Toteutus takkuilee

ukkopoika

Innovaatiokeskustelun keskellä tulee mieleen, että kuka todella tukee ideoijaa ja keksijää, kun idea pitäisi siirtää lihaksi. Ely-keskukselta ja Keksijäsäätiöltä on turha odottaa apua, ellei käytä nimenomaisia suunnittelijoita ja toteutuskanavia kalliine kursseine ja palkkioineen (jotta EU-tuet saadaan kuitattua) vaikka ehdotukset ovat täysin järjettömiä. Esimerkiksi en todella tarvitse kolmipäiväistä yrityksen imagon arviointikurssia tuotteelle, jota en markkinoi yrityksen kautta. Kouluttajana olisi heidän suosittelemansa (!) henkilö. No enpä suostunut ja hain hyödyllisyysmallin itse vaikka aikansa veikin kaikkien viranomaisvaatimusten koukeroissa.
Sen jälkeen on apua turha ko. paikoista kysellä. Itselläni on siis hyödyllisyysmalli muovituotteesta, 3-D-mallinnus ja muovituloste valmiista tuotteesta. Tarvitsisin itse tuotteesta 600 kappaletta itselleni, mutta kukaan ei (luonnollisesti) halua tehdä niin pienestä erästä tarjousta, koska kappalehinta pyörii muutamassa eurossa ja pelkkä muotti maksaa 15-20t€. Tiedän tuotteella olevan menekkiä, koska se korvaa 80-90- lukujen aikana valmistetut väärillä materiaaleilla toteutetut tuotteet joiden vauriot voidaan korjata vain keksimälläni tavalla. Olisin tyytyväinen rojaltti-malliseen sopimukseen, mutta sellaisen yrityksen hakeminen vaatisi jälkimarkkinoinnin valmiiksi. Jälkimarkkinointi vaatii taas tiettyjen yritysten käyttöä jotta toimitussopimukseen tukkuliikkeisiin päästäisiin. Aika tiukka yhtälö, jos melkein kaikkea on jo yritetty.
Kieltämättä itsekin olisin varovainen moisiin kyselyihin, mutta mikä sitten olisi parempi keino tai kanava, joka veisi ideoijan ja toteuttajan yhteen?

1

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdffsda

      Hyi.... ei tuollaista teksti viidakkoa jaksa lukea kun päätä rupee särkee >.< JAA TEKSTISI KAPPALEIHIN!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      74
      1943
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1673
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      148
      1240
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      201
      675
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      646
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      55
      571
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      192
      556
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      498
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe