Työssäoloehto ja täyttyminen

Jonne821

Voisko joku vastata. Olen ollut työssä 2 kokonaista vuotta kiinteistöalalla. Olen saanut palkkaa joka viikko. Olen ollut töissä kahdessa eri kerrostalossa. Liitto haluaa tarkat työtunnit taloista,koska palkkani on maksettu viikoittain. Ekasta talosta olen saanut viime vuoden puolella 38 viikolta palkan (tunnit 32-40h, riippuen viikosta) ja toisesta talosta olen saanut viime vuoden puolella korkeintaan 6 kertaa palkkaa (tunnit 32-40h). Kysyisinkin nyt,että täyttyykö mahdollisuuteni ansiosidonnaiseen vai jäänkö kokonaan ilman rahaa,kun minulla on näin "oudosti" maksettu palkkaa? Olen siis ekaa kertaa hakemassa ansiosidonnaista.

4

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siinä vastaus

      Palkansaajakassan jäsenyysehto täyttyy, kun henkilö on ollut kassan jäsenenä eli vakuutettuna vähintään 34 edellistä viikkoa.

      Palkansaajan työssäoloehto täyttyy, kun henkilö on ollut jäsenyysaikana 34 kalenteriviikkoa palkkatyössä, jossa työaika on kunakin kalenteriviikkona ollut vähintään 18 tuntia. Työn ei tarvitse olla yhdenjaksoista, vaan työssäoloehtoa kerryttäviä viikkoja voi kerätä välittömästi työttömäksi työnhakijaksi ilmoittautumista edeltäneen, 28(2,5vuotta) kuukauden mittaisen tarkastelujakson aikana.Lisäksi edellytetään, että työstä maksettu palkka on ollut työehtosopimuksen mukainen.
      Siinä ehdot , ehkä he haluvat tarkistaa onko vaadittavalla 34 viikkona ollut vähintään 18 tuntia. Jälkikäteisenä vihjeenä, jos on osaaikatyössä kannattaa työt järjestää niin, että 18 tunnin työviikko täyttyy.

      • 23

        """Jälkikäteisenä vihjeenä, jos on osaaikatyössä kannattaa työt järjestää niin, että 18 tunnin työviikko täyttyy. """

        Jälkikäteen vihjeenä, oli missä tahansa työssä....niin kannattaa vaatia tunnit eriteltynä viikottain. (ei esim. 2 viikon tunteja, 2 viikon palkkanauhassa)


      • 23 kirjoitti:

        """Jälkikäteisenä vihjeenä, jos on osaaikatyössä kannattaa työt järjestää niin, että 18 tunnin työviikko täyttyy. """

        Jälkikäteen vihjeenä, oli missä tahansa työssä....niin kannattaa vaatia tunnit eriteltynä viikottain. (ei esim. 2 viikon tunteja, 2 viikon palkkanauhassa)

        Miten työntekijä valvoo työssäoloehtoa tehdessään suoritepalkkaista työtä, jossa maksetaan vain aikaansaannoksesta, jolla ei tarkoiteta työtunteja?


    • äkäpussit

      ne tunnit on sitten sovittava työnantajan kanssa. ja mikäli mahdollista niin 40t/vko sillä se 18 tunnin ansio jaetaan 40 tunnilla eli ansiosidonnainen putoaa melkoisesti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      88
      2118
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      136
      1766
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      180
      1326
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      241
      784
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      67
      732
    6. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      718
    7. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      711
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      211
      608
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      566
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      39
      509
    Aihe