Mitähän tämä tarkoittaa?

199TA

Elikkäs, minulla on oy atlas invest ab:n vippi, jonka maksu on nyt 2 viikkoa myöhässä. Sain maksukehoituksen kirjeitse jossa lukee:

'tämä maksukehoitus on ennakkoilmoitus kulutusluottohäiriötiedon rekisteröinnistä. mikäli emme saa suoritustanne, maksamattoman hetiluotto kulutusluottohäiriötieto tallennetaan rekisteriin luotonantajan vaatimuksesta ilman oikeuden päätöstä.'

Kysymys kuuluukin, voivatko luotonantajat itse ilmoittaa maksuhäiriön ilman perintätoimiston apua? Tiedän että yli 60pv myöhästyneet maksut sinne menevät mutta kyseisestä maksukehoituskirjeestä saa sen kuvan että yritys ei aio lähettää enää maksuvaatimusta tai muutakaan uutta kirjettä.

Kyseiseen yritykseen ei saa myöskään yhteyttä puhelimitse , eivätkä he vastaa sähköpostiin..

5

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12+13

      Atlaksen vipit menevät Intrumille perintään. Kirje tarkoittaa sitä muistaakseni että yritys voi ja saa laittaa ns vippimerkinnän, eli niitä ei sitten saa enää tietyistä paikoista. Ja kun vippi menee perintään on siinä tiukka takaisinmaksuaikataulu josta ei saa myöhästyä tai merkintä tulee heti, maksuhäiriö siis.

      • 199TA

        Kiitos vastauksesta.

        Se ns. vippimerkintähän koskee vain ja ainoastaan pikavippejä? Eli ei mitään tekemistä 'normaalin' maksuhäiriö merkinnän kanssa?


    • 8+2

      Helpointahan siltä merkinnältä on välttyä maksamalla lainan takaisin?

      • w.p.o

        mä sain kans tollasen ja tein ilmotuksen kuluttajavirastoon, koska se on ns. uhkailu hyvän perintätavanvastainen. Ilmotin heille siis Atlakselle kans ja pyytelivät anteeksi ja selittelivät että ei se siis heti mene luottotietoihin jne.


    • Åååpaaö

      Älkää ihmeessä maksako!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      73
      1920
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1663
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      147
      1207
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      652
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      191
      553
    8. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      54
      547
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      488
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe