Yläkerrassa mitattiin -1 Pa ja alakerrassa -3 Pa.
Yläkerran mittauspiste ei ole ihan katonrajassa eli aivan katonrajassa voi olla nolla tai jopa plussalla.
Mittaus tehtiin iv-koneen kakkosteholla eli normaaliasennossa.
Onko 1 hPa:n alipaine liian pieni?
7
507
Vastaukset
- Ei homehdu.
Ei homehdu, ihan sopivat alipaineet on kun keskiarvo on vain miinuksella.
Meneehän se makuuhuonekin todennäköisesti plussalle jos oven laittaa kiinni, asunnossa kannattaakin pitää ovet normaalisti auki tai raollaan niin ilma pääsee vapaasti liikkumaan. - 7
Tuo yksi Pa on niin pieni yksikkö, että mittavirheet ja mittarin virhe voivat tehdä mittaustuloksesta mitä sattuu jos noilla arvoilla mitataan. Hyvän mittarin tarkkuus on /- 1Pa, mutta mittaajan tarkkuus voi olla /- 10Pa.
Vaikuttaa aivan liian pieneltä.
Vertailun vuoksi tuulen vaikutus 2 m/s on n 2,4 Pa joten sillä jo heilahtaa painesuhteet väärin päin. 4 m/s tuuli vastaa n 10 Pa:ta ja 6 m/s 22 Pa:ta, 10 m/s vastaa 60 Pa:ta. Eli jokin arvaus voisi olla esim 20-30 Pa alipaineinen, joka sinänsä ei vielä riitä takaamaan jatkuvaa alipaineisuutta, mutta kattaa suurimman osan ajasta, tietysti rakennuksen sijainnista ja suojaisuudesta merkittävästi riippuen.
Toisaalta suodattimien likaantuminen heilauttaa painesuhteet väärin päin kun yleensä poistosuodatin likaantuu tulosuodatinta nopeammin, joten pieni turvamarginaali tämänkin vuoksi on syytä olla.- Ei homehdu.
No sen verran on tullut mitattua manometrillä asuntojen alipaineita, että jos on asunnossa 20-30 Pa alipaine ulkoilmaan verrattuna niin savut ja noen haju tulee taatusti piippujen kautta sisälle.
Ei homehdu. kirjoitti:
No sen verran on tullut mitattua manometrillä asuntojen alipaineita, että jos on asunnossa 20-30 Pa alipaine ulkoilmaan verrattuna niin savut ja noen haju tulee taatusti piippujen kautta sisälle.
Takka tietysti muuttaa tilanteen ja sitä varten on mm takkakytkimiä. Kun takassa on kunnon tuli ja hormi kuumentunut ei tuollainen aliapine savuja tuo sisään.
Monet ovat vaihtaneet pellin umpinaiseksi juuri syystä, ettei takasta tulisi hajuhaittaa.- Ei homehdu.
R_oi kirjoitti:
Takka tietysti muuttaa tilanteen ja sitä varten on mm takkakytkimiä. Kun takassa on kunnon tuli ja hormi kuumentunut ei tuollainen aliapine savuja tuo sisään.
Monet ovat vaihtaneet pellin umpinaiseksi juuri syystä, ettei takasta tulisi hajuhaittaa.Siis onko tämä 20-30 Pa sinulla arvaus vai ihan mitattua faktaa?
Mulla on yksikerroksinen talo ja manometrin mukaan noin 2 Pa alipaine jos nostan poiston määrää niin nestepylväs ei nouse edes 5 Pa kohdalle niin jo alkaa savupiippu haista sisällä.
Parissa muussa talossa olen myös käynyt tällä mun manometrillä mittaamassa alipaineita kun yhdessäkin tuli savut sisälle kun käynnisti liesituulettimen.
Mutta jos sinulla on mitattua fakta tietoa ettei 20-30 Pa tuo savuja, villapölyjä, radonia, ym. sisälle niin ok, myönnän olevani väärässä.
Liesituuletin on niin tehokas muuhun iv-laitteisiin nähden että on aivan varmaa että se imee kaikki sisään.
Tuo perustuu yllämainittuihin tuulilukuihin, jos halutaan varmistaa, että rakennuksessa säilyy alipaine.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2533366
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?362972Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n342208Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari412119Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa761991Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo841766Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh461682Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?
Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?1221547Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr561444Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä151330