Kahden sisäisen taktiikka.

Porsaantöpselireiät

Jos minulla on Espoon sisäinen (kausilippu) voimassa ja olen matkustamassa Helsingistä Espooseen, riittääkö, että otan Helsingin sisäisen kertalipun, jolloin minulla periaatteessa olisi lippu voimassa aina, kun olen Helsingin alueella (kertalippu) ja aina, kun olen Espoon alueella (kausilippu). Vai tuleeko minun ottaa seutulippu matkustaessani kaupungista toiseen? Ainakin seuraava onnistuu: hyppään Huopalahden aseman tienoilta Jokeri-bussiin ottaen Helsingin sisäisen kertalipun ja matkustan viimeiselle sellaiselle pysäkille Helsingin ja Espoon rajan tuntumassa, joka on vielä Helsingin alueella ja jään siinä linja-autosta pois. Seuraavaksi kävelen yhden pysäkinvälin Espoon ensimmäiselle Jokeri-pysäkille ja seuraava 550-bussi saapuukin. Niinpä hyppään kyytiin ja näytän Espoon sisäistä kausilippua ja matkustan Leppävaaraan. Myös esim. A-junalla Huopalahdesta Leppävaaraan (tai toisin päin) kahden eri alueen sisäisen lipun turvin on aika varmaa mennä. Toimiiko tällainen kahden sisäisen lipun taktiikka laajemminkin vai onko se kalliimpi seutulippu ostettava matkustettaessa yhden kaupungin alueelta toisen kaupungin alueelle, vaikka toisen kaupungin sisäinen olisi jo maksettuna?

5

1787

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jmke.pauli

      Jokerilta on aika pitkä matka kävellä.Joudut jäämään Pitäjanmäen aseman pysäkillä ja kävelemään Vermon pysäkille.Tule mielummin 200 linjoilla.Jäät Henrikintiellä ja kävelet Vermon pysäkille tai matkustat yhden pysäkkivälin pummilla.

    • juudaskin

      Ei riitä, pitää olla seutulippu! Joku kuljettaja voi olla niin kiva että viskaa pihalle kun lipun alue loppuu=)

    • Kuljettaja

      Kuten itsekin arvelit, et voi ylittää kaupungin sisäisellä lipulla kaupungin rajaa (eli vyöhyke rajaa) vain kävelemällä tuon rajan yli, voit taas matkustaa sen seuraavan kaupungin sisäisellä lipulla. Voin sanoa että me HSL:n alueella toimivat kuljettajat emme pysty mitenkään tuota valvomaan, eli varmasti matkustetaan sisäisillä lipuilla yli vyöhyrajojen, mutta siitä voi lipuntarkastajan tullessa tai jo mukana ollessa seurata 80 € tarkastusmaksu.

    • seutulippulainen

      Laajemmalla alueellaon paljon paikkoja joissa tuo ei toimi. Toki tilanne minkä kerroit on ok kun, kävelet rajan yli. Esimerkiksi Lahden väylällä Helsingin viimeinen pysäkki on Viikissä ja jos haluat Vantaalle niin, kaupungin pysäkkien väli on sen verran pitkä ja moottoritien laitaa paha kävellä että, ei onnistu. Samoin tietysti länsiväylän suunta. Ilman siis kävellen siirtymistä kaupungista toiseen on koko matkalle oltava seutulippu tai riski poistoon kuljettajan toimesta tai 80e ja poisto tarkastajan toimesta. Ja huomio että tarkastajat iskevät yleensä juuri kaupungin viimeseltä pysäkiltä tarkastamaan näitä "rajan ylittäjiä" niin junissa kun seutu busseissakin.

      • 8+11

        On totta, että Lahdenväylällä viimeinen pysäkki Helsingin puolella on Viikissä. Samalla se on ainoa pysäkki kyseisellä väylällä Helsingin puolella ja Vantaa puolella kyseisellä väylällä ei ole ainuttakaan pysäkkiä. Lahdenväylää ja siitä edelleen Porvoonväylää jatkavat kuitenkin Helsingin sisäinen linja 77 Jakomäkeen sekä seutulinjat 741(K/N) ja 518 Kuninkaanmäkeen. Näillä kaikilla on pysäkit Jakomäessä/Suurmetsässä mistä lienee hieman lyhyempi matka kävellä Vantaan puolelle kuin Viikistä. Esimerkiksi Helsingin puolella olevilta Kuussilantien tai Somerikkopolun pysäkeiltä ei ole kovinkaan pitkä matka kävellä Vantaan puolella olevalle Rajatien pysäkille.

        Mielenkiintoinen asia on myös Vantaan sisäinen linja 62 Mellunmäestä Tikkurilaan. Paitsi että kyseisen linjan toinen päätepysäkki on Helsingissä niin linjareitin varrella on myös kaksi muuta pysäkkiä Helsingin puolella keskellä reittiä. Tultaessa Tikkurilan suunnasta Hakunilan ja Vaaralan jälkeen on Vantaan puolella viimeinen pysäkki jo aiemmin mainittu Rajatie. Sen jälkeen tulevat Helsingin puolen pysäkit Somerikkopolku ja Louhikkotie, joiden jälkeen taas Vantaan puolen Seivästie.

        Matkustettaessa esim. Tikkurilasta Seivästien pysäkille kyseinen matka on Vantaan sisäinen matka, koska sekä lähtö- että poistumispysäkki on Vantaan puolella, vaikka reitti kulkeekin kahden Helsingin puolella olevan pysäkin kautta. Matkalla käy siis Vantaan sisäinen lippu. Mikäli matka tehdään Tikkurilasta esim. Louhikkotien pysäkille matka on seutumatka, koska lähtöpysäkki on vantaan puolella ja poistumispysäkki Helsingin puolella. Kyseiselle matkalle vaaditaan siis seutulippu. Toisin sanoen, jos jatkaa yhden pysäkin eteenpäin tai jää pari pysäkkiä aiemmin kyydistä niin selviää sisäisellä lipulla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      84
      2727
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      58
      2634
    3. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      70
      2594
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      95
      2551
    5. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      89
      2075
    6. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      50
      2012
    7. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      141
      1866
    8. Joskus tulee niin

      Yksinäinen olo. Ei ole tarpeeksi ihmisiä elämässä, jotka tuntuisivat välitttävän aidosti. Jos mä ny saisin sairaskohtauk
      Ikävä
      52
      1539
    9. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      16
      1476
    10. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      35
      1467
    Aihe