On aika huvittavaa että Kotikadussa on aina talvellakin kesä. Nytkin muka reaaliaika menossa. Tietääkseni Helsingissä on aikas paljo lunta ja viime talvena oli kans mutta koskaan se ei tuossa sarjassa näy. Viime talven jaksoissakin oli joulunakin saàtana puut täydessä lehdessä.
Naurettavaa
6
355
Vastaukset
- is it just me
Joo. Kotikatukin on nykyään vaikka mitään realiteettia. Mistähän lähtien esimerkiksi Inariin Saariselälle on päässy junalla. Samoten ihmettelen tuota Tuijan synnytystä. Eikö se beibi ollut keskonen? Ei tuo siltä vaikuttanu. Niin ja palaako Linnanmäen maailmanpyörässä talvellakin valot? Siellähän oli tosiaan hiihtoloma alkamassa. Muka.
- 08yu
No en osaa sanoa mistä lähtien, aika vanha juttu taitaa kumminkin olla luulen minä: "Lähin rautatieasema sijaitsee 260 km etäisyydellä Rovaniemellä jonne on päivittäisiä junayhteyksiä Etelä-Suomesta. Rovaniemeltä on jokaiselta junavuorolta jatkoyhteydet linja-autoilla Saariselälle"
http://wikitravel.org/fi/Saariselkä#Junalla
Ja on siellä Lintsillä talviriehaa sun muuta, en osaa sanoa palaako valot mutta toisaalta, miksipä ei?
- Realismia sarjoihin
Voisi sarjaa kai realistisemminkin tehdä.Ettei epäkohdat paista näin räikeästi silmiin.Kuten tässäkin ko.jaksossa.
- Pei Korhonen
Aika hankalahan se on kesällä/syksyllä lavastaa talvea ja muutenkaan etukäteen nähdä tulevan talven lumitilannetta. Siihen nähden ihan ok suoritus. Ei noihin maailmanpyörän valoihin kiinnitä huomiota kuin joku asperger. Ei sillä, että tollasilla nyt edes olisi mitään väliä itse tarinan kannalta.
- Budjetti tiukentunut
Ensimmäiset kymmenen vuotta sarjaa kuvattiin talvellakin. Ei yhtä paljon kuin keväästä syksyyn, mutta kuitenkin niin, että ainakin tammikuusta lähtien maisemassa oli uskottavuutta. Silloin en muista nähneeni tuollaisia mokia, että jouluna on lehti puussa.
Alkuvuosina oltiin huomattavasti enemmän ulkona kuin nykyään. Studiokuvauksen määrän lisääntymisen perimmäinen syy lienee, että se tulee paljon halvemmaksi kuin ulkokuvaus, mutta kun tälle linjalle on lähdetty, ei tulla välittäneeksi näistä vuodenaikojen vaihteluistakaan. - hee hee
Hauska kohta viimeisimmässä jaksossa oli se, kun näytettin lumisia autoja kadulla ja joku mies puhdisti autoa lumesta t-paita päällä ja shortsit jalassa :DDD
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731930Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971663- 1471217
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 54547
- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462