Valtioneuvoston oikeuskanslerin mukaan Tampereen kaupungin tulee mahdollistaa toimeentulotuen hakeminen sähköpostitse. Sähköinen asiointi nopeuttaisi toimeentulotukiasian vireillepanoa. Apulaisoikeuskansleri suosittelee, että Tampereen kaupungilla olisi toimeentulotukiasioita varten oma sähköpostiosoite.
Valtioneuvoston oikeuskanslerin mukaan Tampereen kaupungin tulee mahdollistaa toimeentulotuen hakeminen sähköpostitse. Sähköinen asiointi nopeuttaisi toimeentulotukiasian vireillepanoa. Apulaisoikeuskansleri Mikko Puumalaisen mukaan sähköisen asiointimahdollisuuden epääminen on ongelmallinen myös yhdenvertaisuuden kannalta.
-Sähköinen asiointi toimeentulotukiasioissa on perusteltua perusoikeuksien toteutumisen kannalta, toteaa Puumalainen päätöksessään.
Hän toteaa, että sähköpostiasioinnin täyskielto toimeentulotukiasioissa ehdottomana ja joustamattomana on suhteeton keino. Puumalaisen mukaan ei ole olemassa riittäviä perusteita sille, että toimeentulotukiasiaa ei voi lainkaan panna vireille sähköisesti.
Apulaisoikeuskansleri suosittelee, että Tampereen kaupungilla olisi toimeentulotukiasioita varten oma sähköpostiosoite. Viranhaltijoiden omien nimiosoitteiden käyttäminen ei ole suositeltavaa jottei asian vireilletulo viivästy.
Puumalainen toteaa, että kun kaupunki mahdollistaa sähköisen asioinnin muissakin asioissa, on sähköinen asiointi mahdollistettava myös toimeentulotukiasioissa siitäkin huolimatta, ettei sähköpostitse lähetetyn viestin tietoturvaa pystytä varmistamaan.
http://www.radio957.fi/index.php?mw=oikeuskansleri toimeentulotuki sähköinen asiointi&option=com_sbsarticle&tmpl=blog&cid=44025&cat=1
Vielä kun tämä toteutuisi ja toimisi.
Oikeuskansleri patistaa Tampereen kaupunkia sähköisessä asioinni
9
145
Vastaukset
- Petu...
Kyllä se jo toimii...
http://www.toimeentulotuki.net - hands in the
En usko ennen kuin sossu niin itse sanoo ja antaa ohjeet.
Ei jaksa ruveta kinasteleen niitten kanssa kun muutenkin on niin vaikeeta vaikka vie sinne hakemukset ja laput paperilla. - Petu...
Tunnen tamperelaisia joilla ei ole mitään ongelmia sähköpostihakemuksissa liitetiedostoiden kera.
Jos taas on niin, että vain joillekin sallitaan sähköpostiasiointi niin se on laissa kiellettyä syrjintää, johon oikeuskanslerikin viittaa.
Ja Tampereella ilmeisesti syrjintää on myös tt-tukiasikkaiden pärstä perusteella?- iloinen pläski
Tuskin se pääasiassa mitään pärstäkerroinkiusaamista on. Työntekijöitä ei ole koulutettu riittävästi eikä ylemmältä taholta asiaan ole halua satsata, koska on kyse toimeentulotukiasiakkaista. Halutaankin homman olevan mahdollisimman hankalaa, jotta toimeentulotukimenoissa säästyy. Ns. hankalille tapauksille annetaan pakon edessä loppujen lopuksi periksi, kiltit asiakkaat pidetään autuaan tietämättöminä oikeuksistaan.
- mätää täys
Mikä tuolla Tampereella on vialla kun sieltä ei kuule tt-tukiasioissa mitään hyvää?
- Hyvä!
Asiasta oli MTV3:n uutisissa: Tampereen sallittava sähköpostiasiointi toimeentulotukiasioissa.
- Petu...
Päätös löytyy nyt myös netistä:
http://www.valtakunta.fi/2012/tampere_toimeentulotuki.php
ja lyhennelmä Finlexistä:
http://www.finlex.fi/fi/viranomaiset/foka/2012/20121785 - jullepää
ihmiset jotka on laittanut netin kautta hakemuksia tampereen sossuun niin onko rahat tullut nopeammin kuin paperi hakemuksia jätettäessä.
- ...
Helpommalla homma sujuu kun koneen äärestä kotoa hoitaa. Ja kun laittaa sähköpostilla vaikka maanantaina kelle 15:59 niin se on silloin saapunut ja pitää käsitellä seitsemäntenä päivänä viimeistään.
Jos sen sijaan viet postiin maanantaina niin maksat postimaksun ainakin, ja tiistaina aikaisintaan alkaa seitsemän päivän laskenta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731910Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971653- 1471197
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako190551- 54537
- 46488
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462