Ylipainoisuuden vaivaamassa yhteiskunnassa voin ja margariinin käyttäminen leivänpäällä vaikuttaa aika kivikautiselta tavalta. Sehän on pelkkää rasvaa, joskin merkistä riippuen, voi olla hyvänlaatuista rasvaa, ja sisältää näitä hypetettyjä ja tarpeellisia omega3 omega6 rasvahappoja, sekä A ja E vitamiinia, mahdollisesti.
Minua kuitenkin kiinnostaisi tietää onko margariinin tai vastaavan nauttiminen leivänpäällä kuitenkin hyödyksi vai haitaksi terveydelle? Mitä kaikkia vaikutuksia näillä levitteillä on terveyteen? Meneekö minun verenkiertoelimistöni kunto parempaan vai huonompaan suuntaan, jos lakkaan laittamasta voita/margariinia leivän päälle?
Mikä olisi hyvä ja terveellinen korvike leivänpäälle levitettäväksi?
Margariini & Voi, korvike?
11
2077
Vastaukset
- kappaaja7373
Laipä ja rasvat lihottavat, joten jos painoa ei ole tarkoitus nostaa, jätä ne pois. Meikäläisellä on sikapaljon parempi olo jättäessäni perunan ja leivän pois ja siirtymällä possupaistiin, juureksiin,salaatteihin ja hedelmiin.
- pottuvoi
niinhän sinä itellesi luulottelet, karppaus aivopesty. oliktko muka lapsena kipeä vaikka söit perunaa ja leipää. täyttä vouhotusta koko p---a.ne läskis oot hankkinut mitä todennäkösimmin rasvalla.
- miina......
Googleta. Rasva on myös tärkeä energianlähde, kunhan sitä syö myös tyydyttymättömiä ja terveellisiä rasvoja kans ja vähemmän kovaa rasvaa. Hyvät rasvat poistavat kolesterolia yms. eli auttavat verenkiertoa ja estävät veritulppia. Margariini/voi on mun mielestä aika ainutlaatuinen tapa saada hyviä rasvoja. Kai se kohtuullisuus siinäkin, et jos sitäki käyttää liikaa ni seuraamukset voi kääntyä suhteeltaan huonommaks ku paremmaks. Mut sit taas jos osaa vetää oikeen määrän eikä kasoittain uskon et siitä on enemmän hyötyä kuin haittaa.
Uskon että verenkiertoelimistösi menee huonompaan suuntaan jos et käytä rasvaa leivän päällä mutta en ole eksperttiä lähelläkään joten ehk sun kanttis ite ottaa selvää netistä yms. noi hyvät- ja haittavaikutukset. - Ei karppausta
En suosittele karppausta,leivän ja perunan pois jättämistä.Leipä ja peruna ei suinkaan lihota,vaan rasva ja sokeri ja tuo karppaus on täysin huuhaata,toivottavasti poistuu mitä pikemmin,sinne mistä on tullutkin ja pysyy siellä.Mielestäni rasvan voi silloin jättää leivältä pois,jos käyttää leivällä rasvaisia juustoja ja leikkeleitä,jotka sisältää itsessään paljon rasvaa.
- lautasella
Onko käsittelemätön maito terveelisempää? Samasta paikasta löytyy myös vegaaneja vaihtoehtoja mitä panna leivän päälle.
- vasikka
Karppaus ei ole huuhaata, huuhaata on tuomitseminen ilman faktoja. Yhtä täydellistä ruokavaliota kaikille ei ole. Ihmiset ovat erilaisia, niin on myöskin hyvät ruokavaliot. Ei ole mitään järkeä tapella onko karppaus universaalisti huono tai hyvä. Kokeile itse.
Rasvoista: niitä voi käyttää, samoin kuin karamellia tai viinaa, kunhan se on pääsi joka päättää mitä laitat suuhun eikä makuaistisi. Yleisohjeena pidän itselleni sitä, että mitä alkuperäisempää ruoka-aine on, sen parempi. Voi voittaa käsitellyn margariinin, vaikka kuinka "OMEGA"-sana näyttää pakkauksessa hyvältä.- A +/-, B, AB, O
Pari sukulaistani aloitti VHH ruokavalion muutama viikko sitten ja molemmat kertovat voivansa paremmin kuin aikoihin. Ainakin heille se sopii. Toiselle joku toinen. Aina ovat syöneet kotiruokaa ja keskivertoa terveellisemmin. Molemmat olleet aina hoikkia ja harrastaneet paljon liikuntaa.
Virallinen ravintopyramid i/ lautasmalli / ympyrä on jo museoon joutavaa.
Voi paras voitehista.
Onko kukaan lukenu tätä kirjaa?
"Rasvojen terveysvaikutuksista ei tiedetä riittävästi. Taija ja Jani Sompin kirja Parantavat rasvat selvittää, mistä rasvasodassa on kysymys ja miten elintarvike- ja lääketeollisuus ovat ohjanneet tutkimuksia sekä vaikuttaneet ravinto- ja hoitosuosituksiin. Teos antaa valaisevaa tietoa kevyttuotteiden haitoista, ravinneköyhästä ruoasta, hyvistä ja huonoista ravintorasvoista sekä vähähiilihydraattisesta ruokavaliosta."
http://www.gummerus.fi/page.asp?sivuID=282&component=/ACBoard/uutiset_juttu.asp&recID=2494
- RASVA
MÖKILLÄ TULI SYÖTYÄ HERKUT PEKONISTA JAUHELIHAPIHVIT JA PRATVURSTI KAUTTA KANANMUNA AAMIAISET.JA MUINA AIKOINA HERKUT PIHVIT JA MUUT LIHAT.NYT ON VERISUONISAIRAUS PÄÄLLÄ JA OLEN KEVENTÄNYT NOLLA TOLERANSSIIN RASVAT.MUTTA TAITAVAT KOKIT VÄNTÄÄ KAIKEN RASVASTA KOSKA ON HALPA MATERIAALI JA RASVAA LÖYTYY TUOTTEISTA KOSKA KOKKI TIETÄÄ ETTÄ RASVA TEKEE TUOTTEISTA SITÄ MITÄ ON AINA SYÖTETTY.400-500 TUHATTA SUOMALAISTA ON LEIKATTU SEPELVALTIMO SAIRAUDEN TAKIA JA SYY SIIHEN ON LIIKA RASVA.
- Ksndnkdf
Syy ei ole rasva, vaan vääränlainen rasva. Hamppuöljyt, kalaöljyt jne on oikeanlaisia ja niitä pitäisi suosia. Voit ja myrkkymargariinit kannattaa jättää kaupan hyllylle.
- rsgaeh
Rasvaa tarvitaan jotta rasvaliukoiset vitamiinit imeytyvät kehoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2473305
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?362962Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n342198Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari382111Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa741970Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo841766Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh441659Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?
Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?1221537Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr561434Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http451279