Atsalean liikakastelu

Suru puserossa

Apua, onko kellään kokemusta siitä, että atsalea taisi saada liikaa vettä? Vettä seisoi purkin pohjalla viikon verran. Kukat kuihtuivat, lehtiä alkoi putoilla. Upotin kasvin shokkihoitona kokonaan viileään veteen, ja loputkin lehdet putosivat. Mitäs nyt tehdään?!=

5

5828

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lusidia

      Atsalean olen kastellut upottamalla ja valuttanut veden pois. Lautasella Atsalea ei siedä vettä, Tällä lailla sain atsalean aikoinani menestymään.

      • Lusidia

        Jäi sanomatta että jos sun atsaleasta tippuu lehdet se on kyllä menehtyny silloin. Ei auta kun uudelleen yrittää paremmalla onnella. En minäkään ensimmäistä atsaleaa saanut kasvamaan.


      • Suru puserossa
        Lusidia kirjoitti:

        Jäi sanomatta että jos sun atsaleasta tippuu lehdet se on kyllä menehtyny silloin. Ei auta kun uudelleen yrittää paremmalla onnella. En minäkään ensimmäistä atsaleaa saanut kasvamaan.

        Kiitos, Lusidia, täydennyksestä. Eihän tuo mukava tieto ollut, mutta enpä ainakaan odota ja kuvittele kukkaraukasta turhia.

        Vettä pääsi kertymään salakavalasti ruukun pohjalle ahkerasta sumuttamisesta johtuen. En tajunnut, että sumuna kasvin lehdille laskeutuva kosteus kastelee myös multaa. Lisäksi vielä kastelin sitä multaa erikseen, mutta en ihan joka päivä. Hämmästyin kun tajusin lopulta, että purkin pohjalla seisoo vettä!

        Olin lukenut joka paikasta, että kuivamaan ei saa päästää. Ei näköjään liian märkänäkään saa olla. Huoh. Mut kiitos, Lusidia!


    • Acumiina

      "Olin lukenut joka paikasta, että kuivamaan ei saa päästää. Ei näköjään liian märkänäkään saa olla."

      Pointti on siinä, että juuristo kuolee hapenpuutteeseen kun se lilluu liian pitkään vedessä. Pätee melkein mihin tahansa kasviin. Tosin atsalea on suhteellisen herkkä ja hankala kasvi joka harvemmin onnistuu tavallisissa huoneoloissa kukintakautta pidempään.

      • onnistunut

        Olen onnistunut kukittamaan atsalean uudelleen ja taas uudelleen
        Kasvu- ja kukinta-aikana atsalea pitää upottaa n. joka toinen tai kolmas päivä niin suureen vesimäärään, että pinta peittyy. Kun se on imenyt itsensä vettä täyteen, kasvi nostetaan heti pois vedestä. Ei sitä pidä jättää veteen lillumaan, niinkuin ei muitakaan kasveja. Yleensä liiallinen kastelu on tuhoisampaa kuin välillä kuivahtaminen.

        Atsaleaan tämä ei sovi. Se ei saa missään tapauksessa kuivua ollenkaan.

        Kukintakauden päätyttyä kasvin annetaan levähtää, mutta pidetään edelleen kosteana. Sitten sen voi istuttaa uudelleen happamahkoon ja lievästi lannoitettuun multaan. Puolivarjoisa kasvupaikka takaa uuden kukinnan, joka voi vetää vertoja ensimmäiselle kukinnalle ja joskus yllättää entistä runsaammalla kukinnalla, kun kasvi itsekin on tullut suuremmaksi. Kasvin voi istuttaa kesäksi myös ulos varjoisaan tai piolivarjoisaan paikkaan. Talvea huoneatsalea ei ulkona kestä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      89
      2138
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      136
      1786
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      177
      1329
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      231
      803
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      67
      742
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      721
    7. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      60
      720
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      210
      616
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      577
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      42
      532
    Aihe