Neuvoja, yli 4000 pikavippejä. Maksukykyä ei ole, mitä kannattaa tehdä? Tietenkin otan yhteyttä velkojiin ja kerron totuuden, että en pysty maksamaan. Onko kokemuksia? Suurkiitos asiallisista vastauksista.
Asiallisia vastauksia kiitos
5
202
Vastaukset
- isompi on helppo
Hyvä, että olet rehellisesti asialla ja tunnustat virheesi. Tilanteessasi suosittelen ottamaan yhden edullisemman lainan koko summalla. Tuolloin korkokin on alhaisempi. Se onnistuu esim www.edullinenpikavippi.info vertailun avulla.
Mullakin on ollut maksettavaa joskus yli 600000 ja tuolloin korko oli tosi edullinen siihen verrattuna, että olisi ollut esim luottoa 50 eri paikasta. Vertailu vuoksi olen säästänyt arviolta useita kymmeniä tuhansia korossa.
Nyt hymyilyttää velkaa on enää alle 50000 eli lähes kaikki on maksettu. - Ei velkaa velalla
Tapahtuu sitä, että jos et pysty maksamaan, menee velat ensin oikeuden päätöksellä ulosottoon, samalla tulee luottotietoihin merkintä, ja summa kasvaa jatkuvasti korkoja, ja kuluja tulee useita satasia.
Vuoden/parin päästä velkasi ei ole 4000€, vaan vähintään 5000-6000€.
Elämäsi vaikeutuu huomattavasti luottotietojen menetyksen vuoksi. Mutta positiivinen asia on se, että et pysty velkaantumaan lisää, koska sinä et saa mistään lisää luottoa, etkä pysty maksamaan osamaksulla mitään. Myöskään luottokortteja ei sinulle myönnetä. Etkä saa myöskään vuokra-asuntoa mistään.
Ja unohda tuo edellinen vastaaja. Jos sinulla ei ole maksukykyä, niin velan hoitaminen velalla ei yleensä ole järkevää. Ja tuskin sinulle tuon suuruista lainaa edes myönnettäisi. - Neuvo
Kyllä itsekin suosittelisin kulutusluotolla hoitamaan nuo velkasi pois. Esimerkiksi Nopsalaina tarjoaa lainaa aina 6000 euroon saakka, joten saisit kerralla hoidettua nuo vippisi pois. Sitten ei ole kuin yksi laina, mitä voit maksaa pienissä erissä, sillä Nopsalaina antaa lainoillensa maksuaikaa 6-60 kuukautta. Lue esittely palvelusta täältä: http://www.kulutusluotot.co/
- 6+12
Kiitos ihanat ihmiset, näitä pitää miettiä. Yritän nyt kuitenkin maksusopimuksia niihin. Otin jo yhteyttä velkojiin, eivät vielä ole ulosotossa, yritän ainakin maksaa niin paljon erissä kuin mahdollista. Katsotaan kuinka pitkälle pystyn maksamaan.
Terkuin Ap - k
Itsellä oli vielä viikko sitten kymmenisen tuhatta € vipeistä velkoja, kerroin vihdoin kaiken vanhemmilleni ja he takasivat minulle kaheksan tonnin lainan ja maksoivat loput itse pois. Nyt otin oman luottokielto- merkinnän ja vaihdoin puhelinnumeroa etten saa jatkuvia muistutuksia vippien olemassaolosta tekstiviestimainoksilla sun muuta. Voin kertoa että iso kivi vierähti harteilta pois. Nyt lyhennän tosiaan lainaa vähintään kolmisen sataa kuussa ja elän normaalisti JA ONNELLISESTI ILMAN VIPPEJÄ.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh801965Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971683- 1581270
- 59698
- 225697
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6656- 56600
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako199566- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337472