Tuntoaisti

kivun tunne

Tunteeko narsisti kipua?
Entä psykopaatti?

5

343

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jokainen tuntee kipua ( elleivät kärsi CIPA-nimisestä sairaudesta. )

      Psykopaattien korkea kipukynnys voi selittyä sillä, etteivät he koe kipua ns. epämiellyttävänä psyykkisenä tunteena, ainoastaan fyysisenä. He eivät siis etukäteen pelkää tulevaa kipua, eivätkä jälkeenpäin koe sitä mitenkään "mieltä järkyttävänä..." Se ei siis jää samalla tapaa "tunnemuistiin", kuin ns. normaaleilla ihmisillä. ( Näin he eivät myöskään opi niin välttämään tulevaa kipua... )

      Narsisteilla "kipuaisti", vai pitäisikö sanoa "kipumuisti" tuskin poikkeaa normaalista...Pääsääntönä voisi pitää sitä, että mitä enemmän traumoja, sen turrempi ihminen, tunteiden ( ja sen myötä kivun ) osalta on.

      Siihen väliin mahtuukin sitten monenlaista persoonaa epävakaista, keskivertoihin ja keskiverroista ( ns. normaaleista ) herkkiin...
      Jokainen aistii asiat hiukan eri tavoin. :)

      • Anonyymi

        Mulla on traumoja paljon enkä ole narsisti ja olen tosi kipu herkkä. Jännä kuvitelma ihmisillä traumoista.


    • LK

      Tuntee. Jos ei tunne kipua niin se on aika hankala tila ihmiselle, tulee kaikenlaisia vammoja, jotkut esim. hermostolliset tilat aiheuttavat tämän. Ei kuitenkaan persoonallisuushäiriöt.

      Psykopaateilla on tosin todettu normaalia heikompi ihon sähkönjohtavuus eli voi olla että ne tuntevat sähköiskut vähän heikompina :). En tiedä. Mutta mietin joskus tätä kun jossain tutkimuksessa oli tutkittu psykopaattien ja normi-ihmisten oppimista niin että väärästä vastauksesta tuli sähköshokki ja psykopaatit suoriutuivat selvästi huonommin. Kun rangaistus vaihdettiin rahalliseksi, oppimiskyky oli yhtä hyvä. En tiedä kyllä onko tuo sähkönjohtavuuden ero niinkun epäolennainen vai merkittävä tämän kannalta oikeasti.

      Mutta joo, kyllä ne varmasti tuntee kipua siinä missä muutkin.

    • Anonyymi

      Ei tunne kipua samalla lailla. Kokeiltu on. Ne on ihan piruja.

    • Anonyymi

      Autismissa ja Aspergerissa myös kohonnut tai alentunut kipukokemus

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      87
      2071
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      136
      1756
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      180
      1316
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      236
      756
    5. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      708
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      701
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      65
      699
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      211
      598
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      556
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      492
    Aihe