaan kun itsellään on arvoltaan 60 000 euron velaton kerrostalokämppä ja muijalla suunnilleen saman verran tai muhkea perintö?
Omakotitalo 30-vuotiaana
5
331
Vastaukset
- 6+9
Mikä ettei, kaksi vaihtoehtoa riippuen millaista taloa olette ostamassa:
1) varallisuutenne riittää sellaisenaan kauppaan, eli ette tarvitse lainaa.
2) neuvottelette pankin kanssa lainasta. Jos teillä on omaa varallisuutta päälle 100 000 euroja niin eiköhän tuokin suju. - Hinta oli?
Ööö... riippuu omakotitalon hinnasta. Täälläpäin niitä saa 100 tonnilla, eli teillä jäisi vielä 20 tonnia ylikin. Helsingissä maksanevat 300 - 400 tonnia, jolloin omaisuutenne riittäisi juuri ja juuri omarahoitusosuudeksi. Kysymyksesi on siis täysin turha eikä siihen noilla tiedoilla voi vastata.
- Luki.
Käyppä, suomi 24 asuntojen hintojen palstalla,lue sieltä nimimerkki( Luki).
Tilanne hahmottuu aika helposti. - omankodinasukki
Me ostettiin viime vuonna uudehko omakotila pk-seudulta. Tämä on meidän kolmas omistusasunto, edelliset ovat olleet rivitaloja. Oman rahoituksen osuus oli "vain" n. 60 000 ja loppu lainaa. Tosin lainaa maksetaan sitten pois mm. metsän myyntituloilla tai myymällä pois ensimmäinen asuntomme, joka on tällä hetkellä sijoitusasuntona (eli meillä on vielä siitäkin lainaa jäljellä...)
Eli jos teillä on hyvät pankkisuhteet niin pk-seudultakin saa omakotitalon. Jostain syrjemmästähän jo saa talon tuolla 120 000 eurolla. Kotiseudullani ei taida esim. olla edes myynnissä mitään yli 300 000 maksavia taloja :) - kuningasmieli
ei. eipä taida onnistua.
kannattaisi ensin säästää edes vähäsen. 60 laina ei riitä kuin kanakoppiin.
joku saattaa tosin siihenkin olla tyytyväinen ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731910Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971653- 1471197
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako190551- 54537
- 46488
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462