Arvoisat työnantajat!
Nykytekniikan avullahan voi tehdä mitä tahansa, joten mistä mahtaa johtua sellainen asia työnhaun osalla, ettei hakijoille viitsitä ilmoittaa rekrytoinnin tuloksesta?
Onko tähän teidän mielestänne jokin hyvä syy vai onko kyse tosiaankin vain siitä, ettette viitsi vaivautua?
Ihan rehellisiä vastauksia tässä kyselen, koska aiheesta on sen verran kokemusta - molempina osapuolina.
rekrystä
2
50
Vastaukset
- ...
Suuremmissa yrityksissä jotka käyttävät omaa sähköistä järjestelmää rekrytoinneissa tulee kyllä tietoa prosessin etenemisestä, ihan siitä syystä että mailit lähtee automaattisesti ilman sen suurempaa vaivaa.
Ehkä pienemmissä yrityksissä joissa rekrytointeja ei vuosittain tehdä montaa unohtuu kertoa missä mennään, joskus asia voi olla vaikea tottumattomalle esimiehelle kun pitää sanoa että sinua emme valinneet. Vahva veikkaus on myös että asia vaan unohtuu varsinkin jos rekrytoidaan tilanteessa jossa liietoiminta on rajusti laajentunut ja kiirettä pitää.
Jostain kesätyöpaikoista en ehkä edes odottaisi vastausta jos on selkeästi ilmoitettu että otamme yhteyttä tiettyyn päivään mennessä jos on päässyt jatkoon. Tietysti on näitä unelmoijia joille pitäisi sanoa kasvokkain ennen kuin uskovat ettei tällä kertaa tärpännyt. - James Lampi
Mun mielestäni osoittaa suurta välipitämättömyyttä työnantajan taholta olla ilmoittamatta asiasta. Homma ei ole suuri jos vain haluaa. Olenhan tuota itsekin kokeillut, eikä siitä juuri vaivaa ollut. Hakemuksia kuitenkin kymmenittäin.
Se, ettei uskalla ilmoittaa hakijakandeille kielteistä päätöstä, ei ole kovinkaan hyvä syy. Jos ottaa pomon tai rekrytoijan homman itselleen, on myös hoidettava sen tuomat velvollisuudet tai muussa tapauksessa on väärällä pallilla.
Suurimmassa osassa yritysten ilmoituksissa ei vaivauduta edes ilmoittamaan, mihin mennessä päätös tehdään tai koska mahdollisesti ilmoitetaan valittiinko vai ei. Turhanpäiväistä odotuttamista ei hyväksytä yrityksen puoleltakaan...
Jotenkin kyllä tulee selväksi se, että tänä päivänä työttömyyden ollessa suurta monet firmat vain katsovat ylen, koska ovat niskan päällä. Tällä toiminnalla on kuitenkin seurauksensa - arvostus loppuu hyvin lyhyeen ja samalla antaa huonon kuvat koko yrittäjyydestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh791954Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971683- 1481260
- 59698
- 225697
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6656- 56600
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako195563- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337472