Miten televisiossa, YLEn kanavilla voidaan tuollaista saastaa esittää? Elokuva on pelkää ryssittelyä, kiihoitusta kansanryhmää vastaan. Totuuden kanssa ei ole mitään tekemistä! Huomaa että kokoomuslaiset ovat YLEn vallanneet kun tuollaista tuntuu tulevan harva se päivä.
Aktivistit, vastenmielistä propagandaa
9
87
Vastaukset
- Huomioi vuosi!!!
Tehty 1939 ja ollut sensuurin kieltämänä "demokraattisessa" Suomessa 1944-1986.Kuvaa sortokauden vuosia.
- Näin se vain on
Suomessa ei ole ollut mitään sensuuria, älä höpötä. Tuollainen ryssittely on vastenmielistä! Jos välttämättä tahtovat näyttää niin tulkoot yöllä, nyt lapsetkin tuollaista roskaa katsoo.
- Ota selvää
Näin se vain on kirjoitti:
Suomessa ei ole ollut mitään sensuuria, älä höpötä. Tuollainen ryssittely on vastenmielistä! Jos välttämättä tahtovat näyttää niin tulkoot yöllä, nyt lapsetkin tuollaista roskaa katsoo.
asioista ennenkuin kuittailet.Elokuva oli esityskiellossa 1944-1986.Oli tosin muutama muukin elokuva,mutta se onkin toinen juttu.
- Myös lehtiä
Ota selvää kirjoitti:
asioista ennenkuin kuittailet.Elokuva oli esityskiellossa 1944-1986.Oli tosin muutama muukin elokuva,mutta se onkin toinen juttu.
ja kirjoja sensuroitiin 1944 jälkeen.Poikasena luin Jahvetin lehtiä,mutta niitä ei saanut lainata kenellekään.Meillä kaverit niitä sitten lukivat.Yrjö Leinon kirja poltettiin syoraan painotuoreena kun nuolevat sensuroijat niin määräsi.
- Se Avarakatseinen
Niin oli ja hengissä ollaan:
Katso vaikka maailman karttaa. Siellä SE on Suomi / FINLAND!
Vaikka kartta olisi painettu Venäjällä/Neuvostoliitossa.
Ellei aktivisteja olisi ollut olisi jo yksi kansanryhmä lisää kadonnut!
Mitäpä maailmankartassa NYT arvelisit lukevan tässä Suomen kohdalla, jos ei olisi pistetty hanttiin sille ITÄMAISELLE kansanryhmälle, mitä on totuttu R y s s i k s i kutsua.
Suomen itärajan takaa katoaa karjalainen, suomalainen, suomensukuinen "harva SE päivä" ja samantien katoavat karjalaiset /suomalaiset kylät ja kulttuuri.
Sinä Se vaan olet huolestunut venäläisen kulttuurin leviämättömyydestä? - kyselijä?
Venäjän ystävien levittämä propaganda on todella vastenmielistä ja sitä tulee joka puolelta keskustelupalstoilla. Miksi puolustetaan niin raivoisasti kommunismin rikoksia?
- lukivika?
Todella omituista, vastenmielistä, huonosti perusteltua, epäloogista, sekavuuteen taipuvaista ja usein suorastaan lapsellista itäpropagandaa. Kirjoittajat eivät siedä asiallista kritiikkiä vaan siirtyvät uusiin vihjaileviin lisäväitteisiin kun alkuperäisestä aiheesta loppuu eväät.
Kirjoittavat toisten esittämiksi väitteitä joita ei ole koskaan esitetty (tästä tyylistä olen erityisen ihmeissäni, kirjoittajalla tällöin lienee "lukivika").
Tätä sotkua pursuaa joka keskusteluketjusta jos aihe vaan vähänkin propagandaan sopii. - Ai ei mitään
tekemistä totuuden kanssa.
Eli Suomessa ei ollut venäläistä sotaväkeä. Eugen Schaumann ei ampunut ketään. Venäjä ja Saksa eivät sotineet. Suomessa ei ollut henkilöitä, jotka ajoivat Suomen irtautumista Venäjästä Saksan avulla. Kukaan ei käyttänyt venäläisistä nimitystä "ryssä". Venäjällä ei ollut vallankumousta... jne
Mikä sitten oli totuus? - gentleman
Hurrien ja svedupellejen elokuvia sinänsä sieltä tulee mutta eipä se Itä ole sen valoisampi. Brittien elokuvat on yleensä aina asiallisia eikä "Rule Britannia" soi taustalla kokoajan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama937670Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä1246390Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve1644501Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu2353091Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta912656Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh442012- 1401668
Yhteydenotto
Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?1971564Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo48886Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontohommista?
Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille? Tätä ei tv:ssä: Susanna Laine paljastaa, mikä yksi asia hermostuttaa Farmi-kuvauk21822